طرح پژوهشی گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد طرح برتر هفته پژوهش شد

ایرنا- یاسوج- مدیرکل فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت:طرح پژوهشی کسب و کار در زمینه گیاهان دارویی از کشت تا فرآوری و بسته بندی پژوهشگران این استان به عنوان طرح برتر هفته پژوهش برگزیده شد.

فاطمه اسدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزو: با توجه به ظرفیت این استان در زمینه گیاهان دارویی دپارتمان گیاهان دارویی به کهگیلویه و بویراحمد اختصاص داده شد که با هماهنگی های لازم با حوزه پژوهش سازمان فنی و حرفه ای کشور این طرح به یکی از پژوهشگران استان واگذار شد.
وی بیان کرد: با تلاش آقای عزیز الله جعفری پژوهشگر و گیاه شناس برجسته کهگیلویه و بویراحمد بیش از هشت ماه بر روی این طرح کار تحقیق و پژوهش متناسب با نیاز بازار کار صورت گرفت.

اسدی عنوان کرد:در این طرح همه مراحل کشت و پرورش گیاهان دارویی،فرآوری گیاهان دارویی و بسته بندی و مدیریت فروش گیاهان دارویی بررسی شده است.
وی ابراز داشت: این طرح براساس اهداف ایسکو طبقه بندی استاندارد بین المللی مشاغل انجام شده و همه استانداردهای لازم برای کسب و کار در زمینه گیاهان دارویی را دارد.
مدیرکل فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد:این پژوهش با طبقه بندی های ملی و بین المللی انطباق لازم را دارد.

وجود بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ گونه گیاه دارویی و خوراکی در کهگیلویه و بویراحمد یکی از ارزشمندترین گنجینه های خدادادی این استان محسوب می شود.

کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از ۴۰۰ گونه گیاه دارویی یکی از مستعدترین استان‌های کشور در این عرصه است.

این استان دارای ۴۶ گونه گیاهی بومی و سه گیاه دارویی کمیاب دنیا شامل باریجه، آنغوزه و گزانگبین است.

بیلهر، جاشیر خوراکی، تره کوهی، کلوس، بن سرخ، کارده، آویشن، لاله واژگون، ترنجبین، خارو، خشت، چوش، درمه، برنجاس، کاسنی و سیاه دانه از جمله گیاهان دارویی و خوراکی در کهگیلویه و بویراحمد است.

از این مجموع افزون بر یک هزار و ۲۰۰ گونه آن تنها در منطقه حفاظت شده دناست به گونه ای که به اندازه ۶۰ کشور دنیا در این منطقه گیاه دارویی می روید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها