انتقال آب سدماملو ۳۵ هزار شغل را در عباس‌آباد تهران تثبیت می‌کند

تهران- ایرنا- سرپرست شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با افتتاح فاز نخست خط انتقال آب از سد مخزنی ماملو به صنایع پایین دست پاکدشت، میزان برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی کاهش یافته و ۳۵ هزار شغل موجود در این منطقه تثبیت می‌شود.

یوسف رضاپور روز سه‌شنبه در آئین افتتاح خط انتقال آب سد ماملو به شهرک‌ صنعتی عباس آباد پاکدشت افزود: افزایش روزافزون جمعیت در شهرهای بزرگ بخصوص استان تهران از یک سو و توسعه شهرک‌های صنعتی از سوی دیگر، لزوم برنامه‌ریزی برای تأمین آب این مراکز را ایجاد می‌کرد از این رو، انتقال آب سد ماملو به شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: هدف از اجرای طرح خط انتقال از سد ماملو به صنایع پایین دست، انتقال آب مورد نیاز صنایع شرق و جنوب شرق تهران به میزان هفت میلیون متر مکعب (۳۰۰ لیتر در ثانیه) در سال است.

رضاپور با بیان اینکه طول مسیر این طرح ۱۶.۵ کیلومتر است، اظهار داشت: در صورت تامین منابع مالی لازم توسط ذینفعان، باقیمانده خط انتقال به طول ۶.۵ کیلومتر تا پایان سال اجرا و آب مورد نیاز نیروگاه‌های شاهد و دماوند تامین می شود.

وی گفت: با افتتاح این طرح، انتقال آب از سد ماملو به شهرک های صنعتی منطقه و نیروگاه های موجود انجام و کمبود نیاز آبی نیروگاه‌ها و صنایع موجود و آتی این محدوده و همچنین سایر ذینفعان مرتفع می‌شود.

رضاپور اضافه کرد: این طرح از موقعیت سد ماملو در شرق تهران و در مجاورت منطقه نظامی پارچین که در محل تقاطع رودخانه های جاجرود و دماوند احداث شده است شروع و از ضلع شمال‌غربی شهرک صنعتی عباس آباد و شهر شریف آباد، وارد این محدوده می‌شود.

وی افزود: با انتقال آب سد ماملو به مناطق جنوبی شهرستان پاکدشت، آب پایدار مورد نیاز فعلی و آتی معادن شن و ماسه مستقر در منطقه، شهرک صنعتی عباس آباد و نیروگاه های تولید برق شاهد و دماوند (شهدای پاکدشت)  تامین می شود. 

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با  افتتاح این طرح، اشتغال‌زایی پایداری برای منطقه ایجاد و ضمن تثبت ۳۵ هزار شغل فعلی، در صورت تکمیل و توسعه صنایع منطقه بیش از ۱۰ هزار شغل مستقیم جدید ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: با انتقال آب سد ماملو به این منطقه صنعتی، میزان برداشت آب‌های زیر زمینی توسط صنایع پایین دست کاهش یافته و سطح تراز آبخوان ها و سفره های آب زیر زمینی افزایش می یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha