آنفلوانزای پرندگان در خورهای آبادان مشاهد نشد

آبادان - ایرنا -  رییس اداره محیط زیست آبادان گفت: آنفلوانزای پرندگان، با رصد خورهای آبادان و بخشی از محدوده تالاب بین‌المللی شادگان درحوزه آبادان مشاهده نشده است.

علی فتحی‌نیا روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: گشت پایش مشترک ماموران دامپزشکی و محیط زیست در محدوده استحفاظی آبادان به ویژه حاشیه رودخانه بهمنشیر برقرار شده و این مناطق به صورت مداوم پایش و رصد می‌شوند.

وی افزود: یگان‌های حفاظت محیط زیست نیز به صورت مرتب در حال گشت‌زنی هستند و با توجه به دستورالعمل ابلاغی در صورت مشاهده مرگ مشکوک پرندگان با هماهنگی انجام شده جسد پرنده برای انجام آزمایش به دامپزشکی آبادان انتقال پیدا می‌کند.

فتحی‌نیا گفت:در بازرسی انجام شده از مرغداری‌های فعال در شهرستان آبادان نیز تاکنون موردی از آنفلوانزای پرندگان مشاهده نشده است.

وی بر استفاده نکرده از مرغ زنده و شکار نکردن پرندگان در خورها و تالاب شادگان تاکید کرد و افزود:با توجه به صدور اطلاعیه‌های متعدد از سوی محیط زیست خوزستان تعداد شکارچیان در منطقه کاهش یافته ضمن اینکه وجود گشت‌های یگان حفاظت محیط زیست فضا را برای فعالیت شکارچیان ناامن کرده است.

رییس اداره محیط زیست آبادان به راه‌اندازی گشت آبی در خورهای آبادان و تالاب شادگان در محدوده آبادان در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این گشت نظارت بر محدوده آبی منطقه افزایش خواهد یافت.

خورهای گوبان و گوارین در سواحل چوئبده از توابع آبادان واقع شده‌اند. 

خور به شاخه‌ای (محدوده نیمه بسته آب) از دریا گفته می‌شود که به خشکی داخل شده باشد. خور در حقیقت خلیج کوچک است. این واژه با خلیج همریشه است بعضی خورها مدخل یک رودخانه به دریا هستند و در درون آن آب دریا به مقدار قابل توجهی توسط آب رودخانه یا آب شیرین رقیق می‌شود. این نوع خورها را اصطلاحاً خلیج دهانه‌ای می نامند.

تالاب شادگان یکی از مهمترین سرمایه‌ های طبیعی ایران و جهان به شمار می‌آید که در جلگه خوزستان و شمال غرب خلیج فارس قرار گرفته است. این تالاب میزبان تعداد زیادی از پرندگان کم‌ نظیر بومی و مهاجراست. تالاب بین‌المللی شادگان، پناهگاه حیات وحش است و در کنوانسیون بین‌المللی رامسر نیز ثبت شده است.
اردک مرمری، پلیکان پا خاکستری، عروس غاز، اردک سرسفید، گیلانشاه خالدار، عقاب شاهی، عقاب تالابی خالدار و عقاب دریایی دم سفید ازجمله پرندگان این تالاب هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها