کتاب «دانشنامه تبرستان و مازندران» رونمایی شد

تهران_ ایرنا_ کتاب «دانشنامه‌ تبرستان و مازندران» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و احمد حسین زادگان استاندار مازندران رونمایی شد.

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشنامه‌ بزرگ مازندران با مدیریت احمد محسن‌پور قادیکلایی و با سرپرستی جهانگیر نصری به چاپ رسیده است.

این مجموعه پنج جلدی نخستین دائرة‌المعارف جامع مازندران است.

این دانشنامه که تألیف آن از سال ۱۳۸۰ آغاز و ساختار مبنایی و نظام‌مند آن از سال ۱۳۹۰ در فرهنگخانه مازندران با مدیریت احمد محسن‌پور قادیکلایی و با سرپرستی جهانگیر نصری اشرفی آغاز شد، با حمایت مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار مازندران و سایر مسوولان استانی و ملی منتشر شده است.

دانشنامه تبرستان و مازندران در یک نگاه

 دانشنامه تبرستان و مازندران پس از سال‌ها با تلاش نخبگان مازندران منتشر شد.

 دانشنامه بزرگ مازندران به سرپرستی "جهانگیر نصری اشرفی" در ۳۳۰۰ دوره ۵ جلدی به چاپ رسید.

 این مجموعه پنج جلدی نخستین دائرة‌المعارف جامع مازندران است که بیش از  هزار و ۲۰۰ مؤلف و دانشور طی حدود یک دهه فعالیت گردآوری شده است.

 جلد نخست مجموعه در قالب دیباچه  است که در آن به طور کامل درباره دانشنامه شرح داده می شود و در  جلد دوم سرفصل‌های تاریخ، اقوام، جغرافیای طبیعی و محیط زیست، باستان‌شناسی و معماری قرار دارد.

جلد سوم  این دانشنامه به سرفصل‌های شهرستان‌ها و شهرها، نظام‌های اداری، آموزشی و فرهنگی، اقتصاد و نام‌آوران پرداخته شده است.

زارع جلد چهارم این کتاب را مربوط به سرفصل فرهنگ و مردم‌نگاری در حوزه فرهنگ ناملموس و فرهنگ ملموس و جلد پنجم به سرفصل‌های زبان، ادبیات، موسیقی، رسانه و ارتباطات و افزوده‌های دیگر اختصاص دارد.

دانشنامه تبرستان و مازندران در ثبت، ضبط و حفظ دستاوردهای باستانی، تاریخی، جغرافیایی، زیست محیطی، اقتصادی، فرهنگی و هنری و میراث مادی و معنوی این سرزمین توانسته موفق باشد.

از سویی گستره اطلاعات دانشنامه، حوزه های فرهنگ تبری زبان از جمله استان گلستان، البرز، تهران، گیلان، قزوین و مازندران را در بر می‌گیرد که در نوع خود قابل ستایش است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار فرهنگ