۷۵درصد پیگیری‌های حقوقی میراث‌فرهنگی چهارمحال وبختیاری به سرانجام رسید
عکس تزیینی است

شهرکرد -ایرنا- مسوول امور حقوقی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۶۸ فقره شکایت در امور حقوقی و پیگیری قضایی در استان ثبت شد، گفت:۷۵درصد پیگیری های حقوقی منجر به صدور رای شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، لیلی خاکسار با اعلام این خبر افزود:این شکایت‌ها مربوط به حفاری‌های غیرمجاز، تخریب و تجاوز به حریم آثار تاریخی استان بوده است.

وی گفت:امسال ۷۵ درصد پیگیری‌های حقوقی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان منجر به صدور رای به نفع این اداره‌کل شد و هفت پرونده مربوط به فعالیت دفاتر غیرمجاز گردشگری و تخلف‌های انجام شده آنان، تهیه و تحویل مراجع قضایی شد.

خاکسار گفت: در این مدت ۲۸ فقره درخواست صدور سند برای املاک در اختیار امور حقوقی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مانند موزه بزرگ استان، باربند مجموعه فرهنگی تاریخی قلعه چالشتر، انبار بهرام‌آباد، تکیه بختیاری‌ها و قلعه فرادنبه به مراجع مرتبط ارائه شده است.

به گفته وی، امسال‌ ۵۰ درخواست اعتبار برای تملک تعدادی از بناهای تاریخی، تپه‌ها و زمین‌های ثبت شده چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی تنظیم و به مسئولان مرتبط تحویل شده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۴۹ قاچاقچی اشیای تاریخی و فرهنگی در این استان شناسایی، دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

سرهنگ محمدرضا محمدی‌مقدم با اعلام این خبر افزود: در این مدت سه مورد حفاری غیرمجاز در استان شناسایی و عاملان آن دستگیر و تحول مراجع قضایی شدند.

وی گفت: در این مدت پنج باند قاچاق اشیای تاریخی و فرهنگی در استان شناسایی و متلاشی شد.

به گزارش ایرنا ، مجموع اثرهای تاریخی فرهنگی ثبت ملی در چهارمحال و بختیاری ۶۲۵ اثر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها