حدود ۲۷ میلیارد ریال وام به هنرمندان خراسان شمالی پرداخت شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: ۲۶ میلیارد و ۸۹۰ میلیون ریال تسهیلات کرونایی از ابتدای پیدایش ویروس کرونا تاکنون به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان پرداخت شده است.

به گزارش ایرنا حسین فرخنده  روز سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: تاکنون اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه استان با مراجعه به سامانه کارآ برای دریافت ۵۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات کرونایی درخواست داده اند.

وی شمار پرونده های تشکیل شده جامعه فرهنگی و هنری برای دریافت تسهیلات کرونایی در بانک های عامل را ۳۹۴  فقره  پرونده عنوان کرد و افزود: تاکنون به ۲۹۱ پرونده متقاضی تسهیلات پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه به منظور حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، اشتغالزایی و کارآفرینی تسهیلات کم بهره نیز به فعالان هنری استان پرداخت می‌شود افزود:  به استان خراسان شمالی ۲۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال تخصیص داده شده است که تاکنون ۴۰ درخواست در سامانه کارآ ثبت شده است.

وی در ادامه گفت: با رایزنی که با وزارت فرهنگ و ارشاد داشته ایم توانستیم سه میلیارد ریال اعتبار برای مشاغل خانگی که دارای مجوز هستند،تسهیلات بگیریم که در حال افزایش ۱۰۰ درصدی این میزان هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: ۱۳۲ میلیارد ریال اعتبار برای چاپ و امور چاپخانه‌ها اختصاص یافته است که در این راستا حدود ۲۲ نفر به بانک‌ها معرفی شدند.

فرخنده افزود: به هنرمندانی که عضو صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان هستند کمک معیشتی ۹ میلیارد و ۵۷۰ میلیون ریال لحاظ شده است که پرداخت می‌شود.

معافیت ۲۶۰ هنرمند خراسان شمالی از پرداخت حق بیمه 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: همچنین ۲۶۰ نفر از هنرمندان عضو صندوق اعتباری هنر استان، از پرداخت سه‌ماهه حق بیمه برخوردار شدند.

فرخنده افزود: بخشودگی حق بیمه سه ماهه این هنرمندان که یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون ریال بود مربوط به ماه های فروردین، اردیبهشت و خرداد امسال است.

اعضای حمایت از صندوق اعتباری نویسندگان افزایش یافت

وی در ادامه نشست اظهار داشت: تاکنون ۶۳۸ در صندوق اعتباری نویسندگان عضو هستند که  این صندوق در سال ۹۶ ، ۲۰۰ عضو داشته است.

وی در ادامه گفت: درسال ۹۶ تعدادبیمه شدگان اداره فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان شمالی ۹۸ نفر بوده است که هم اکنون ۳۲۴ نفر شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد با بیمه بیکاری جامعه فرهنگی و هنری موافقت کرده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون مشاغل فرهنگ و هنر در مشاغل آزاد تعریف شده بود و مشمول بیمه بیکاری نبوده است گفت:با رایزنی‌ها و موافقتی که در این خصوص انجام شد آنها نیز مشمول بیمه بیکاری شدند.

وی افزود: یارانه یک میلیون ریالی هم برای اعضای صندوق محقق شده که ۶۳۸ عضو این استان از آن بهره مند شدند.

 مجتمع فرهنگی و هنری بجنورد ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: برای تکمیل مجتمع فرهنگی و هنری بجنورد ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

وی با بیان اینکه ۱۱۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال اعتبار به مجتمع‌ فرهنگی و هنری بجنورد لحاظ شده است افزود: هم اکنون ۲۲ درصد از این میزان اعتبار معادل ۲۶ میلیارد و ۲۱۶ میلیون ریال تخصیص یافته است.

وی با اشاره به  طرح موزه هنرهای معاصر گفت: امسال برای این طرح نیز ۲۰ میلیارد ریال اعتبار لحاظ شده است که از این میزان  ۱۳ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

وی در ادامه گفت: این اداره کل در صدد است که  هر ۲ طرح را با رایزنی‌هایی که انجام می‌دهیم بتوانیم هم اعتبار لحاظ شده و هم تخصیص داده شده آن را افزایش دهیم.

وی در ادامه سخنانش به انتخابات خانه مطبوعات اشاره کرد و گفت: دست کم ۱۷ نفر اعم از هیات مدیره و بازرسان باید نامزد شوند و این انتخابات  ماه جاری برگزار می‌شود.

پنج نشریه در صف اخذ مجوز

فرخنده در ادامه نشست اظهار داشت: پنج نشریه استان خراسان شمالی در نوبت اخذ مجوز  است که  از این تعداد سه پایگاه خبری ۲ فصل نامه چاپی که یکی از آن‌ها در مورد معماری و دیگری در مورد فصل نامه‌های علمی دانشگاه کوثر است.

وی گفت: امیدواریم تا پایان بهمن ماه  برای پنج نشریه مجوز صادر شود.

سومین جشنواره تئاتر آیات برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: سومین جشنواره سراسری تئاتر آیات پس از بررسی و داوری ۷۶ اثر نمایشی از سراسر کشور، ۲۳ متن نمایشی که برای شرکت در جشنواره معرفی شده بود سوم دی ماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

هم اکنون در استان خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت، هزار و ۱۱۵ مرکز فرهنگی و هنری وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها