بولسونارو: واکسن کرونا رایگان و اختیاری است

تهران – ایرنا – ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل که کشورش تنها در روز شنبه بیش از ۵۰ هزار مورد ابتلای تازه به کووید -۱۹ را ثبت کرده، هم زمان با شناسایی گونه جهش یافته ویروس کرونا، اعلام کرد که تزریق واکسن این بیماری در کشورش رایگان خواهد بود، اما اجباری نیست.

 به گزارش امروز (دوشنبه) ایرنا به نقل از تارنمای فرانس ۲۴ انگلیسی، بولسونارو که خودش هم به بیماری کرونا دچار شده، با نادیده گرفتن زیان ها و آسیب های جانی و مالی ویروس کرونا به شهروندان کشورش، برای چندمین بار تلاش کرد آن را کم خطرنشان داده و گفت: به نظر من این همه گیری روبه پایان است.

 بیماری کرونا از هنگام آغاز همه گیری تاکنون، بیش از ۱۸۶ هزار قربانی در این کشور آمریکای لاتین گرفته است.

به دنبال شناسایی گونه جهش یافته ویروس کرونا در انگلیس و افزایش نگرانی‌ها از تشدید همه گیری این بیماری در دیگر نقاط جهان، برخی کشورهای آمریکای لاتین مانند آرژانتین، کلمبیا، شیلی و پرو، پروازها از مبداء انگلیس و بالعکس را به حالت تعلیق درآوردند.

انتشار خبر شناسایی گونه جدید و جهش یافته بیماری کووید-۱۹ و افزایش آمار مبتلایان در انگلیس که در روزهای اخیر از ایستگاه ۲ میلیون مورد عبور کرده، به اندازه ای موجب تشدید نگرانی‌های کشورهای مختلفِ درگیر با موج دوم این بیماری مانند منطقه آمریکای لاتین شده که بسیاری از این کشورها در نخستین واکنش، سفرها به انگلیس و بالعکس را متوقف کردند.

اما تاکنون برزیل و مکزیک هیچ گونه تدابیری برای جلوگیری از انتشار این گونه جهش یافته از کووید-۱۹ اعمال نکرده اند.

کشورمان به همراه کانادا، هلند، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، آلمان، کویت، عربستان و ترکیه پیش از این پروازها از مبدا انگلیس را ممنوع کرده اند.

پرو اعلام کرده است، سفرها به انگلیس که از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر ماه) از سرگرفته شده بود، مجدد متوقف خواهد شد. دولت پرو از ماه مارس (اسفند - فروردین) مرزهای هوایی خود برروی خطوط بین المللی ۹ کشور اروپایی شامل انگلیس بسته بود.

کلمبیا نیز از توقف پروازها به انگلیس و بالعکس از امروز (دوشنبه) و همچنین قرنطینه ۱۴ روزه هر مسافری که در هفته‌های اخیر در انگلیس اقامت داشته، پس از ورود به کلمبیا خبر داد.

شیلی نیز ضمن اعلام لغو پروازهای وروردی و خروجی به مقصد انگلیس، اعلام کرد: ورود هرگونه مسافر خارجی که در ۱۴ روز اخیر در این کشور اروپایی اقامت داشته، ممنوع است.

آرژانتین که از لحاظ شمار مبتلایان و جان باختگان پس از برزیل در جایگاه دومین کشور درگیر به کووید-۱۹ در آمریکای لاتین قرار دارد، پیشتاز کشورهای منطقه در اعمال محدودیت و لغو پروازهای ورودی و بالعکس از انگلیس بود.

براساس تارنمای آماری «وردو میترز» که به صورت لحظه ای شمار موارد ابتلا و فوتی در جهان را به روز رسانی می‌کند، تاکنون بیش از ۱۴ میلیون و ۶۹۶ هزار نفر در آمریکای لاتین و کارائیب به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر ۴۸۵ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. به این ترتیب برزیل، آرژانتین، کلمبیا، مکزیک و پرو به ترتیب با ثبت بیش از هفت میلیون و ۲۳۸ هزار، یک میلیون و ۵۴۱ هزار، یک میلیون و ۵۰۷ هزار، یک میلیون و ۳۲۰ هزار و ۹۹۷ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در جایگاه سومین، دهمین، دوازدهمین، سیزدهمین و شانزدهمین کشورهای درگیر در فهرست جهانی قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان