رایزنی عراق و سوریه درباره تامین امنیت مرزها و مبارزه با تروریسم

بغداد - ایرنا - سفیر سوریه و مشاور امنیت ملی عراق در باره تامین امنیت مرزها، مبارزه با تروریسم و موضوع اردوگاه «الهول» در نزدیک مرز دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه روز دوشنبه دفتر «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق آمده است: «سطام جدعان»سفیر سوریه با الاعرجی دیدار کرد و دو طرف آخرین تحولات امنیتی و سیاسی منطقه و همکاری و هماهنگی مشترک بین بغداد و دمشق برای تامین امنیت مرزهای دو کشور و مبارزه با تروریسم را بررسی کردند.

در این دیدار پرونده اردوگاه مرزی الهول و اهمیت تبادل اطلاعات امنیتی و داده‌های اطلاعاتی و پیگرد بقایای گروه تروریستی «داعش» بررسی شد.

اردوگاه الهول که در استان «حسکه» در شمال سوریه قرار دارد، آوارگان و خانواده‌ها و بستگان عناصر داعش را در خود جای داده و بزرگترین اردوگاه خانواده‌های داعشی‌ها محسوب می‌شود که تحت کنترل گروه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» (قسد) است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند.

آزاد کردن گروه دیگری از خانواده‌های عناصر گروه تروریستی داعش از اردوگاه الهول توسط «قسد» (کردهای سوریه)، اخیرا نگرانی‌ها را درباره تحرکات دوباره تروریست‌ها در مرزهای غربی و شمالی عراق با سوریه ایجاد کرده است و برخی کارشناسان امنیتی از پتانسیل موجود در این اردوگاه برای گسترش دوباره تروریسم صحبت می‌کنند.

مشاور امنیت ملی عراق در دیدار سفیر سوریه، همچنین بر تلاش بغداد برای حفظ دستاوردهای امنیتی و تلاش برای جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها بین مرزهای دو کشور و مهیا کردن شرایط مناسب برای تحقق و ایجاد صلح و ثبات اجتماعی در راستای تقویت امنیت و ثبات منطقه تاکید کرد.

مشاور امنیت ملی عراق و سفیر سوریه در بغداد نیز چندی پیش درباره تامین امنیت مرزی عراق با سوریه و جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها رایزنی کردند.

عراق و سوریه درحال حاضر در چارچوب کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات بین بغداد، تهران، مسکو و دمشق برای مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنند.

کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با ایران، روسیه و سوریه، با هدف همکاری و تبادل اطلاعاتی برای مبارزه با تروریسم از سال ۱۳۹۴ با عضویت وابستگان نظامی این کشورها و نماینده عراق در بغداد راه‌اندازی شده است.

تبادل اطلاعات به ویژه تغذیه اطلاعاتی نیروهای عراقی و سوری در شناسایی و هدف گرفتن مواضع مهم و حساس گروه تروریستی داعش و تکفیری‌ها در عراق و مواردی نیز در سوریه یکی از مهمترین و موفق‌ترین کارکردهای این مرکز بوده است.

فرماندهی ستاد مشترک ارتش عراق اخیراً بر نقش مؤثر و دستاوردهای موفقیت‌آمیز کمیته چهارجانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی بین این کشور، ایران، روسیه و سوریه تاکید کرد.

سرلشکر «تحسین الخفاجی» گفت: کمیته چهار جانبه تبادل اطلاعات و همکاری‌های امنیتی با عضویت عراق، ایران، روسیه و سوریه مستقر در وزارت دفاع عراق تحت امر یک افسر عالی رتبه این وزارتخانه، در تبادل داده‌های اطلاعاتی درباره تحرکات تروریست‌ها و از بین بردن آنها بسیار مهم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

سرخط اخبار جهان