مراقبت از مسافران ورودی انگلیس به کشور ضروری است

تهران - ایرنا - رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت که با تاکید وزیر بهداشت به معاون بهداشتی این وزارتخانه در خصوص بررسی دقیق کسانی که مستقیم یا غیرمستقیم از مبدأ انگلیس وارد کشور می شوند، انجام تست، قرنطینه و مراقبت کامل از آنها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، کیانوش جهانپور در دستور وزیر بهداشت بر  تشدید نظارت ها و مراقبت ها در تمامی مبادی ورودی بخصوص پروازهای از مبدا کشورهای اروپایی تاکید شده است.

به گزارش ایرنا ، همزمان با درخواست وزیر بهداشت از وزارت راه و شهرسازی درباره لغو پرواز بین ایران و انگلیس، رییس سازمان هواپیمایی کشوری از لغو همه پروازها بین ایران و انگلیس تا دو هفته آینده خبر داد.

«تورج دهقانی زنگنه» درباره جزییات لغو پروازها و ورود مسافران از طریق کشورهای ثالث به ایران، گفت: اکثر مسافران از طریق شرکت هواپیمایی ترکیه وارد ایران می‌شدند که این شرکت نیز پروازهای خود به لندن را لغو کرده است.

رسانه های جهان در پی کشف گونه تازه ویروس کرونا، اعلام کردند که این گونه علاوه بر تمام بخش های انگلیس به استثنای ایرلند شمالی، در دانمارک، هلند، استرالیا و جبل الطارق و حتی خارج از قاره اروپا مشاهده شده است.

مقام های ایتالیا ادعا کرده اند یک مورد از ابتلا به ویروس تازه را در مسافر ورودی از انگلیس در رم یافته اند. فرانسه و آفریقای جنوبی هم تصور می کنند که مواردی از این گونه جهش یافته را به نام وی یو آی -۲۰۲۰۱۲/۰۱ یافته اند.

 اولیویه وران وزیر بهداشت و درمان فرانسه نیز سرایت گونه تازه به کشورش را کاملا محتمل دانسته، هر چند هنوز موردی به صورت رسمی شناسایی نشده است.

 سرعت انتشار و واگیری این ویروس که نخستین بار در اوایل ماه دسامبر (آذر ماه) در لندن ردیابی شد، ۷۰ درصد بالاتر از گونه اصلی است.   

 سخنگوی بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس فاش کرد که دستکم یک نمونه از ویروس تازه در جبل الطارق از سرزمین های ماوراءبحار این کشور دیده شده است.

مقام های هلند نیز گفته اند نشانه هایی از این گونه جهش یافته را در نمونه گیری ماه دسامبر (آذر ماه)، یافته اند. به گفته وزارت بهداشت ایتالیا، نمونه این ویروس تازه روز یکشنبه در فردی در فرودگاه رم یافته شده و این مسافر اکنون در قرنطینه به سر می برد. یک نمونه ویروس بسیار مشابه به نمونه یافته شده در انگلیس، در آفریقای جنوبی دیده شده، اما کارشناسان هنوز اطمینان ندارند که کاملا یکسان باشند.

بر اساس داده های مرکز جلوگیری و مهار بیماری های اروپا، انگلیس دارای یکی از بالاترین قابلیت ها در جهان برای یافتن ژنوم های گونه تازه کووید است. به گفته کارشناس اسکای نیوز این به دان معناست که این گونه جهش یافته تاکنون در سراسر جهان گسترش یافته، اما انگلیس بهترین مکان برای ردیابی آن است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جامعه