بهره‌برداری از ۵۱ هزار میلیارد تومان پروژه آب و برق در سال ۹۹

تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: پویش هر هفته الف_ب_ایران از ابتدای امسال تا کنون ۱۷۶ پروژه مهم صنعت آب و برق با سرمایه گذاری ۵۱ هزار میلیارد تومانی را برای کشورمان به ارمغان آورده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،«رضا اردکانیان» روز سه شنبه در مراسم آنلاین افتتاح طرح های بزرگ صنعت آب و برق در دواستان تهران و گیلان از ستاد وزارت نیرو افزود: مجموع سرمایه گذاری تاکنون این پروژه ها بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان است و روند افتتاح طرح‌ها تا پایان سال تداوم خواهد یافت.

وی کالای آب و برق را دو کالای مهم و حساس برشمرد که در افزایش امنیت و اعتماد عمومی جامعه از یک سو از اهمیت بالایی برخوردار است و ادامه داد: از دیگر سو جایگاه مهمی در تولید و توسعه و عمران کشور دارد.

اردکانیان ادامه داد: صنعت آب و برق همواره در طول دوران جمهوری اسلامی مورد توجه دولت ها بوده که البته در شرایط ایام دفاع مقدس، تحریم‌ها و برهه‌های حساس فراز و فرودهایی در خدمت‌گزاری‌ها رخ داده  اما طی حدود ۴۰ سال گذشته تجربه در جمهوری اسلامی با یک فضای همکارانه و حس تعلق بسیار بارز و نمایان دوران حاضر یکی از دوره‌های طلایی در این بخش است.

وزیر نیرو گفت: ما در دولت دوازدهم درشرایطی کار را آغاز کردیم که کشورمان یکی از خشک ترین سال های ۵۰ سال اخیر خود را تجربه می کرد و سال ۱۳۹۶ -۹۷ به روایت آمار از خشک ترین سال های ۵۲ ساله اخیر بود و به دنبال آن سال ۱۳۹۷- ۹۸ نیز از جمله سال های تر در ۵۰ سال اخیر به ثبت رسید.

وی به موضوع تغییر اقلیم اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اکنون در جامعه تخصصی آب و هواشناسی تغییر اقیلم از یک نظریه خارج و به عنوان پدیده مشخص با علائم و نشانه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

وزیر نیروادامه داد: قرار گرفتن در شرایط حدی  در منطقه ما از نمونه های وقوع تغییر اقلیم است به این معنا که  قرارگرفتن در  وضعیت معتدل کمتر می‌شود و سال های خشک و تر را پی در پی خواهیم داشت بنابراین باید در برنامه ریزی و  اجرا این امر مورد توجه جدی تر قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به اتکای سرمایه‌های انسانی در دولت، دانشگاه‌ها، بخش خصوصی و همکاری  خوب مردم دو سال حدی را با شرایط خوبی پشت سر گذاشیم و عوارض این خشکسالی و ترسالی به نحو مقدور برخورد شده ضمن اینکه بهره خوبی هم حاصل شد.

اردکانیان افزود: آنچیزی  که این ایام را در تاریخ جمهوری اسلامی ثبت خواهد کرد آن است که دشمنان این نظام و ملت به دلایل مختلف بنا را بر این گذاشته اند که جمهوری اسلامی جشن‌های چهلمین سالگرد انقلاب را برگزار نکند.

عضو هیات دولت گفت: براین اساس همه عوامل توان، ظرفیت و منابع مالی خود را به کار گرفتند تا با پایین آوردن سطح تاب‌آوری جامعه وافزایش  التهاب ها آروزی  ۴۰ ساله خود را که  با این رویا به بستر رفته و از خواب برمی‌خاستند جامه عمل بپوشانند.

وی سهم و نقش خدمت گزاران دولت و مردم درصنعت آب و برق برای  عبور ایمن از این شرایط را  نقشی مهم دانست و ادامه داد:  شرایط را به گونه ای رقم زدیم تا از یک سو اختلالی در تامین به موقع آب و برق مورد نیاز مردم ایجاد نشود و از دیگرسو منویات مقام معظم رهبری به خصوص در سال رونق و جهش تولید به نحو شایسته ای تحقق یابد.

اردکانیان  خاطرنشان کرد: وجه دیگرماموریت این بود که در مجموع بتوان به سهم خود نه تنها در کاهش التهاب درجامعه و مردم بلکه افزایش امنیت خاطر و آسایش آنان گام برداشته شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه پویش #هرهفته الف_ ب _ایران ماموریت مشترک همه دلبستگان به نظام بوده و خواهد بود  خاطرنشان کرد: وزارت نیرو یک هماهنگ کننده و سخنگو برای این اراده‌های محکم بوده و خواهد بود.

وی گفت:‌ درطراحی این پویش بیش از هر چیز نشان داده شد در شرایطی که دشمنان سعی در القای این دارند که شرایط ایران به دلیل تحریم‌های هوشمند گسترده شرایط روزمره‌گی است و ناامیدی که زمینه‌ساز التهابات می‌شود را در جامعه اشاعه دهند، جمع توانایی وجود دارند که درجهت تحقق نیافتن  این اهداف دشمن حرکت می‌کنند.

اردکانیان ادامه داد: طی برنامه‌ریزی‌های شش ماهه و یک ساله طرح‌های سازوکاری و ساخت و سازی افتتاح شد که طی شش ماه نخست پویش ۲۲۷ طرح آب و برق و فاضلاب با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان افتتاح شد و این نشان از آن داردکه مجموعه وسیعی در دولت و مراجع مربوط دست به دست هم دادند تا با اطمینان از تامین مواد اولیه و منابع مالی و انسانی و رفع موانع در زمستان و تابستان قادرند اعتبار و آبروی خود را گرو بگذارند تا کار عملی شود.

وزیر نیرو افزود: این موضوع  به طوری بود که در ۲۰ اسفند ۹۸ آخرین پروژه از ۲۲۷ طرح افتتاح شد و در طی آن رییس جمهور نیز اعلام کرد آرزویم بود که کشوری باشیم که در زمان مقرر مراسم بهره‌برداری را طبق آنچه از قبل اعلام شده بود برگزار کنیم.

وی گفت: این امر مسئولان کشور، گروه‌های مرجع و در راس آن مقام معظم رهبری را به این نقطه رساند که باید در این گستره بزرگ و دلگرم به کار خود ادامه دهیم و توانستیم به لطف با آبرومندی این برهه را سپری کنیم و روسیاهی بر چهره کسانی ماند که امروز در حال ترک منصب و موقعیت خود هستند کسانی که به هم وعده جشن پیروزی در ایران را می‌دادند اما امروز می‌بینیم به چه وضعیتی گرفتارند.

اردکانیان افزود: پویش #هرهفته الف_ب_ایران سرمایه ای ماندگار برای کشورمان است و مدیریت وزارت در این تدارک بزرگ منجر شد تا موفقیتی بزرک حاصل شود.

وزیر نیرو از تلاش زیادی که در زمینه اصلاح عادات مصرفی مردم صورت گرفت خبر داد و خاطرنشان کرد: ما با  اعتماد به نفس وارد عرصه اصلاح مصرف پس از سال ها شده و اینکار را ابتداء از خود شروع کردیم.

وی گفت: براین اساس  در بکارگیری نیروها تمام توان خود را به کار گرفتیم تا در دو و نیم سال گذشته مدیران بر اساس فراخوان عمومی به کار گرفته شوند  و نیز بیش از سه هزار و۵۰۰ نفر از همکاران بازنشسته شوند و تا پایان سال این رقم به پنج هزار نفر خواهد رسید که این انگیزه ای برای تشویق نیروهای جوان به حضور در این عرصه است.

اردکانیان خاطرنشان  کرد:‌ بنده با افتخار اعلام می‌کنم در یک هزار و  ۲۰۰ روز فعالیت خود در وزارت نیرو هیچ نیرویی را با دستور و توصیه و بدون مجوز قانونی به کار نگرفته‌ام.

عضوهیات دولت  در ادامه با بیان اینکه برای نخستین بار به جای اینکه چهار هزار مگاوات نیروگاه برای عبور از اوج بار احداث کنیم توانستیم رشد مصرف ۵.۲ درصدی ۱۰ سال قبل را به یک درصد برسانیم گفت: همچنین توانستیم سرمایه‌گذاری وسیعی در عرصه‌های دیگر برق به کار ببریم همزمان موفق شدیم انرژی بیشتری به بخش‌های تولیدی عرضه کنیم.

وی ادامه داد: در شش ماه اول سال عرضه انرژی به صنایع نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۵ درصد افزایش داشته همچنین ۱۲ درصد افزایش عرضه را در بخش صنایع بزرگ شاهد بودیم که این دستاوردها به اتکای خیزشی بود که ریشه آن در پویش هر هفته الف – ب – ایران بوده است.

وی همچنین گفت: امسال در راستای پویش ۲۵۰ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که تا ظهر امروز نیز یکصد و هفتاد و ششمین پروژه ساخت و سازی و سازوکاری در گیلان و تهران به افتتاح می‌رسد.

وی با بیان اینکه تاکنون و برای ۱۷۶ پروژه ۵۱ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است افزود: این پویش تا پایان سال و هفته به هفته ادامه دارد و ریل‌گذاری مناسبی برای سال‌های آینده و دولت بعد خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما برنامه‌ها و فعالیت‌های خود را طی گزارش وعده‌ای که وفا شد به مسئولین ارائه دادیم یادآور شد: تمامی اقدامات ما با اظهار لطف با عنوان دلگرمی و همراهی قدردانی شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha