آلودگی نفتی ۵۰ میلیارد تومان به معیشت مردم میانکوه اردل خسارت زد

شهرکرد- ایرنا- نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: برآوردهای اولیه حاکی از آن است که آلودگی نفتی در بخش میانکوه شهرستان اردل ۵۰ میلیارد تومان به معیشت مردم این منطقه خسارت زده است.

قدرت‌الله حمزه روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این خسارت شامل مزارع شیلات، کشاورزی، دامداری، باغات و خسارت منازل مسکونی مردم بخش میانکوه بوده است.

وی ادامه داد: جدا از آن، خسارت قابل توجهی به منابع پایدار آب آشامیدنی و کشاورزی، منابع طبیعی و محیط‌زیست وارد شده که هنوز این خسارت‌ها جمع‌بندی و برآورد نشده است.

حمزه از مکاتبه با سران سه قوه کشور برای پیگیری جبران خسارت وارده بر بخش میانکوه شهرستان اردل خبر داد و گفت: به محض وقوع حادثه و نشت نفت در منطقه موضوع از طریق مسئولان ارشد کشور پیگیری شد تا علاوه‌بر اینکه این مشکل سریع‌تر برطرف شود بلکه از وقوع چندین باره این حادثه در منطقه جلوگیری شود.

نماینده مردم شهرستان‌های اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در همین راستا مدیریت بحران کشوری اعتباری را برای انجام کارهای ضروری در منطقه اختصاص داده اما پیگیر هستیم تا مشکل منطقه به طور کلی برطرف و خسارت‌های وارده به طور کامل پرداخت شود.

حمزه، جابه جایی خط لوله را مهمترین مطالبه مردم منطقه دانست و گفت: به جد پیگیر تحقق این مطالبه از سوی مسئولان مربوطه هستیم و مقرر شده تا چندکیلومتر از خط لوله که در مسیر حادثه‌خیز قرار دارد جابجا شود.

وی با بیان خط لوله نفت مارون به اصفهان برای چهارمین بار در منطقه میانکوه دچار حادثه و شکستگی شده است، خاطر نشان کرد: سابقه شکستگی لوله در این منطقه به ۳۰ سال گذشته بازمی‌گردد و در طول این سال‌ها با نشت نفت خسارت قابل‌ توجهی به کشاورزی، منابع طبیعی، محیط‌زیست، آب آشامیدنی و شیلات منطقه وارد شده و بی‌شک آثار آن تا سال‌ها در منطقه باقی خواهد ماند.

به گزارش ایرنا،به گزارش ایرنا، نشت نفت در منطقه سرخون شهرستان اردل در ۲ دهه گذشته برای چهارمین بار در روز یکشنبه (۲۳ آذر) بر اثر شکستگی خط لوله نفت مارون به اصفهان در منطقه تلمبه‌خانه روستای گندمکار رخ داد.  

این حادثه منجر به ورود نفت به رودخانه سرخون و اراضی اطراف آن شده است که در پی آن برخی مناطق نیز به سبب پخش گاز ناشی از نفت رها شده، دچار آتش‌سوزی شد که با تلاش نیروهای امدادی و آتش‌نشانی یک روز پس از این حادثه به طور کامل مهار شد.

قرار گرفتن چهارمحال و بختیاری در مسیر خط انتقال نفت مارون به اصفهان، سال‌هاست که مردم منطقه میانکوه به ویژه شهر سرخون وروستاهای اطراف آن را با مشکلاتی روبرو کرده است.

بخش میانکوه از بخش‌های شهرستان اردل است که تا شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری ۱۵۰ کیلومتر و تا اردل مرکز شهرستان ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha