سفر وزیر نفت به مسکو؛ تقویت همگرایی و همکاری در حوزه  انرژی

مسکو - ایرنا - «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران سفری پربار را به روسیه رقم زد که توسعه و تعمیق همکاری‌های دوجانبه به خصوص در حوزه نفت و گاز، با هدف بی اثر کردن پیامدهای تحریم ظالمانه آمریکایی علیه ایران مهمترین دستاورد آن اعلام شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، ترسیم نقشه راه تداوم و توسعه همکاری های دو کشور فارغ از تحولات سیاسی بین المللی مهمترین ویژگی این دیدارها بود بطوری که تهران و مسکو برای تعمیق همکاری‌های دوجانبه در همه عرصه‌ها، بویژه در حوزه نفت و گاز، با هدف بی اثر کردن پیامدهای تحریم ظالمانه آمریکا علیه ایران و روسیه تاکید کردند.

زنگنه مذاکراتی فشرده با الکساندر نوواک معاون نخست وزیر روسیه و نیکلای شلگینوف وزیر انرژی و سران نفتی این کشور داشت که نتایج حاصل از این مذاکرات بهبود و تقویت روابط دو کشور بخصوص در حوزه نفت و گار است.

دو طرف بر همگرایی و همکاری تهران و مسکو تاکید و اعلام کردند که این همگرایی می‌تواند در خنثی کردن تحریم ها و  در آینده مناسبات دوجانبه بسیار مهم باشد.

سفری حامل پیام های مهم

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در ارتباط با نتایج این سفر به ایرنا گفت: سفر رنگنه خصوصا با توجه به تحولات جدید عرصه جهانی به وقوع پیوسته است پیام های مهمی را به همراه داشت.

وی اظهار داشت سفر وزیر نفت که از زمان وقوع کرونا تاکنون اولین سفر خارجی وی محسوب می شود حاوی این پیام مهم بود که جمهوری اسلامی ایران اراده دارد روابط خود را با روسیه در همه زمینه ها گسترش دهد.

وی تصریح کرد: گسترش روابط خصوصا برای دو کشوری که در حوزه نفت و انرژی در جهان بسیار قدرتمند هستد لازم بود تا برای مدیریت انرژی در شرایط تحریم ها با هم هماهنگ باشند و ضمن اینکه حاوی پیام گسترش روابط با روسیه هم بود.

جلالی اظهار داشت: هیئت ایرانی ملاقات های مفصلی با نواک معاون نخست وزیر روسیه که همزمان مدیریت انرژی این کشور را به عهده دارد و هم نیکلای شلگینوف وزیر جدید انرژی  داشت که در ارتباط با هماهنگی ها مدیریت انرژی دو کشور و هم تعمیق روابط دو ظرف گفت و گو و بحث کردند.

وی تصریح کرد: ایران و روسیه علیرغم اعمال تحریم های ظالمانه و سخت از سوی آمریکا همکاری های اقتصادی رو به جلویی دارند.

چراغ سبز شرکت های روسی برای همکاری با ایران

«قاسم ساعدی» عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که به همراه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در قالب هیاتی به روسیه سفر کرده بود،  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دیدارهایی که بین بیژن زنگنه وزیر نفت و مقام های روس با حضور کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه برگزار شد، دیدارهای راهبردی بود که در آن موضوعات همکاری های اقتصادی و جلب مشارکت دو طرف بررسی شد.

وی افزود: شرکت های نفتی روسی در دیدار با طرف ایرانی برای امضا قراردادها اعلام آمادگی کردند و برای همکاری چراغ سبز نشان دادند. آنها برای مشارکت ابراز علاقه مندی کردند زیرا جمهوری اسلامی ایران غنی و ثروتمند است و دو طرف می توانند در عرصه های مختلف ساختار همکاری ها را توسعه دهند.

 نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در چارچوب قانون و سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و با حفظ مصالح کشور با روسیه همکاری خواهیم کرد.

 به گفته ساعدی وزیر نفت و هیات همراه بر دو محور تاکید داشت: محور اول اینکه شرکت های روسی در هر زمینه ای که ایران نیاز دارد می توانند ورود کنند اما با رعایت این اصل که کالاهای ایرانی که در کشور ما تولید می شود در قراردادهای این شرکت ها باید لحاظ شود و با اولویت دادن به آن باید قراردادها امضا شود.

تداوم همکاری شرکت های نفت و گاز روسی با ایران

وزیر نفت در ارتباط با نتایج این سفر به ایرنا گفت: ما همکاری های خوبی با شرکت های روسی داریم و قرار بر این است که این همکاری ها با شرکت های روسی در حوزه نفت و گاز و شرکت های روسی سازنده تجهیزات در این عرصه تداوم یابد.

وی اظهارداشت که در این عرصه تبادل نظر کردیم و تصمیم هایی اتخاذ شد و پیگیر هستیم تا اجرا شود و سطح روابط دو کشور ارتقا یابد.

وزیر نفت ایران خاطرنشان کرد که ما روسیه را به عنوان شریک راهبردی می شناسیم و این شراکت چیزی نیست که با فضای گرمی و سردی در فضای بین المللی تغییر کند.

زنگنه گفت: شرکت های روسی سازنده تجهیزات نفت و گاز اگر می خواهند در ایران فعالیت کنند باید بیایند باتوجه به قانون حداکثر استفاده از توان داخلی سرمایه گذاری کنند. آنها باید با شرکت های ایرانی شریک شوند و با همتایان ایرانی گفت و گو کرده  تا بتوانند به نتیجه برسند.

وی افزود: کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه و همکارانشان در سفارت قرار شد توافق ها را دنبال کنند. اگر شرایط کرونا نبود خیلی ساده می توانستند این کار را انجام دهند. اما در شرایط کنونی هم با رعایت پروتکل بهداشتی می توانیم ارتباطات را برقرار کنیم و ما از اینکه در بخش هایی که نیاز داریم سرمایه گذاری شود استقبال می کنیم.

وزیر نفت ایران تصریح کرد: شمار عرضه کنندگان هم زیاد خواهد شد و شرکت های ایرانی با کیفیت بهتر می توانند رقابت کنند و دسترسی ما به تجهیزات (در حوزه نفت و گاز) بیشتر می شود.

تقویت همگرایی و همکاری تهران و مسکو

زنگنه در دیدار با الکساندر نوواک معاون نخست وزیر روسیه هم  با اشاره نقش مهم و مثبت روسیه در اوپک و اوپک‌پلاس، تاکید کرد همکاری های دو کشور درحوزه انرژی روز به روز در حال گسترش است.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفت: در شرایط کنونی، از جمله تحمیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر ایران و روسیه، تقویت همگرایی و همکاری دو کشور بسیار مهم و تاثیرگذار است.

 زنگنه با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر همکاری نزدیک و تنگاتنگی در حوزه نفت و انرژی، بین دوکشور وجود داشته است،  تاکید کرد : ما همچنان خواستار تعمیق این همکاری‌ها به منظور بی اثر کردن پیامدهای تحریم هستیم.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در عرصه بین المللی تغییر و تحولات بسیاری شکل گرفته است، گفت: در هر شرایطی روابط ایران و روسیه دچار تغییر نخواهد شد و تهران مصمم به تحکیم روابط با روسیه است.  

تداوم همکاری ها در حوزه نفت و انرژی

در عین حال نوواک معاون نخست وزیر روسیه هم خواستار رشد همکاری ها و همگرایی بیشتر با ایران در همه زمینه‌ها بویژه در حوزه نفت و انرژی شد.

این مقام عالی روس گفت : ایران و روسیه در حوزه نفت و انرژی همواره همکاری‌های نزدیک و روبه رشدی داشته اند و این همکاری‌ها همچنان تداوم خواهد یافت.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه دوشنبه شب مسکو را به قصد تهران ترک کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار جهان