ساخت واکسن سرطان مغز و سینه در ارومیه بومی‌سازی شد

ارومیه- ایرنا- ساخت واکسن سرطان مغز و سینه با تلاش محققان پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه ارومیه، در این شهر بومی شده و با موفقیت به انحصار این پژوهشکده درآمده است.

رییس پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه ارومیه روز سه شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: محققان این پژوهشکده پس از ۲۰ سال تحقیق بر روی سلول های سرطانی، برای نخستین بار در غرب آسیا موفق به ساخت واکسن سرطان مغز و سینه شده اند.

دکتر نوروز دلیررژ افزود: هم اینک، همپای دنیا تحقیقات در این مرکز پیش می‌رود و از دنیا عقب نیستیم.

وی اضافه کرد: برای تولید و تزریق واکسن، ابتدا سلول هایی را از خود بیمار دریافت کرده و بعد به صورت آنتی ژن به بیمار بر می‌گردانیم تا سیستم دفاعی بدن را در مقابل سرطان تقویت کنیم.

وی بیان کرد: واکسن سرطان مغز از سه سال گذشته وارد مرحله تزریق بالینی شده که موفق بوده و بیماری داریم که پس از طی همه مراحل واکسیناسیون، بهبودی کامل به دست آورده و همچنان زندگی می‌کند.

رییس پژوهشکده زیست فناوری دانشگاه ارومیه ادامه داد: دانش فنی این واکسن منحصر به دانشگاه ارومیه است و هرگونه استفاده از آن باید با کسب مجوز از این دانشگاه باشد.

دکتر دلیررژ با اشاره به آمادگی این پژوهشکده برای خدمت رسانی در کل کشور و کشورهای مختلف دنیا، اظهار کرد: از کشورهای مختلفی نظیر آفریقای جنوبی و عراق برای دریافت خدمت، تقاضا داشته ایم ولی حضور مریض در ارومیه برای خون گیری و دریافت نمونه تومور بسیار ضروری است و پس از انجام این مراحل، واکسن تزریق می‌شود.

سرطان یکی از سه عامل اصلی مرگ و میر در دنیا، ایران و آذربایجان غربی به شمار می‌رود که هرگونه پیشرفت در درمان یا تولید واکسن برای این بیماری، امیدها را برای ارتقای شاخص های سلامت بیشتر می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha