رد اصل مال برای نیمی از سهامداران پردیسبان انجام شده است

مشهد- ایرنا- مسوول اجرای احکام ویژه پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی دادسرای مشهد گفت: در پرونده پردیسبان تاکنون رد اصل مال به چهار هزار و ٩٣٨ نفر و معادل ٦١.٥ میلیارد تومان انجام شده و مابقی در نوبت پرداخت یا در حال رفع نواقص است.

قاضی صادق صفری روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: پرونده شرکت پردیسبان از پرونده های کلان اقتصادی با هشت هزار نفر سهامدار است که به صورت گسترده در رقابت با شرکت پدیده تبلیغات داشت.

وی ادامه داد: شناسایی و فروش اموال محکومین و رد مال به سهامداران در حال انجام است و در مرحله اجرای حکم اقداماتی نظیر طراحی سایت جهت پرداخت رد مال به سهامداران و مالباختگان انجام شده است.

مسوول اجرای احکام ویژه پرونده‌های اخلالگران در نظام اقتصادی دادسرای مشهد گفت: پیگیری رفع موانع فروش اموال محکومان و مکاتبه با سایر مراجع قضایی جهت تجمیع پرونده های محکومین در سراسر کشور در مشهد و مکاتبه با مراجع اداری مختلف برای مساعدت در خصوص اموال محکومان این پرونده از دیگر اقدامات صورت گرفته در شعبه اجرای احکام است.

وی افزود: بخش عمده ای از سهامداران این شرکت تاکنون اصل پول خود را دریافت کرده‌اند و به زودی اصل پول همه سهامداران پرداخت می شود.

صفری ادامه داد: رد تقاضاهای بدون مستند پرداخت معادل ٩٨ میلیارد تومان از دیگر اقدامات است و تمامی موارد رد مال طبق لیست از حساب دادگستری صورت گرفته است.

وی گفت: توجه نکردن برخی سهامداران به توصیه های شعبه اجرای احکام مهمترین علت وقفه در روند پرداخت در این پرونده است.

نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد افزود: شناسایی اموال در این پرونده بسیار پیچیده است و به سختی انجام می شود و پس از شناسایی اموال، فروش این اموال به خاطر توقیفی های فراوان دشوار است.

وی ادامه داد: منافع سهامداران و مالباختگان این پرونده ایجاب می کند، فروش اموال محکومان از مسیر مزایده نباشد.

صفری گفت: در این پرونده اولویت بر حفظ حقوق سهامداران است و به برخی از محکومان برای کمک در روند اجرای حکم و رد مال به صورت تحت الحفظ مرخصی داده شده است زیرا صرف نگهداری محکومان در زندان، توفیقی در اجرای احکام نیست.

پرونده شرکت پدیده نیز از پرونده های کلان اقتصادی در مشهد بود که با پیگیری های صورت گرفته، شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز توانست وارد بورس شود و شرکت ابنیه و ساختمان نیز در شرف ورود به بورس است.

نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد افزود: در شرکت پدیده، افزایش سه برابری سرمایه سهامداران صورت گرفته و توافق با بازارگردان سهام جهت مدیریت وضعیت سهام در بورس انجام شده است.

وی ادامه داد: تعداد سهام داران شرکت پدیده از ١٢٠ هزار نفر به ١٧٠ هزار نفر رسیده که از طریق بورس وارد شده اند.

صفری گفت: همچنین در این پرونده حدود هزار نفر از طلبکاران تعیین تکلیف شده و پیگیری جدی در تثبیت مالکیت شرکت پدیده برای املاک خود در دست انجام است.

وی افزود: در بخش شرکت ابنیه پدیده شاندیز نیز اقدامات خاصی نظیر آغاز فعالیت اجرایی برای ساخت هتل، حل و فصل زمین فرهنگیان به نفع شرکت پدیده و پیگیری اداری فرایند ورود به بازار سرمایه صورت گرفته است.

نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد در خصوص پرونده تعاونی اعتبار ایرانیان نیز گفت: این شرکت حدود هزار و ٥٠٠ سهامدار دارد و وصول بخش عمده ای از مطالبات تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان و پرداخت مطالبات قطعی شده طلبکاران و سپرده گذاران انجام شده است.

وی افزود: شروع مذاکره با بدهکاران و طلبکاران عمده، پرداخت دو مرحله سود علی الحساب به سهامداران از دیگر اقدامات انجام شده در این پرونده است.

صفری ادامه داد: ادغام بانک قوامین در بانک سپه و کند شدن روند پیگیری مستقل، دشواری شناسایی اموال منقول و غیرمنقول محکومین و عدم همکاری دو نفر از محکومان از موانع و مشکلات در مرحله اجرای حکم است.

وی در خصوص پرونده قاچاق عمده و کلان ارز نیز گفت: این پرونده از بزرگترین پرونده های ارزی کشور است و ارز خارج شده از کشور حدود ٩ هزار میلیارد تومان انواع ارز است.

وی افزود: عدم دسترسی به سرکرده باند قاچاق ارز و عدم توانایی محکومان به پرداخت جزای نقدی معادل ارز قاچاق شده، از موانع و مشکلات این پرونده در مرحله اجرای احکام است. 

نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد ادامه داد: پیگیری دستگیری سرکرده باند قاچاق ارز و تعیین تکلیف چمدان های حاوی ارزهای کشف شده از محکومین از جمله اقدامات صورت گرفته در این پرونده در مرحله اجرای احکام است.  

وی گفت: پرونده هلدینگ آفتاب نیز از بزرگترین پرونده ها در خصوص جعل مدارک تحصیلی است که رای آن صادر و از طریق قوه قضائیه اطلاع رسانی خواهد شد.

صفری افزود: این پرونده هفته قبل به اجرای احکام ارسال شده و مشخص نمودن میزان رد مال هر یک از محکومان، پیگیری دستگیری سه محکوم متواری و دستور ممنوع الخروجی محکومان متواری و پیگیری ضبط وثیقه‌های محکومان فراری از اقدامات در دست انجام در شعبه اجرای احکام است.

وی ادامه داد: ١٥ نفر متهم این پرونده به ٢ تا ٢٠ سال حبس محکوم شده اند که ١٠ نفر در حال تحمل حبس هستند، سه نفر برای اجرای احکام مراجعه نکرده و ۲ نفر نیز تعلیق مجازات حبس دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها