شکارچیان خرگوش در زنجان دستگیر شدند

زنجان - ایرنا - رییس منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد زنجان گفت: ۲ شکارچی متخلف خرگوش از سوی ماموران یگان حفاظت محیط زیست این منطقه، حین شکار این گونه جانوری، دستگیر شدند.

غلامرضا عباسی، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این ۲ شکارچی خاطی با استفاده از تاریکی شب و به خیال اینکه از دید ماموران یگان حفاظت به دور هستند بساط خود را برای شکار خرگوش پهن کرده بودند که تیزبینی و هوشیاری محیط بانان مانع از اهداف آنان شد.

وی اظهار داشت: یک دستگاه خودرو سواری تویوتا به همراه، یک دستگاه دوربین چشمی، یک قبضه اسلحه شکاری ته پر دولول مجاز، ۱۳ تیر فشنگ ساچمه، یک دستگاه پروژکتور، یک دستگاه چراغ قوه دستی از این شکارچیان بومی غیرمجاز کشف و ضبط شد.

عباسی، تصریح کرد: این شکارچیان غیرمجاز ساعت ۲۰ بامداد روز گذشته در اراضی روستای تلخاب (زنجانرود) مشغول شکار خرگوش بودند که از سوی ماموران یگان حفاظت منطقه حفاظت شده سرخ آباد، مشاهده و دستگیر شدند.

وی اظهار داشت: این شکارچیان غیرمجاز دستگیر شده پس از تشکیل و تکمیل پرونده تخلف و واریز جریمه ناشی از ضرر و زیان به حساب محیط زیست به منظور رسیدگی حقوقی و اعمال قانون به مراجع قضایی استان تحویل شدند.

رییس منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان گفت: با توجه به بارش برف و سفید پوش شدن منطقه، چند روزی است شکارچیان خاطی، هوس شکار خرگوش کرده و وارد این منطقه حفاظت شده و تحت مدیریت اداره کل محیط زیست زنجان می شوند که توصیه می شود دست از این کار بردارند.

عباسی افزود:  طی یک هفته اخیر ۲ گروه ۲ نفره از شکارچیان خرگوش نیز از سوی ماموران یگان حفاظت محیط زیست این منطقه به دلیل شکار و شروع به شکار این گونه جانوری، دستگیر و پس از از اخذ ضرر و زیان وارده به طبیعت، تحویل مراجع قضایی شدند.

وی تصریح کرد: از یک گروه از این شکارچیان متخلف بومی، لاشه ۲ سر خرگوش به همراه یک دستگاه خودروی سواری پژو، یک قبضه سلاح شکاری ته‌پر دولول مجاز، ۳۱ تیر فشنگ ساچمه، سه تیر فشنگ چهارپاره، ۲ قبضه چاقو، یک دستگاه پروژکتور و یک دستگاه چراغ قوه دستی و از گروه دوم نیز یک قبضه سلاح شکاری ته پر تکلول، ۹ تیر فشنگ ساچمه، ۲ قبضه چاقو و ۲ دستگاه چراغ قوه دستی به دست آمد.

عباسی افزود: متخلفان یقین بدانند به ازای شکار هر راس خرگوش نر به مبلغ ۴۵۰ هزار تومان و خرگوش ماده به یک هزار و ۲۵۰ تومان جریمه محکوم می شوند که به عنوان ضرر و زیان وارده به طبیعت و حیات وحش باید به حساب محیط زیست واریز کنند و از جنبه عمومی جرم نیز قاضی پرونده رای و نظر می دهد.  

منطقه حفاظت شده سرخ آباد در شهرستان‌های زنجان و طارم به مساحت ۱۲۲ هزار و ۶۱۸ هکتار از سال ۱۳۷۵ تحت حفاظت محیط زیست زنجان قرار گرفته است و خرگوش، آهو، پلنگ، پازن، گراز، خرس قهوه‌ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدار ایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم و اسبله، نیز از جمله جانوران این منطقه است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها