کمبود نهاده‌های دامی بزرگ‌ترین مساله دامداران و عشایر دامغان است

سمنان- ایرنا- رییس اداره امور عشایری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: کمبود نهاده‌های دامی، امروز از بزرگ‌ترین مشکلات دامداران و عشایر محسوب می‌شود و نیازمند اختصاص سهمیه ویژه است.

خسرو نبیلی روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سهم مورد نیاز نهاده‌های دامی برای دام عشایر شهرستان دامغان حدود پنج هزار تُن است که از این میزان، به سه هزار تن جو و یکهزار و ۵۰۰ تن کنسانتره نیاز است. 

وی ادامه داد: با توجه به پیگیری جهاد کشاورزی و امور عشایر استان سمنان و نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی، نهاده های دامی قابل توجهی به شهرستان تزریق شد اما همچنان این میزان نهاده جوابگوی نیاز دامداران و عشایر شهرستان نیست.

نبیلی تصریح کرد: در سال گذشته یکهزار و ۱۰۵ تن نهاده‌های دامی شامل یکهزار و ۱۰ تن جو ، ۲۰ تن کنسانتره، ۲۵ تن یونجه و ۵۰ تن کاه بین ۵۱۲ خانواده بهره‌بردار توزیع شد.

وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون نیز بیش از ۸۰۰ تن انواع نهاده‌های دامی داخلی و خارجی به شهرستان دامغان اختصاص یافت که این میزان تنها حدود ۲۰ درصد از کل نهاده مورد نیاز است. 

نبیلی خاطرنشان کرد: بسیاری از دامداران باتوجه به قرارداشتن در فصل زایش دام‌ها، حاضر به خرید نهاده با قیمت آزاد هستند که در بازار موجود نیست. 

وی افزود: امسال ۵۰۰ تن جو، ۱۷۵ تن کنسانتره،۳۰ تن سبوس، ۶۰ تن یونجه و ۴۰ تن کاه بین ۵۱۲ خانوار بهره‌بردار توزیع شده است.

نبیلی به قیمت ۴۵ هزار ریالی جو آزاد اشاره کرد و اظهار داشت: از نهاده‌های دامی توزیع شده امسال ۴۵۲ تن جو سهمیه‌ای به قیمت ۲۰ هزار و ۳۰۰ ریال با پیگیری امور جهاد کشاورزی و عشایری استان و نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی به شهرستان دامغان اختصاص یافت. 

رییس اداره امور عشایری جهاد کشاورزی شهرستان دامغان به راهکار رفع این مشکل اشاره کرد و گفت: با توجه به چهار ماه باقی‌مانده تا پایان سال، انتظار داریم تا پشتیبانی استان جو را آزاد و در اختیار دام روستایی و عشایر قرار دهد.

در شهرستان دامغان حدود ۵۰۰ خانوار عشایر با حدود ۲ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند. مناطق شمالی دامغان برای ییلاق عشایر مکان بسیار مناسبی است. بافت لباس، کلاه و دستکش پشمی، گلیم، جاجیم و پلاس از صنایع دستی مهم عشایر دامغان است.

این شهرستان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شرق مرکز استان، حدود ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها