مبتلایان کرونا در بخش مراقبت های ویژه یزد به ۶۷ نفر رسید

یزد - ایرنا - سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم گفت: تعداد افراد بستری مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه استان با هفت نفر افزایش به ۶۷ نفر رسید.

دکتر سید ابراهیم سلمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر ۲۱۳  بیمار مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.

وی از شهرونذان  یزدی خواست برای حفظ سلامتی خود و اعضای خانواده  از حضور در فضاهای سرپوشیده و شرکت در دورهمی های خانوادگی پرهیز کنند و هنگام حضور در خارج از منزل از ماسک و مواد ضدعفونی کننده برای دست استفاده کنند.. 

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

ویروس کرونا عمدتا از طریق قطره‌های تنفسی ترشح شده توسط شخصی که سرفه می‌کند یا علایم دیگری مانند تب یا خستگی دارد ترشح می‌شود، اما بسیاری از افراد آلوده به کووید ۱۹ فقط علایم بسیار خفیفی از خود نشان می‌دهند. در واقع ممکن است این بیماری را از شخصی که سرفه خفیف دارد و احساس بیماری نمی‌کند، بگیرید.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

این ویروس  دی ماه سال ۹۸ در شهر ووهان چین برای نخستین بار شناسایی و در ایران نیز اوایل اسفند ماه سال قبل گزارش شد. 


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها