۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۳۶
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84156665
۰ نفر

برچسب‌ها

پکن: مقر اتحادیه آفریقا را شنود نکرده ایم

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه چین اظهار داشت که خبر شنود مقر اتحادیه آفریقا توسط چین، خبری کاملا ساختگی و مضحک است و توسط دوستان آفریقایی از جمله کمیسیون اتحادیه آفریقا و رهبران بسیاری از کشورهای آفریقایی به «زباله دان» ریخته شده است.

به گزارش ایرنا، "وانگ ون بین" روز دوشنبه در نشست خبری روزانه در پکن با اشاره به فرصت های آتی چین و آفریقا برای توسعه روابط خود گفت: چین ضمن همکاری با اتحادیه آفریقا برای برگزاری مجمع همکاری چین-آفریقا در سال آینده، راهبردهای دو طرف برای توسعه را هماهنگ تر خواهد کرد.

وی با تاکید بر تعمیق همکاری ها در چارچوب ابتکار کمربند - جاده خبر داد که چین شرکت های خود را به افزایش سرمایه گذاری در آفریقا تشویق می کند و واردات از آفریقا را افزایش خواهد داد و سعی می کند تا در زمینه های تجارت اقتصادی آزاد، اقتصاد دیجیتال، فقرزدایی و مقابله با تغییرات اقلیمی نیز همکاری های برجسته ای آغاز کند.

این مقام چینی در بخش دیگری از سخنانش در واکنش  به این اتهام که همکاری چین با کشورهای دیگر در قالب "کمربند و جاده" با هدف بدهکار کردن آن کشورها صورت می گیرد اظهار داشت: تاکنون هیچکدام از کشورهای مسیر "کمربند و جاده" به اصطلاح "دام بدهی" را تایید نکرده است.  

وانگ گفت: کمربند و جاده یک ابتکار همکاری اقتصادی بین المللی است که هدف آن دستیابی به توسعه مشترک همه کشورها از طریق برقراری ارتباط متقابل است. این پیشنهاد طی ۷ سال گذشته از زمان مطرح شدن آن مورد استقبال و حمایت گرم جامعه بین المللی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: تحت تاثیر اپیدمی و رکود اقتصاد جهانی، برخی از کشورهای در حال توسعه واقعا با مشکلات بدهی رو به رو هستند. دولت چین بدهی های وام های بدون بهره کشورهای آفریقایی که باید تا پایان سال ۲۰۲۰ پرداخته شود را لغو کرده و به این ترتیب، چین کشوری است که بیشترین کمک را به طرح کاهش بدهی گروه ۲۰ ادا کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت: از نظر ساختار بدهی کشورهای بدهکار، بیشتر بدهی ها از طریق  سازمان های مالی چندجانبه و طلبکاران تجاری در کشورهای پیشرفته است. آن ها باید در اقدامات مربوط به کاهش بدهی شرکت کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha