پرهیز از رویکردهای فرقه‌ای برای نجات مردم افغانستان ضروری است

قم - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه تأکید کرد: علما، روحانیون و نهادهای علمی و حوزوی وظیفه دارند تا ملت و مردم افغانستان را از دردها و آلام تحمیلی استکبار جهانی نجات دهند؛ پرهیز از رویکردهای فرقه‌ای و مذهبی از الزامات موفقیت در این مسیر است.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی دردیدار اعضای بیت آیت الله محقق کابلی، ضمن تقدیر از فعالیت‌های علمی و تبلیغی دفتر آن مرحوم گفت: این که در مسیر رشد و تعالی علمی و معنوی و دینی کشور عزیز و محبوب افغانستان قدم برمی دارید مایه خرسندی است.

وی در ادامه با تأکید بر این که افغانستان سرزمینی مهم، پرظرفیت و درعین حال مظلوم است، خاطرنشان کرد: دشمنان اسلام  و ملت افغانستان، کشوری که سرشار از منابع انسانی و منابع بالقوه اقتصادی و مالی بوده، از استعدادهای اجتماعی بیشماری برخوردار است، را تحت ظلم قرار داده، نمی گذارند این مردم در امنیت و آسایش، مسیر رشد، تعالی و شکوفایی را طی نماید.

مدیرحوزه های علمیه، افغانستان را کشوری غنی، ریشه‌دار و مملو از عِرق معنوی، اخلاقی و دینی بسیار والا توصیف نمود و اذعان داشت: مقاومتی که افغانستان در برابر ارتش سرخ و هجمه شوری سابق نشان داد، بسیار ستودنی است.

اعرافی به دسیسه‌های شوم استکبار جهانی نسبت به ملت افغانستان نیز اشاره‌ نمود و تأکید کرد: علما، روحانیون و نهادهای علمی و حوزوی وظیفه دارند تا این ملت و مردم را از دردها و آلام تحمیلی استکبار جهانی نجات دهند؛ پرهیز از رویکردهای فرقه‌ای و مذهبی از الزامات موفقیت در این مسیر است.

وی به جایگاه برجسته افغانستان در جهان اسلام اشاره نمود و یادآور شد: تعامل علمای شیعه و سنی افغانستان که مملو از نگاه اسلامی است، الگوی بسیار خوبی برای دیگر سرزمین های اسلامی است؛ همگرایی مذهبی با پیشتازی علما از ویژگی های برجسته سرزمین دوست و برادر افغانستان به شمار می‌رود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افغانستان را سرزمینی مملو از استعداد با مردمانی هوشیار توصیف نمود و اذعان داشت: افغانستان همواره در صدر برنامه‌های جامعه‌المصطفی قرار داشته، طلاب و دانش پژوهان افغانستانی در تمام موسسات، رشته‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی نقش برجسته و تاثیرگذاری دارند.

وی با تأکید بر این که جامعه حوزوی و تحصیل کنندگان دینی باید انسجام خویش را مبتنی بر نگاه جامع معرفتی حفظ نمایند، اظهار داشت: افغانستان همچون کشورهای دیگر اسلامی، در معرض هجوم فکری است؛ مقابله با این مهم، نیازمند تقویت بنیه‌های اعتقادی و اخلاقی آحاد جامعه است.

اعرافی همچنین، بر لزوم تربیت دانش پژوهان متخصص رشته‌های مختلف علوم اسلامی، انسانی و  علوم پایه تاکید نمود و بیان داشت: امیدواریم مسیر علوم اسلامی، معارف دینی و مرجعیت، پررونق‌تر از همیشه باشد، امت اسلام و کشورهای اسلامی از این دوره‌های سخت با موفقیت و سربلندی عبور نمایند.

آیت‌الله قربانعلی محقق کابلی از علمای افغانستانی مقیم قم از شاگردان آیت‌الله العظمی خویی در نجف اشرف بود که پس از رسیدن به درجه اجتهاد، سالیان طولانی در حوزه‌های علوم دینی کابل و قم به تدریس، تربیت شاگردان و ترویج معارف اسلامی مشغول بود و در دوران جهاد مردم افغانستان در سطوح رهبری مبارزات مردم مسلمان این کشور قرار داشت.

وی در تابستان سال ۱۳۰۷ هجری خورشیدی در استان پَروان افغانستان دیده به جهان گشود؛ تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش فرا گرفت و دوره عالی را در کابل ادامه داد.

آیت الله کابلی برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۲۲ هجری شمسی روانه نجفِ اشرف شد و دوره عالی علمی را نزد استادانی همچون سید عبدالعلی سبزواری، شیخ کاظم تبریزی و امام خمینی فرا گرفت.

وی در سال ۱۳۵۱ هجری خورشیدی پس از ۲۰ سال تحصیل و کسب درجه اجتهاد به افغانستان و کابل بازگشت و به تبلیغ دین پرداخت؛ آیت الله کابلی در سال ۱۳۵۷ به شهر قم مهاجرت و به تدریس پرداخت.

او پیشینه جهادی نیز داشته است و پس از پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱ دوباره به افغانستان رفت و یک سال در کابل ماند و سپس به ایران بازگشت و با پذیرش مرجعیت، تدریس خارج فقه را در حوزه علمیه قم پی گرفت.

این عالم ربانی خردادماه سال گذشته در سن ۹۱ سالگی دارفانی را وداع گفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha