قالیباف: اساس برای ما در کشور خنثی‌سازی تحریم‌ها است

تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مبنا و اساس برای ما در کشور خنثی‌سازی تحریم‌ها است که حتی خنثی‌سازی تحریم راه را نیز برای رفع تحریم باز خواهد کرد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، محمدباقر قالیباف پیش از ظهر سه‌شنبه در مراسم بهره‌برداری از ۲۸ هزار پروژه زیربنایی برکت همزمان با آغاز چهاردهمین سال فعالیت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به تاکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب درخصوص مسئله رفع و خنثی‌سازی تحریم‌ها، عنوان کرد: حضرت آقا نکته بسیار دقیق و عمیقی را بیان کردند که اگر گوش شنوا و قلب در گرو فرهنگ اهل بیت و قرآن باشد از این سخن ایشان لحظه‌ای غفلت نخواهیم کرد ایشان تاکید داشتند که ما دو بحث رفع تحریم و خنثی‌سازی تحریم را پیش‌رو داریم که مبنا و اساس برای ما در کشور خنثی‌سازی تحریم‌ها است که حتی خنثی‌سازی تحریم راه را نیز برای رفع تحریم باز خواهد کرد.

وی مجموعه نمایشگاه دستاوردهای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را مصداق عینی مسئله خنثی‌سازی تحریم‌ها دانست و تصریح کرد: این مصداق عینی بیانگر این است که چطور می‌توان در زمینه خنثی‌سازی تحریم‌ها گام برداشت. در همین زمینه شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم که از تولید ماسک تا مرحله تست واکسن مربوط به حوزه انسانی اقدامات مهمی صورت گرفته است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر معتقد به سنت‌های الهی باشیم و همان باوری که انقلاب را به پیروزی رساند و دوران دفاع مقدس را با دست خالی با موفقیت پشت سر گذاشتیم، امروز نیز با همین باورها می‌توانیم بر مشکلات فائق آئیم و اثر تحریم را خنثی کنیم.

قالیباف، مردم باوری را از راهکارهای خنثی‌سازی تحریم برشمرد و تصریح کرد: ما امروز در مجلس متمرکز بر ۴ رویکرد شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی هستیم و این شاخصه‌ها در تمامی پروژه‌های مورد بازدید امروز دیده می‌شد.

وی با بیان اینکه سهم مردم در اجرای پروژه‌ها بیشتر از سهم ستاد اجرایی است، افزود: حتی سرمایه نیز در این پروژه‌ها توسط خود مردم صورت می‌گیرد البته موضوع اول در مدیریت برای ما پول نیست بلکه موضوع اول خود مردم و نیروی انسانی است. این نیروی انسانی است که خلاقیت را با خود می‌آورد ولی امروز اقشار قابل توجهی از مجموعه‌های اجرایی ما فاصله زیادی با این فرهنگ دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز اگر به مجموعه‌های موفق نگاه کنیم سیستم بروکراسی اداری در حداقل‌ها و مبتنی بر هوشمندسازی و شفاف‌سازی و مردم برای کارآمدسازی است.

قالیباف با بیان اینکه در زمینه ارز ترجیحی  در کشور هیچ نوع سیاست‌گذاری درستی که آثار آن در زندگی مردم دیده شود، صورت نمی‌گیرد، گفت: از طرفی دیگر تلاش می‌شود ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی انجام شود و از طرف دیگر به راحتی ۴ الی ۵ میلیارد دلار در ۹ ماه گذشته به بدترین شکل ممکن با سوءمدیریت توزیع می‌کنیم که نتیجه آن مرغ کیلویی ۳۰ هزار تومانی می‌شود، تا این مسائل حل نشود خدا نیز به کار ما برکت نخواهد داد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث اصلاح ساختار بودجه حتما این موارد را مدنظر خواهیم داشت. نفت برای ما یک نعمت بوده اما امروز برایمان تبدیل به نقمت شده است. ما در مجلس مصمم هستیم که در این راه گام برداریم و میزان وابستگی اقتصاد به نفت را کاهش دهیم.

قالیباف یادآور شد: همچنین در بودجه ۱۴۰۰ به دنبال این هستیم که دیوان سالاری اداری را کاهش دهیم البته این مسئله بدین معنا نیست که کارمندان اداری ما در بخش دولتی که تلاش می‌کنند، آنها مقصر هستند بلکه فرآیند ایراد دارد.

وی تاکید کرد: امروز کشور از دو لبه قیچی سوءمدیریت و تحریم آسیب می‌بیند. امروز جوان‌های خلاق و باانگیزه‌ای در کشور وجود دارند که اگر به یاری آنها دست روی هر موضوعی بگذاریم حل خواهد شد، چه جوابی در پیشگاه خداوند خواهیم داشت اگر این فرصت را به آنها ندهیم و از علم، انگیزه و دانش آنها استفاده نکنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: به عنوان کسی که بیش از ۳ دهه مسئولیت در کشور داشته‌ام با صراحت عرض می‌کنم؛ اگر امروز کسی به شما گفت مشکلات در کشور به دلیل نبود امکانات و نبود پول است، هرگز از او نپذیرید چرا که امروز ضعف مدیریت و بی‌عرضگی در تصمیم و همچنین دوری از فرهنگ کار و تلاش و فرصت دادن به سوداگران و دلالان و کسانی که بدون یک قطره عرق ریختن صدها میلیارد پول به دست می‌آورند و در نظام مالیاتی نیز نمی‌توانیم از آنها پول دریافت کنیم باعث مشکلات کشور هستند.

وی یادآور شد: اگر تحریم‌ها نیز برداشته شود، که امیدواریم و آرزوی ما این است که هرچه زودتر تحریم‌ها برداشته شود، با این روش مدیریت به ثبات و رشد اقتصادی نخواهیم رسید چرا که در ایامی که کشور ۱۱۰ میلیارد دلار درآمد نقدی داشته نیز باز هم شاهد گرانی و تورم بوده‌ایم، در نتیجه مشکل کشور ما نبود پول نیست، امیدوارم این رفتار جهادی که در چنین مجموعه‌هایی می‌بینیم نهادینه شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

سرخط اخبار سیاست