قدیمی‌ترین اسناد ثبت احوال خراسان در گنجینه رضوی رونمایی شد

مشهد- ایرنا- همزمان با روز ملی ثبت احوال، قدیمی‌ترین اسناد ثبت احوال خراسان و مشهد موجود در گنجنیه رضوی، سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، معرفی و رونمایی شد.

به گزارش روز سه‌شنبه آستان قدس رضوی، کارشناس اطلاع رسانی مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در این خصوص گفت: با توجه به این که بخشی از ساکنان شهر مشهد جزء کارکنان آستان قدس رضوی و خانواده‌ های آنان بودند و نیز با توجه به این که برخی از قراء و دهات در مشهد و توابع، جزء موقوفات آستان قدس رضوی بود حمایت آستان قدس رضوی از قانون ثبت احوال توانست در توسعه آن موثر و تاثیرگذار باشد.

کاظم جهانگیری، تشکیلات ثبت احوال خراسان و مشهد را از ابتدای تاسیس آن به تبعیت از تشکیلات کشوری و هم چنین افزایش جمعیت و گستردگی استان و شهر دچار تغییراتی عنوان کرد و اسناد تاریخی به ‌جا مانده از آن دوران در مرکز اسناد آستان قدس رضوی را بیانگر این تغییرات دانست.

وی همچنین به آرشیوی از احکام انتصابات رؤسای سجل احوال خراسان و مشهد، نحوه اداره و مشکلات و مسائل مربوط به شکل‌ گیری سجل احوال، مکاتبات انجام شده پیرامون صدور ورقه هویت برای کارکنان و رعایای رقبات آستان قدس رضوی و رفع اشتباهات و اغلاط این اوراق و نیز چند نمونه از اوراق هویت (شناسنامه) های صادر شده در شهر مشهد و برخی از شهرهای استان خراسان اشاره کرد که نشان دهنده پیشینه ثبت احوال این منطقه است.

در ادامه این مراسم نیز معاون امور اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال خراسان رضوی به صورت وبینار، به ارائه توضیحاتی پیرامون تاریخچه ثبت احوال در جهان و آغاز فعالیت آن در ایران اشاره کرد.  

نورمحمد یارمحمدی با اشاره به سنگ نوشته های تاریخی، تاریخ ثبت امور در ایران را متعلق به دوران هخامنشیان عنوان کرد که با دارا بودن تشکیلات نظامی و اداری منظم به ثبت امور اقدام کردند.

مرکز اسناد گنجینه رضوی به‌ عنوان یکی از بزرگترین مراکز اسنادی با در اختیار داشتن بیش از ۱۳ میلیون و ۵۰۰ برگ سند در زمینه ‌های گوناگون نقش مهمی در گردآوری و سازماندهی مجموعه‌ های اسنادی داشته است.

در این مرکز بیش از ۴۰۰ برگ سند در خصوص ثبت احوال نگهداری می‌شود که امروز تعدادی از قدیمی‌ ترین آنها رونمایی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها