۹۲۲۹ دستگاه اتوبوس شرکت واحد تهران به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند

تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: از ابتدای فروردین تا پایان آذر امسال، ۱۱ هزار و ۱۲ دستگاه خودرو سنگین به مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین مراجعه کرده که ۹ هزار و ۲۲۹ دستگاه از آن مربوط به اتوبوس‌های شرکت واحد است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، حسین مقدم با اشاره به مراجعه یک میلیون و ۲۳۷ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران، بیان کرد: این آمار در مقایسه با سال گذشته تقریباً تغییری نداشته است. در حال حاضر روزانه ۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می‌کنند.

وی افزود: وضعیت مراجعات در شرایط عادی قرار دارد و تقریباً تمامی مراکز معاینه فنی خودروهای تهران فاقد صف انتظار هستند.

مقدم با بیان اینکه از آمار اعلامی، ۸۸۶ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده، گفت: ۱۷ درصد از این آمار در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۱۱ درصد در آزمون هم‌راستایی چرخ‌ها، ۴ درصد در آزمون کمک فنر، ۱۴ درصد در آزمون تست ترمز و ۱۶ درصد به علت عیوب ظاهری مردود شده‌اند. در مجموع ۳۷ درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده‌اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، تعداد گواهی‌های معاینه فنی صادر شده در ۹ ماه گذشته را ۸۳۸ هزار عدد ذکر کرد و افزود: ۲۲۵ هزار گواهی از این تعداد مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود ۲۵ درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

مقدم درباره تعداد مراجعات خودروهای سنگین، توضیح داد: از ابتدای فروردین تا پایان آذر امسال، ۱۱ هزار و ۱۲ دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین مراجعه کرده که ۹ هزار و ۲۲۹  دستگاه از آن مربوط به اتوبوس‌های شرکت واحد است.

به گفته وی، شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه  مختص خودروهای سنگین برخوردار بوده که دو مرکز آن در توقف‌گاه‌های شرکت واحد واقع شده است.

مقدم با اشاره به آغاز آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران از ۱۰ آبان ۱۳۹۹، بیان کرد: از ابتدای شروع این آزمون تا پایان آذر، ۲۵ هزار و ۹۷۷ دستگاه خودرو آزمون شده که ۳۳۴ دستگاه به علت شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده‌اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران افزود: فرایند این آزمون به نحوی است که اگر در زمان کنترل بخش‌های ظاهری خودرو آزمون‌گران مرتبط صدایی غیر متعارف و یا بیش از حد را از موتور وسیله نقلیه و یا سیستم‌های هشدار دهنده (بوق) شناسایی کنند وسیله نقلیه را به قسمت آزمون سنجش شدت صوت که دارای شرایط محیطی لازم است، هدایت و نسبت به انجام این آزمون در دور موتور مشخص و ثبت نتایج حاصل از آن در سامانه «سیمفا» اقدام می‌کنند.

به گزارش ایرنا، شهروندان جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز، قبل از مراجعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه کنند. همچنین در مدت زمان اداری می‌توانند در صورت هرگونه سوال با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس حاصل کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها