سیره حضرت زینب (س) بهترین الگو برای تعامل با حوادث و رویدادهاست

تهران- ایرنا- شرکت کنندگان در اجلاس «زن مکتبی از اختناق تا بیداری؛ حضرت زینب به عنوان الگو» نقش و سیره حضرت زینب (س) را بهترین الگو برای تعامل با حوادث و رویدادهای پیش رو دانستند.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد بین المللی عاشورا در بیانیه پایانی اجلاس بین المللی زن مکتبی از اختناق تا بیداری آمده است: اسلام از راه قرآن مجید و سنت پیامبر اکرم (ص) به زن مسلمان اهتمام و عنایت ویژه ای داده و همه حقوق را به وی اعطاء نموده و زنان را از هرگونه باج خواهی و هتک حرمت و بهره برداری ناصواب مصون داشته است لذا باید برداشت های مغرضانه و ناصواب که اسلام را به آن متهم می کنند، از میان برداشته شود.

در این بیانیه همچنین آمده است: نظر به ضرورت حضور و مشارکت زن مسلمان در صحنه های مختلف زندگی و پالایش برداشت ها و ذهنیت های ناصحیح درباره آنان، بر همه کشورها و جوامع انسانی است که این برداشت های ناصواب درباره زنان را از میان برداشته و با اعطای همه حقوق از دست داده، فرصت مشارکت زنان را در همه فعالیت های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره فراهم آورند و نباید ایشان را از مشارکت محروم سازند مشروط به اینکه به آداب و تعالیم و ارزش های اسلامی پایبند باقی بمانند.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: شرکت کنندگان در اجلاس بر ضرورت آموزش الزامی دختران و زنان تاکید کرده و خاطرنشان کردند که نباید آنان را از علوم دنیوی و اخروی محروم نمایند و باید سنت ها و عادات مخالف شرع را به کنار بگذارند. زیرا شرع مقدس مصلحت زنان را بیش از دیگران رعایت کرده است.

صادرکنندگان این بیانیه افزودند: اجلاس بر تداوم و گسترش دوره های آموزشی عمومی و به طور علمی بر اساس مفاهیم مکتب اهل بیت(ع) و نحوه تعامل با حوادث و رویدادهای پیش رو تاکید دارد و نقش و سیره حضرت زینب(س) را بهترین الگو برای تعامل با حوادث و رویدادهای پیش رو تاکید دارد و نقش و سیره حضرت زینب(س) را بهترین الگو برای تعامل خود با شرایط موجود می داند تا بتواند به طور علمی و روزآمد در عصر حاضر پیدا کند.

در بخش پایانی این بیانیه آمده است: شرکت کنندگان بر پایبندی زن مسلمان به حجاب شرعی تاکید نمودند. زیرا عفاف و حجاب مانع انجام وظایف خود در جامعه نمی گردد بلکه باید تفکرات ناصحیح و شبهه انگیز درباره جایگاه حجاب در برخی از رسانه های مختلف را تصحیح کند.

اجلاس بین المللی «زن مکتبی از اختناق تا بیداری؛ حضرت زینب به عنوان الگو» با حضور بیش از ۴۵ پژوهشگر از ۱۶ کشور، مقام حضرت زینب(س) را از ابعاد فکری، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و تبلیغاتی مورد بررسی قرار داده و شرایط زن مسلمان را در عصر حاضر را مورد نقد و بررسی و ارزیابی قرار دادند.

با پایان یافتن سی و یک روز از فعالیت های متنوع فرهنگی به مناسبت میلاد حضرت زینب(س) تحت عنوان «فخر بانوان جهان» که جمعیت جهانی امام منتظر(عج) و آستان قدس رضوی و عتبه مقدسه کاظمین و بنیاد بین المللی عاشورا برگزار کردند، اجلاس بین المللی مجازی با عنوان «زن مکتبی از اختناق تا بیداری؛ حضرت زینب(س) به عنوان الگو» که به مدت چهار روز ادامه یافت، برگزار گردید.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس حضرت آیت الله سید مجتبی حسینی نماینده ولی فقیه در عراق، آیت الله محمدحسن اختری مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا و خانم عفاف حکیم از لبنان سخنرانی نمودند.

در این برنامه ها شخصیت هایی همچون راسم النفیس و علی ابوالخیر از مصر، شیخ نافذ عزام از فلسطین، آیت الله سید عبد الصاحب الموسوی از ایران، میشل کعدی از لبنان، خانم امل سماح از لبنان، خانم هویدا جبق از ایتالیا، خانم خوله القزوینی از کویت، خانم رجا الکلیتی از بحرین، خانم نوره العروس از مراکش، خانم نهی حسن البنا از مصر، خانم غاده عیسی از لبنان، خانم امل الماخذی الوشلی از یمن، خانم زهرا الموسوی از آلمان، خانم میاسه مهدی شبح از سوئد، زینب الخنسا از لبنان، شاعره جمانه امهز از لبنان، خانم عهود عبد الواحد العکینی از عراق، خانم فادیا الحسینی از تونس، شیخ دکتر عبدالمحسن البنفشی از حجاز، دکتر صادق النابلسی از لبنان، علی رباح از لبنان، خانم نزیهه صالح از لبنان و انسیه خزعلی از ایران سخنرانی نمودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار فرهنگ