بیش از ۵۶ هزار تن محصول کشاورزی در خلخال تولید شد

اردبیل _ ایرنا _ مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: حاصل تلاش ۱۰ هزار و ۷۰۰ بهره‌بردار در بخش کشاورزی منطقه تولید بیش از ۵۶ هزار تن انواع محصولات کشاورزی ، باغی و دامی در سال جاری است.

محمد شاد خاطر روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: از مجموع ۵۶ هزار تن محصولات کشاورزی تولیدی این شهرستان ۳۴ هزار تن انواع محصول زراعی و باغی بوده و ۱۷ هزار تن نیز مربوط به تولید انواع محصولات بخش دامی خلخال است.

وی افزود: با اجرای انواع طرح‌های کشاورزی نوین و مکانیزه ، آبیاری کم‌فشار و یا تحت فشار ، تولید محصولات گلخانه‌ای و ترغیب کشاورزان و باغداران به جایگزینی ارقام زراعی و باغی مقاوم در مقابل سرما و با افزایش راندمان محصول بیشتر، ضمن افزایش قابل توجه میزان تولیدات باغی و کشاورزی، اهداف کاهش هزینه‌های تولید و تلفات محصولات تولیدی کشاورزی ناشی از سرمازدگی نیز محقق شد.

شادخاطر گفت: در بخش توسعه دامداری و کاهش تلفات دام نیز مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان با اجرای طرح‌های ترویجی ، اصلاح نژاد ، تلقیح مصنوعی و ترغیب دامداران به واکسیناسیون دام‌ها در مقابل انواع بیماری‌های دام موفق به افزایش تولیدات دامی ، بهره‌وری بیشتر همراه با کاهش تلفات و هزینه نگهداری دام در بین دامداران شد.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال افزود: برای تامین نهاده‌های دامی به قیمت تنظیم بازار و رفع نیاز دامداران در سال جاری هزار و ۳۴۵ تن انواع سبوس ،هزار و ۴۹۰ تن کنسانتره خوراک دام ، هزار تن جوی خوراک دام و ۱۴۵ تن ذرت دامی در بین دامداران منطقه توزیع شده است.

وی گفت: از مجموع مرغداری‌های فعال ۱۶ واحد مرغداری بدلیل مشکلات متعدد غیرفعال و تعطیل شده و با حمایت‌های ویژه زمینه فعالیت دوباره و تولید مرغ و تخم مرغ فراهم شد.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال نبود کشتارگاه مرغ را از مشکلاتی ذکر کرد که سبب شده تا مرغ زنده تولیدی منطقه برای کشتار به کشتارگاه مرکز استان ارسال و با احتساب هزینه‌های حمل و نقل ، گوشت مرغ ارسالی از اردبیل به خلخال بالاتر از قیمت گوشت مرغ عرضه شده در مرکز استان به دست مشتریان برسد.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد ، از ۴۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی این شهرستان هفت هزار و ۵۰۰ هکتار به انواع باغ میوه دانه‌دار ، هسته‌دار و خشکباری اختصاص داده شده که از این میزان ۲ هزار و ۲۸۰ هکتار باغ گردو و هزار و ۱۹۰ هکتار را باغ‌های سیب تشکیل می‌دهد.

خلخال علاوه بر برخورداری از باغ‌های تولید محصولات مناطق سردسیری مانند گردو و سیب و گلابی بلحاظ تنوع اقلیم دارای باغ‌های میوه تولید محصولات باغی ویژه مناطق نیمه‌گرمسیری همچون انواع میوه‌های با طبع مناطق گرمسیر مانند انار، انگور ، انجیر و پسته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha