تلاش ۱۸۲ عضو سازمان جهانی گمرک برای بی‌اثر کردن کرونا بر تجارت

تهران- ایرنا- سخنگوی گمرک گفت: سازمان جهانی گمرک در پیامی با توجه به شرایط کرونازده تجارت جهانی، از ۱۸۲ عضو خود خواست تا در مسیر تلاش‌های خود به احیا، نوسازی و تاب‌آوری زنجیره تامین پایدار بپردازند و از فناوری هوش مصنوعی، بلاک چین و کنترل‌های نامحسوس در تسهیل تجارت بهره ببرند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از گمرک، «سید روح اله لطیفی» افزود: سازمان جهانی گمرک در پیام خود به تلاش های یکپارچه گمرکات کشورها برای خروج از بحران کووید ۱۹ و حمایت از مردم و مشاغل با تقویت زنجیره تامین جهانی، افزایش همکاری بین کشورهای عضو، استفاده از فناوری های نوین و قرار دادن مردم در مرکز فرآیند تحول تاکید کرده است.

وی افزود: در پیام سازمان جهانی گمرک آمده است که پس از کووید ۱۹ به سمت بازسازی حرکت کرده و  گمرکات باید به بررسی مشارکت فعال در شکل گیری یک محیط تجاری پایدارتر و سازنده و همچنین یافتن راه حل های آینده نگر بپردازند.

لطیفی تصریح کرد: این سازمان، از گمرکات عضو دعوت کرده است تا برای استفاده و توسعه تحولات دیجیتالی در مرزها، توجه ویژه ای به اتوماسیون، استفاده از فناوری های نوآورانه و اتخاذ رویکرد مشترک با همه ذی‌نفعان در طول زنجیره تامین داشته باشند و برای دستیابی به منافع حداکثری زنجیره تامین پایدار کمک کنند.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص تصمیمات سازمان جهانی گمرک برای بهبود و روان سازی تجارت تحت تاثیر کووید ۱۹، خاطرنشان کرد: به دلیل نگرانی های شیوع کرونا، مانند کنترل های اضافی، سردرگمی عمومی اولیه، کمبود منابع انسانی و تاخیر در مرزها، اقدامات پیشگیرانه دولت ها مانند فاصله اجتماعی، قرنطینه، تعطیلی و محدودیت های سفر، که بسیاری از بخش های اقتصاد را تحت تأثیر قرار داد، بر بازسازی زنجیره تامین و عادی سازی تجارت تاکید شده است که تخصص و همکاری همه سازمان های مرزی و ذینفعان را عامل تعیین کننده، خواهد بود.

وی با بیان اینکه این سازمان از گمرکات خواسته تا در این روند، در سطح ملی و بین المللی، رهبری خود را نشان دهند، تاکید کرد: طوری که این بحران نشان داده است مدیریت هماهنگ مرزی توسط گمرکات امکان پذیر و کارآمد است و می تواند نهادینه شود و در چارچوب استاندارد و امن، از جمله استانداردهای AEO به فعالیت خود ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به دلیل افزایش تجارت الکترونیکی در این دوران، برای کشورهای عضو می توان چارچوب استانداردهای WCO درباره تجارت الکترونیکی فرامرزی را به منظور پرداختن به امنیت و تسهیل در چارچوب این زنجیره تأمین نو ظهور با همکاری نزدیک با ذینفعان می توان پیاده سازی کرد.

لطیفی در خصوص پیشنهادهای فناورانه سازمان جهانی گمرک، تاکید کرد: در پیام این سازمان، فناوری های نوظهور و موثر مبتنی بر استفاده از کلان داده ها، فضای ابری و بهره گیری از کنترل های نامحسوس و ابزارهای الکترونیکی را روش های موثر و مثبت بر عملکرد کلی گمرک اعلام کرده است که با تلفیق فناوری های نوآورانه در عملکرد مأموریت ها، می توان فرایندهای ترخیص را الکترونیکی کرد.

به گفته وی، دستگاه های کنترل نامحسوس، استفاده از بلاکچین، هوش مصنوعی، حسگرها و سایر فناوری ها، اشیاء بهم پیوسته و سایر پیشرفت های فن آورانه از نظر جمع آوری، ترکیب، به اشتراک گذاری و تجزیه و تحلیل داده ها، مزایای محسوسی دارند و این مزایا باید به حداکثر برسند.

لطیفی در خصوص نقش افراد در این پیام گفت: از نظر سازمان جهانی گمرک، برای ایجاد تاب آوری بیشتر ، افراد باید در مرکز توجه مدل احیاء باشند و از انجا که  شهروندان در سراسر جهان به دلیل شیوع کرونا زندگی روزمره خود را  تغییر داده اند، به همین علت، از گمرکات خواسته می شود تا در نحوه کار خود نیز تجدید نظر کرده و  از طریق افزایش آگاهی و ظرفیت سازی برای ارائه خدمات حرفه ای آماده شوند.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: در این پیام، بر تاب آوری مبتنی بر درستکاری تاکید شده است و فقدان درستکاری در گمرک را مخدوش کننده فرصت های تجاری و سرمایه گذاری و تضعیف کننده اعتماد عمومی به دولت و در نهایت خطری برای رفاه شهروندان دانسته است.

لطیفی اظهار داشت: سازمان جهانی گمرک یک سازمان بین دولتی است که مقر آن در بروکسل است و در خصوص توسعه قراردادهای بین المللی، اندازه گیری و طبقه بندی کالاها، ارزش گذاری، قواعد مبداء، گردآوری عواید و تعرفه گمرکی، امنیت زنجیره تامین، تسهیلات گمرکی بین المللی، مبارزه با جعل اسناد، مدرنیزاسیون گمرک ها و استانداردهای جهانی تجارت کالا را دنبال می کند و سامانه هماهنگ شماره گذاری کالا (HS) را پشتیبانی می کند و مدیریت جنبه فنی سازمان تجارت جهانی، توافقنامه ارزش‌گذاری گمرکی و قواعد مبدا را بر عهده دارد.

به گزارش ایرنا، از ۱۹ آذرماه امسال کارت عضویت گمرک ایران به عنوان عضو ناظر در سازمان جهانی مناطق آزاد (WFZO) صادر شد.

امتیاز شرکت در جلسات مجمع عمومی به‌عنوان عضو ناظر و کنفرانس و نمایشگاه های بین المللی که توسط مناطق آزاد سازماندهی و برگزار می شود از مهمترین مزیت‌های صدور کارت عضویت ناظر گمرک جمهوری اسلامی ایران در سازمان  جهانی مناطق آزاد محسوب می شود.

این سازمان با بیش از ۶۲۰ عضو، تنها سازمان بین المللی و چندجانبه مناطق آزاد در جهان است و با صدور این کارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران امکان دسترسی به تازه ترین مطالعات درخصوص مناطق آزاد سراسر جهان، خبرنامه های ماهیانه و همچنین بولتن دائمی برای آشنایی با فرصت ها و چالش های کلیدی این مناطق را خواهد داشت.

استفاده از خدمات، تحقیقات هدفمند، پشتیبانی عملیاتی و اداری، آموزش سطح بالا، خدمات شبکه، نیز از دیگر مزیت های عضویت در سازمان مناطق آزاد جهان برای گمرک جمهوری اسلامی ایران است.

سازمان جهانی مناطق آزاد تنها سازمان بین المللی و چندجانبه مناطق آزاد در جهان، نقش مهمی در رونق اقتصادی بسیاری از کشورهای عضو این سازمان ایفا می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

سرخط اخبار اقتصاد