میزان ولادت در فارس ۶ و ۹ دهم درصد کاهش داشته است

شیراز- ایرنا- مدیر کل ثبت احوال فارس، با اشاره به کاهش ۶ و ۹ دهم درصدی ولادت در این استان در سال ۹۹ گفت: در ۹ ماه امسال ۴۶ هزار و ۴۷۳ مورد ولادت در فارس به ثبت رسیده که این عدد در مدت مشابه پارسال ۴۹ هزار و ۹۰۰ ولادت بوده است.

علیرضا انصاری، سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری که به شکل مجازی برگزار شد، ضمن گرامیداشت سوم دی ماه روز ثبت احوال افزود: از مجموع ولادت‌های ثبت شده در سال جاری، ۲۳ هزار و ۹۷۱ مورد پسر و ۲۲ هزار و ۵۰۲ مورد نیز دختر بوده که بیانگر تولد ۱۰۷ نوزاد پسر در مقابل ۱۰۷ نوزاد دختر است.
وی، مهلت قانونی ثبت ولادت را حداکثر ۱۵ روز پس از تولد نوزاد دانست و گفت: در استان ۹۹ و هفت صدم درصد از ولادت‌ها در مهلت قانونی ثبت شده است.
انصاری افزود: همچنین بیشترین درصد ولادت ثبت شده در فارس مربوط به مادران ۳۰ تا ۳۴ ساله است.
او بیان کرد: در ۹ ماه امسال ۸۴۲ مورد چند قلوزایی در استان به ثبت رسیده که ۸۱۸ مورد آن ۲ قلو و ۲۴ مورد نیز سه قلو بوده است.
مدیر کل ثبت احوال فارس ادامه داد: بررسی نام‌های انتخاب شده برای نوزادان نیز نشان می‌دهد که در نوزادان پسر اسامی امیر علی، ‌محمد، حسین، امیرحسین، آریا، علی، آراد، ابوالفضل، ماهان و سامیار و در نوزادان دختر فاطمه، زهرا، رستا، آوا، حلما، دلوین، آیلین، مرسانا، آوینا و زینب به ترتیب در صدر نام‌های انتخابی قرار دارد.
انصاری افزود: طی ۹ ماه امسال، ۲۲ هزار و ۵۸۷ مورد فوت در استان فارس ثبت شده که از این تعداد ۱۳ هزار و ۶۰ مورد مربوط به مردان و ۹ هزار و ۵۲۷ مورد مربوط به زنان است.
وی گفت: مهلت قانونی ثبت فوت نیز حداکثر ۱۰ روز پس از وقوع است که در استان ۹۸ و هفت صدم درصد از فوتی‌ها در مهلت قانونی به ثبت رسیده است.
او اظهار داشت: میانگین سن فوت شدگان نیز در استان ۶۸ و سه دهم سال محاسبه شده که برای مردان ۶۶ و ۲ دهم سال و برای زنان ۷۱ و ۲ دهم سال است.
مدیر کل ثبت احوال فارس بیان کرد: بررسی آمار ولادت و فوت ثبت شده در سال ۹۹ در استان نشان می‌دهد که از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه امسال ۲۳ هزار و ۸۸۶ نفر به جمعت استان افزوده شده است.
انصاری افزود: همچنین در ۹ ماه امسال ۲۲ هزار و ۹۰۰ مورد ازدواج در استان ثبت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ و هشت دهم درصد کاهش داشته است.
او گفت: بیشترین ازدواج مردان در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال و زنان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال بوده و میانگین اختلاف سن زوجین هنگام ازدواج نیز پنج و هشت دهم سال است.
وی اظهار داشت: در ۷۸ و نیم درصد ازدواج‌ها، زوج بزرگتر از زوجه  و در ۱۰ و ۹ دهم درصد زوجه بزرگتر از زوج و در ۱۰ و ۶ دهم درصد نیز زوجین کمتر از یکسال تفاوت سنی دارند.
مدیر کل ثبت احوال فارس تصریح کرد: همچنین طی ۹ ماه امسال هفت هزار و ۳۸۸ مورد طلاق در این استان ثبت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲ و ۹ دهم درصد کاهش داشته است.
انصاری افزود: نسبت ازدواج به طلاق ثبت شده در استان سه و یک دهم درصد است که بیانگر این مطلب است که در استان برابر هر یک طلاق، سه ازدواج ثبت شده که این عدد در شهر شیراز ثبت ۲ و چهار دهم ازدواج در مقابل یک طلاق است.
وی اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد که ۳۱ دهم درصد طلاق‌ها در پنج سال ابتدای زندگی مشترک زوجین رخ داده، نیمی از طلاق‌های ثبت شده قبل از گذشت هشت سال از زندگی مشترک بوده و بیشترین درصد طلاق‌ها در فاصله یک تا ۲ سال بعد از زندگی مشترک به وقوع پیوسته است.
او ادامه داد: میانگین سنی مردان در زمان طلاق ۳۷ و ۹ دهم سال و زنان ۳۲ و هشت دهم سال، میانگین طول مدت ازدواج در طلاق‌های ثبت شده ۱۰ و ۶ دهم سال است که علت روند افزایشی آن می‌تواند افزایش طلاق در زوج‌های قدیمی‌تر باشد.
وی گفت: در ۷۹ و ۲ دهم درصد طلاق‌ها زوج بزرگتر از زوجه، در ۹/۹ درصد زوجه بزرگتر و در ۱۰ و ۹ دهم درصد زوجین کمتر از یکسال تفاوت سنی دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha