مقام الحشد: حمله به سفارت آمریکا از یک توطئه بزرگ‌تر حکایت دارد

بغداد – ایرنا – معاون فرمانده ستاد کل عملیات الحشد الشعبی عراق در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص بازداشت تعدادی از مسئولان گروه مقاومت سرایا الخراسانی توضیحاتی ارایه کرد و با اشاره به حمله اخیر علیه سفارت آمریکا در بغداد هم اظهار داشت که این حملات احتمالا از یک توطئه بزرگ تر حکایت دارد.

«ابوعلی البصری»  امروز (سه شنبه) گفت که پیرامون حمله موشکی دو روز گذشته به سفارتخانه آمریکا و عوامل پشت پرده این حمله اطلاعات دقیق ندارد اما احتمال می دهد برخی گروه های خودسر که به صورت باندی فعالیت می کنند، در این حمله نقش داشته باشند.
وی اضافه کرد که احتمال می رود که برخی طرف ها به خاطر پاره ای انگیزه ها و منافع خاص دست به این حمله زده اند.
البصری با اشاره به محکومیت این حمله توسط الحشد الشعبی و گروه های شناخته شده مقاومت اسلامی و فراکسیون ها در پارلمان عراق افزود که شاید برخی گروه های خودسر که فاقد رهبری مشخص هستند با ادعای انتقام خون شهدای مقاومت، دست به این حملات زده باشند.
وی با بیان اینکه "این گروه های خودسر احتمالا دارای تسلیحات یا بعضا فناوری ساخت سلاح هستند"، تاکید کرد که آنچه این گروه های خودسر انجام می دهند برخلاف منافع عالی عراق است البته نباید فراموش کرد که احتمالا این حملات در چارچوب یک توطئه بزرگتر انجام شده و برخی طرف ها برای پاره ای منافع خاص در آن نقش دارند.
سفارتخانه آمریکا یکشنبه شب بیستم دسامبر (۳۰ آذرماه ۹۹) در معرض حملات راکتی قرار گرفت که همزمان سامانه موشکی سفارت با این حملات مقابله کردند و باعث ایجاد وحشت در داخل بغداد شد.
این حملات تلفات انسانی یا مادی قابل ذکر به دنبال نداشت و بسیاری از مسئولان، گروه های مقاومت، الحشد الشعبی، جریان های سیاسی و فراکسیون های پارلمان آن را محکوم کردند.
قضیه سرایا الخراسانی سیاسی نیست
ابوعلی البصری در خصوص بازداشت تعدادی از مسوولان گروه مقاومت سرایا الخراسانی نیز تاکید کرد که این قضیه هیچ ارتباطی با مسائل سیاسی ندارد بلکه به دلیل متهم شدن مسئولان این گروه به پاره ای تخلفات و پرونده های فساد صورت گرفته است.
معاون فرمانده ستاد کل عملیات الحشد الشعبی افزود که بازجویی مسئولان سرایا الخراسانی در وقت حاضر با کمال احترام جریان دارد و در نهایت، قاضی دادگاه در خصوص تبرئه یا اتهام آنها تصمیم گیری می کند.
وی تاکید کرد که سرایا الخراسانی متهم به پاره ای پرونده های فساد شده بود که الحشد الشعبی بیش از این نمی توانست در برابر آن سکوت کند، برای همین مسوولان این گروه را بازداشت کرده و در حال بازجویی از آنها در خصوص تخلفات صورت گرفته است.
ابوعلی البصری تاکید کرد که همه این اقدامات و برخوردها با تخلفات و اتهامات فساد برای حفظ وجهه الحشد الشعبی صورت گرفته است.
الحشد الشعبی، دبیرکل سرایا الخراسانی «علی الیاسری» و «حامد الجزائری» معاون سابق او را به همراه ۳۰ تن از اعضای این گروه در روزهای ۱۴ و ۱۵ دسامبر (۲۴ و ۲۵ آذرماه ۹۹) به اتهام تخلفات و پرونده های فساد بازداشت کرد.
این دومین اقدام بازداشت در صفوف سرایا الخراسانی در طول یکسال اخیر است و پیش از این نیز در ۲۹ مردادماه ۹۸ الحشد الشعبی ۲۶ تن از اعضای این گروه را در استان دیاله به همین اتهامات بازداشت کرده بود.

سرایا الخراسانی از جمله گروه هایی است که طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، در بیشتر عملیات آزادسازی و پاکسازی شهرهایی که توسط داعش در عراق اشغال شده بود، مشارکت داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

سرخط اخبار جهان