آیا بایدن آمریکا را به ریل تعامل با جهان هدایت می‌کند؟

تهران – ایرنا – جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا به‌زودی قدرت را در این کشور در اختیار می‌گیرد و با روی کار آمدن او در آمریکا، پرسش‌هایی درمورد نوع نگاه کاخ سفید در دوره دولت جدید واشنگتن به حقوق بشر، چند جانبه گرایی و سیستم سازمان ملل برای جهانیان مطرح است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تارنمای خبری سوئیس‌اینفو در مقاله ای به قلم «ایموژن فولکِس» (Imogen Foulkes ) نوشت: چرا نتیجه یک انتخابات در کشوری فرسنگ ها دورتر تا این حد مورد توجه است؟

پاسخ ساده است. اینکه آنچه آمریکا انجام می دهد و فردی که بر کرسی کاخ سفید تکیه می زند، تاثیری عمیق بر زندگی مردم سایر نقاط جهان دارد.

این نویسنده افزود: همچنین در غیاب آمریکا همانطور که در سوریه شاهدش بوده ایم، فضا برای بازیگران دیگری چون روسیه باز می شود تا از نظر ژئوپولیتیکی قدرت نمایی کنند.   

بنابراین وقتی شخصی تفرقه افکن و غیرقابل پیش بینی همچون دونالد ترامپ رئیس جمهوری می شود، توجه ما به آنچه در کاخ سفید می گذرد، بیشتر معطوف می شود.

از کنفرانس های مطبوعاتی شبانه گرفته تا توئیت ها، ما هر مساله این دولت را دنبال کرده ایم، نه از این جهت که جذاب و جالب توجه است، بلکه به این دلیل که واقعا برای جهان حائز اهمیت است.

ژنو این مساله را بهتر از همه می داند؛ از خودداری از انتصاب قضات سازمان تجارت جهانی گرفته تا خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل، دولت ترامپ عامل نگرانی در این شهر بین المللی بوده است.  

اکنون که ترامپ در حال ترک کاخ سفید است، آیا بایدن دکمه بازگشت را فشار می دهد و ما را به دوره قبل از سال ۲۰۱۶ بازمی گرداند؟

«پگی هیکس» مدیر دفتر حقوق بشر سازمان ملل امید بالایی دارد که آمریکا در مورد موضوعات حقوق بشری تعامل دوباره ای داشته باشد.

اما «جوسی هانهیماکی» استاد موسسه تحصیلات تکمیلی ژنو هشدار می دهد که نباید خیلی از آمریکا انتظار داشت و اینکه شعار آمریکا اول هیچ گاه از برنامه های کاری این کشور کنار گذاشته نمی شود.

«دانیل وارنر» تحلیل گر مسائل سیاسی نیز هشدار می دهد که با وجود وعده آمریکا به مقابله با تغییرات اقلیمی و همه گیری کووید – ۱۹، دولت جدید درمورد سایر موضوعات مهم نسبتا ساکت بوده است.

وی افزود: نه بایدن و نه کامالا هریس معاون وی به نفع سازمان ملل به عنوان یک سیستم ظاهر نشده اند.

نویسنده این مقاله در ادامه آورد: همه ما موافقیم که چهار سال بعدی (ریاست جمهوری آمریکا) در مورد این نیست که آیا کشورها به چند جانبه گرایی متعهد خواهند ماند، بلکه در این مورد است که آیا این تعهد واقعا در جهت خدمت به همه کشورهای جهان است به جای اینکه درخدمت چند کشوری باشد که تعامل را انتخاب می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار جهان