فوتی‌های تصادفات درون شهری در مشهد ۵۵ درصد کاهش یافته است

مشهد- ایرنا- معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: تعداد فوتی‌های تصادفات درون شهری و عابران پیاده در شهر مشهد طی سالهای ۸۴ تا ۹۸ به میزان حدود ۵۵ درصد کاهش داشته است.

خلیل الله کاظمی روز سه‌شنبه در نشستی خبری در جمع خبرنگاران افزود: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که طی ۱۵ سال گذشته در حالی که تعداد خودروهای در حال تردد در شهر مشهد از ۲۰۰ هزار به ۹۸۰ هزار خودرو افزایش یافته است تعداد فوت‌شدگان  تصادفات از ۴۸۴ به ۲۲۴ نفر کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: تعداد فوتی‌ها و مصدومان تصادفات درون شهری هر سال روند کاهشی داشته است به طوری که این میزان از ۲۴۱ نفر در سال ۹۷ به ۲۲۴ نفر رسیده است و  تعداد مجروحان نیز از ۲۸ هزار نفر به ۲۶ هزار نفر کاهش یافته است.
معاون عمران، حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: ۱۳۱ نفر از فوت‌شدگان تصادفات درون شهری مشهد طی پارسال عابران پیاده بوده‌اند که ۸۰ درصد این فوتی‌ها در تقاطع ها رخ داده است.
کاظمی با اشاره به رضایت ۹۰ درصدی از پروژهای حق تقدم عابر پیاده در مشهد گفت: اجرا و بهسازی معابر تردد و خطوط عابر پیاده، طراحی و رنگ کردن خطوط عابر پیاده و  نصب کفپوش  از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه به شمار می‌رود.

توجه به حمل و نقل پاک برای کاهش آلودگی هوای مشهد  

معاون عمران، حمل ‌و نقل و ترافیک شهرداری مشهد در ادامه با اشاره به این که حمل و نقل برقی برای کاهش آلودگی هوا جزء اولویت‌های شهرداری مشهد است گفت: دولت قرار بود ۱۴۲ هزار دلار برای راه اندازی اتوبوس‌های برقی اختصاص دهد و بر این اساس طبق مصوبه شورا  با شرکت "مپنا" برای خریداری ۵۰۰ دستگاه اتوبوس قرارداد منعقد شده است.
کاظمی افزود: در این راستا برقی سازی خط سه قطارشهری، بومی‌سازی اتوبوس‌های برقی، برقی‌کردن تاکسی‌ها و موتور سیکلت‌ها هم در دست اقدام است.
وی اضافه کرد: هم اکنون بیش از ۵۰۰ هزار موتورسیکلت در شهر مشهد تردد دارند که برای برقی‌کردن آنها طرحهایی در دست اقدام است به طور مثال با تایید شورای شهر بناست تسهیلات چهار درصد برای برقی‌کردن پیکهای موتوری به راکبان آنها در مشهد اختصاص یابد.
معاون عمران، حمل ‌و نقل و ترافیک شهرداری مشهد از برقی شدن ۱۷۰ مینی‌بوس و ۳۰ دستگاه اتوبوس خبر داد و گفت: قرارداد ۲۰۰ دستگاه دیگر نیز منعقد شده است.
کاظمی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش ترافیک در این کلانشهر افزود: پیش از این در مشهد تنها رینگ ۱۰۰ متری یا شهید کلانتری را برای کاهش ترافیک شهر در اختیار داشتیم که برای رفع این مشکل ۹ تقاطع برای تکمیل رینگ حمل و نقل پیش‌بینی شده است که چهار تقاطع شامل دوربرگردان و زیر گذر طی سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است و پنج مورد نیز در حال اجراست.
وی ادامه داد: در سال ۹۷ اولویت بر اصلاحات هندسی سطح شهر مشهد گذاشته شد به طوری که در ۶۰ نقطه شهر مانند سه راه خیام، بولوار شهید منتظری، بولوار کلانتری و نرسیده به میدان جهاد اصلاحات هندسی انجام شد و این اقدام ترافیک را در بسیاری از نقاط کاهش داد.
او اضافه کرد: علاوه بر توجه به پروژه‌های عمرانی به پیاده محوری و تکمیل مسیر دوچرخه نیز توجه شد به طوری که اگر ۵۰ کیلومتر دیگر به خطوط دوچرخه سواری در مشهد افزوده شود اهداف پیش‌بینی شده در این راستا محقق خواهد شد.

معاون عمران، حمل ‌و نقل و ترافیک شهرداری مشهد در ادامه با اشاره به تعیین روز شمار برای پروژه های‌شهری گفت: کدام مجموعه شهری در شرایط خاص کنونی برای پروژه‌هایش روزشمار روشن می‌کند؟ این اقدام کار سختی است اما شهرداری برای اجرای به موقع پروژه‌هایش این اقدام را در حال اجرا دارد.
کاظمی افزود: اگرچه  اجرای برخی از پروژه‌های شهر مشهد به علت تحریم و نرسیدن به موقع دستگاه‌ها با تاخیر مواجه شده است اما در اعلام تاخیرها با مردم صادق بوده‌ایم و از آنها عذرخواهی کرده‌ایم.
وی اضافه کرد: در برخی از پروژه ها همکاران من سه شیفت و به صورت شبانه روز کار می‌کنند تا شهروندان کمترین دلخوری نداشته باشند.
معاون عمران، حمل ‌و نقل و ترافیک شهرداری مشهد بهرهبرداری از مرحله یک تقاطع آزادگان تا پایان امسال، بهره برداری تقاط غیر همسطح مصلی تا خردادماه سال آینده، بهره‌ برداری از اردوگاه معتادان متجاهر تا یک ماه آینده، بهره برداری از پارکینک آزادی تا ۲۲ بهمن امسال، بازگشایی انتهای بلوار خاقانی به نماز، بازگشایی جاده‌های محمدآباد و حسن‌آباد ،تکمیل هشت هکتار از پارک چهل بازه را از دیگر طرحهای اجرا شده و در حال اجرای شهرداری مشهد برشمرد.
کاظمی از اجرای عملیات بازگشایی ۲۴ کیلومتر مسیر در مشهد با اعتبار ۵۲۵ میلیارد تومان طی بازه زمانی تعیین شده خبر داد و با اشاره به رفع مشکلات آبگرفتگی در مشهد همزمان با بارندگی‌ها گفت: پیش از این در ۲۹۳ نقطه مشهد مشکل آبگرفتگی داشتیم که تاکنون این مشکل در ۲۱۳ نقطه حل شده است و اجرای این پروژه‌ها در مناطقی مانند کوهسنگی و کلاهدوز بی‌نظیر بوده است.
وی با اشاره به پروژه‌های انجام شده در حاشیه شهر مشهد گفت: ۹۹ درصد از یک میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع معبر خاکی مشهد در حاشیه این شهر  واقع شده است که پارسال ۳۵۰ هزار متر مربع از آن آسفالت شد و امسال نیز ۴۰۰ هزار متر مربع در حال اجراست. 
او جداره‌سازی و ایجاد فضای سبز در کال اسماعیل آباد با هدف پیشگیری از آسیب های سیلاب، احداث پارک پنج هکتاری در شهرک شهید باهنر، اجرای خط چهار قطار شهری که با گذر از حرم مطهر به شهرک شهید باهنر می‌رسد و تعیین سرخط‌های مینی بوس برای تردد شهروندان ساکن در حاشیه شهر را از جمله اقدامات انجام شده و یا در حال اجرا در این راستا عنوان کرد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها