عضو کمیسیون انرژی مجلس سفر وزیر نفت به روسیه را موفق خواند

مسکو- ایرنا - «قاسم ساعدی» عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی که به همراه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در قالب هیاتی به روسیه سفر کرده بود، دیدار و مذاکرات بیژن نامدار زنگنه با مقام های روس را موفق آمیز توصیف کرد.

ساعدی نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دیدارهایی که بین بیژن زنگنه وزیر نفت و مقام های روس با حضور کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه برگزار شد، دیدارهای راهبردی بود که در آن موضوعات همکاری های اقتصادی و جلب مشارکت دو طرف بررسی شد.

وی که در دیدارهای  وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با  با "الکساندر نوواک" معاون نخست وزیر روسیه و "نیکلای شولگینوف" وزیر انرژی این کشور حضور داشت اظهار داشت: گفت و گوهای ما در دو حوزه بود؛ حوزه نخست ادامه کار شرکت های نفتی روسی در ایران بود که بقه دلیل تحریم های استکبار دست از کار کشیدند.

وی ادامه داد: بحث دوم ادامه توسعه میادین نفتی بود که دو طرف درباره آن مذاکره کردند و طرف روسی علاقه مندی خود را برای همکاری با ایران در این عرصه اعلام کرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ما در چارچوب قانون و سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران و با حفظ مصالح کشور با روسیه همکاری خواهیم کرد.

وی افزود: وزیر نفت و هیات همراه بر دو محور تاکید داشت: محور اول اینکه شرکت های روسی در هر زمینه ای که ایران نیاز دارد می توانند ورود کنند اما با رعایت این اصل که کالاهای ایرانی که در کشور ما تولید می شود در قراردادهای این شرکت ها باید لحاظ شود و با اولویت دادن به آن باید قراردادها امضا شود.

ساعدی گفت: بحث دوم استفاده از نقطه نظرات و اندیشه جوانان ایرانی است که در امر مشارکت بتوانند در بحث تکنولوژی و انتقال اطلاعات شریک باشند. بحث سوم استفاده از ظرفیت شرکت های ایرانی است که به صورت مشارکتی با شرکت های روسی قرارداد امضا کنند.  

به گفته این نماینده مجلس، شریک شدن شرکت های ایرانی باعث می شود که در عرصه تکنولوژی مشارکت شود و هم اینکه از توانایی های پرسنل ایرانی استفاده شود.  

وی افزود: در همه حوزه ها اعم از نفت و گاز و انرژی و انرژی هسته ای و وزارت نیرو برای همکاری ابراز علاقه مندی و اعلام آمادگی کردیم. این همکاریها در چارچوب سیاست های نظام و فقط با توانمندی شرکت ها انجام می گیرد.  

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: نوواک معاون نخست وزیر و شولگینوف وزیر انرژی روسیه برای همکاری با طرف ایرانی اعلام آمادگی و از آن استقبال کردند تا با شرکت های ایرانی قرارداد امضا شود. شرکت های روسی که طرح های ایرانی را ترک کرده اند به کشور باز می گردند و پروژه های جدید آغاز بکار می کند و فهرست پروژه ها به طرف روسی اعلام شد.

وی افزود: شرکت های نفتی روسی در دیدار با طرف ایرانی برای امضا قراردادها اعلام آمادگی کردند و برای همکاری چراغ سبز نشان دادند. آنها برای مشارکت ابراز علاقه مندی کردند زیرا جمهوری اسلامی ایران غنی و ثروتمند است و دو طرف می توانند در عرصه های مختلف ساختار همکاری ها را توسعه دهند.

«بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران که به همراه هیاتی برای بررسی وضعیت بازار جهانی نفت به مسکو سفر کرده بود بعد از مذاکرات فشرده با مقامات روسی دوشنبه شب مسکو را به قصد تهران ترک کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =