قصه‌های شنیدنی به کودکان سواد مالی می‌آموزند

تهران- ایرنا- مجموعه ۱۷ کتاب صوتی داستان‌های سواد مالی با حضور جمعی از هنرمندان اهالی قلم رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی آکادمی هوش مالی، حامد زحمتکش کارگردان این مجموعه در آئین رونمایی این مجموعه، گفت: آکادمی هوش مالی که به صورت تخصصی در حوزه تهیه منابع سواد مالی فعالیت می‌کند تاکنون ۴۴ کتاب داستان در حوزه سواد مالی با همکاری انتشارات قدیانی منتشر کرده است.
وی افزود: آکادمی هوش مالی تاکنون یک مجموعه ۱۷ جلدی برای کودکان پیش‌دبستانی تا سوم دبستان و یک مجموعه ۲۷ جلدی برای کودکان دوره دوم دبستان منتشر کرده است که برخی از این کتاب‌ها به چاپ هفتم رسیده است.
زحمتکش اظهار داشت: با توجه به استقبال صورت گرفته از این کتاب‌ها آکادمی هوش مالی تصمیم به انتشار نسخه صوتی، در قالب نمایش شنیداریِ مجموعه نخست این کتاب‌ها گرفت. بر این اساس از چهار ماه پیش، تنظیم و تولید این کار آغاز شد و به مناسبت شب یلدا، که در فرهنگ ما نماد قصه‌گویی است رونمایی شد. این کتاب‌های صوتی در فیدیبو در دسترس خانواده‌ها خواهد بود و همچنین کتاب‌ها از طریق فروشگاههای الکترونیکی قابل تهیه است.
کارگردان این مجموعه، گفت:  انگیزه اصلی برای کارگردانی این مجموعه، باور به ضرورت سواد مالی در کشور است چراکه از نگاه من، همان‌طور که در گذشته نهضت سوادآموزی شکل گرفت تا تعداد زیادی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما تحصیل کنند و مدارج علمی را طی کنند و در جامعه نقش‌آفرینی کنند، اکنون نیز هر چند کمی دیر اما ما به یک نهضت سواد مالی نیاز داریم. لازم است تمامی افراد جامعه سواد مالی را بیاموزند تا بتوانیم راه صحیح تدبیر امور مالی را برای خود و فرزندانمان طی کنیم.

قصه‌ها به ارتقای سواد مالی کودکان کمک می‌کنند
منصور ضابطیان، مجری و مستندساز، درباره مجموعه صوتی هوش مالی گفت: این کار مجموعه‌ای از قصه‌ها را با موضوع سواد مالی تبدیل به نمایش شنیداری برای کودکان و نوجوان کرده است تا به صورت غیرمستقیم و جذاب، مهارت‌های متنوعی را در حوزه مالی زندگی آموزش دهد و این گونه نسلی تربیت شود که بهتر بداند چگونه خرج و پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و کسب درآمد می‌کند.
وی اظهار داشت: در دوره کودکی و نوجوانی ما، داشتن کتاب‌های داستان و قصه‌های صوتی بسیار لذتبخش بود.

او اظهار امیدواری کرد با مطالعه و شنیدن این کتاب‌ها، نسل آینده ما در حوزه‌های مختلف و به ویژه سواد مالی، دانش و مهارت بیشتری داشته باشد و قصه‌ها می‌تواند در این کار به ما کمک بزرگی کند.
احترام برومند مجری و بازیگر نیز در این مراسم تاکید کرد: کتاب‌های صوتی منتشرشده آکادمی هوش مالی در حوزه سواد مالی به گونه‌ای ساخته شده که نه‌تنها کودکان را خسته نمی‌کند که مطالب آموزنده بسیاری را در قالب داستان به آن‌ها می‌آموزد. هنگام مواجهه با این مجموعه این سؤال را داشتم که آیا طرح این مباحث برای کودکان لازم است؟ اما وقتی کتاب‌ها را خواندم و شنیدم، دیدم کتاب‌ها بسیار خوب نوشته، ترجمه و اجرا شده است. خواندن و شنیدن این کتاب‌ها باعث می‌شود کودکان قدر داشته‌های خود را بدانند، با جوهره و ارزش کار آشنا شوند.

بهرام سروری‌نژاد بازیگر و کارگردان نیز در این مراسم گفت: کتاب‌های این آکادمی در حوزه هوش مالی بسیار جذاب است چراکه به موضوع جدیدی برای کودکان پرداخته است. آشنا کردن کودکان از این سن با موضع بسیار مهمی مثل سواد مالی، کاری بسیار ارزشمند است. اینکه بتوانند پول خود را مدیریت کنند، پس‌انداز داشته باشند، درست خرید کنند و ... موضوعات بسیار مهمی است که در اینجا به صورت غیرمستقیم و جذاب به بچه‌ها آموزش داده می‌شود.
وی افزود: تولید این کتاب‌های صوتی صرفاً خوانش آن‌ها نبوده است. بلکه متن‌ داستان‌ها تبدیل به نمایش شنیداری شده تا کودکان بتوانند به خوبی آن را در ذهن‌شان تصویرسازی و درک کنند.
نازنین مهیمنی گوینده و بازیگر نیز در این مراسم افزود: من هم در مواجهه اولیه با مجموعه سواد مالی برای کودکان این سوال را داشتم که این دو چه ارتباطی با هم دارند. اما وقتی کتاب‌ها را خواندم دیدم چه زاویه ورودهای مناسبی انتخاب شده که از زمانی که کودکان امکان تصمیم‌گیری و تفکر را پیدا می‌کنند، این مطالب را یاد می‌گیرند و از ابتدای زندگی آن را به کار می‌گیرند.

قصه مهم‌ترین نرم‌افزار یادگیری زندگی است
مدیر آکادمی هوش مالی، با بیان این که قصه مهم‌ترین نرم‌افزار یادگیری زندگی است، گفت: سواد مالی یکی از مهارت‌های مهم زندگی است و مهم‌ترین راهکار آموزش این مهارت قصه است. داستان‌های سواد مالی در حقیقت واقعیت‌هایی برای زندگی بهتر فرزندان این سرزمین هستند. داستان‌ها زندگی و آینده بچه‌ها را می‌سازند. بچه‌ها با تک‌تک قهرمان‌های داستان‌ها هم‌ذات‌پنداری می‌کنند و خودشان را جای آن‌ها قرار می‌دهند و واکنش نشان می‌دهند و همین امر باعث می‌شود تجربیات گسترده‌ای به دست بیاورند.
کمیل رودی اظهار داشت: افزود:این مجموعه کتاب‌های صوتی، برای کودکان پیش‌دبستانی تا سوم دبستان است و آن‌ها را با مفهوم نیاز و خواسته آشنا می‌کند. به آن‌ها می‌گوید برای کارآفرینی و فروش باید به چه نکاتی دقت کنند. کار و همکاری چه ضروتی دارد. یک کالا چطور تولید می شود؟ چطور می‌شود یک زندگی ساده اما خوب را تجربه کرد. پول‌توجیبی چیست و چرا و چطور باید پس‌انداز کرد و مفاهیم متنوع دیگری که در قالب داستان‌های جذاب بیان شده است.

به گزارش ایرنا، مجموعه داستان‌های سواد مالی، شامل ده‌ها حکایت جذاب برای کودکان پیش‌دبستانی تا سوم دبستان است و به آن‌ها می‌گوید:

فرق نیاز و خواسته چیست، برای کارآفرینی و فروش باید به چه نکاتی دقت کنند، کار و همکاری چه ضرورتی دارد، چطور برای دوستان و اعضای خانواده هدیه انتخاب کنند، یک کالا چطور تولید می‌شود، چطور می‌شود با ساده‌زیستی، یک زندگی خوب رو تجربه کرد، پول توجیبی چیست و چرا و چطور باید پس‌انداز کرد، نحوه خرید کردن و مواجهه با تبلیغات گوناگون چطور است، چگونه باید یک شغل خوب انتخاب کرد و...

این مجموعه سواد مالی به کودکان می‌آموزد چرا و چطور پس‌انداز کنند. چگونه با سرمایه‌گذاری، هم ارزش پول‌شان را حفظ کنند و هم در آبادانی کشورشان مشارکت داشته باشند، با راه‌های درست کسب پول و درآمد آشنا شوند، از کودکی به کارآفرینی و ارزش‌آفرینی بپردازند. با محدود بودن پول و نامحدود بودن خواسته‌ها آشنا شوند و ... .

از آنجا که داستان‌گویی یکی از بهترین شیوه‌های آموزشی به کودکان محسوب می‌شود، این مفاهیم به شیوه‌ای جذاب و در قالب مجموعه ۱۷ جلدی داستان‌های آموزش سواد مالی منتشر شده است. این مجموعه، از میان پرفروش‌ترین و معتبرترین کتاب‌های داستانی سواد مالی در جهان، توسط آکادمی هوش مالی انتخاب و ترجمه شده و انتشارات قدیانی آن را منتشر کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار فرهنگ