سینمای مستند رفتار  سیاستگذاران و مردم را اصلاح می‌کند

تهران - ایرنا- رییس سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از ستاد برگزاری سینماحقیقت، گفت: سینمای مستند روی سیاست‌مداران مستقیم تاثیر می‌گذارد و رفتار آنها و مردم را اصلاح می‌کند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از ستاد اطلاع‌رسانی چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «سینما حقیقت»، حسین انتظامی امروز دوشنبه (اول دی) در محل استقرار تیم اجرایی چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت  حاضر شد و از بخش‌های مختلف ستاد برگزاری این رویداد آنلاین، بازدید کرد.

در این بازدید محمدحمیدی‌مقدم (دبیر چهاردهمین دوره جشنواره سینما حقیقت) به ارائه گزارشی از چگونگی برگزاری این دوره، میزان استقبال علاقه مندان و آمار بازدیدها از مستندهای حاضر در این رویداد پرداخت. انتظامی نیز درباره تاثیرگزاری جشنواره «سینما حقیقت» صحبت و از بخش های مختلف ستاد، از جمله ستاد اطلاع رسانی بازدید کرد.

مستند ما را با بعد واقع‌گرایانه جامعه مواجه می‌کند

حسین انتظامی درباره تاثیر سینمای مستند و جشنواره سینما حقیقت در ارتقای فرهنگ جامعه توضیح داد: بر کسی پوشیده نیست که سینمای مستند یک سینمای ناب و واقع‌گرا است که تاثیر قابل توجهی در رشد و تقویت فیلمسازان آینده کشور دارد. این سینما ما را با بعد واقع‌گرایانه‌ای از جامعه مواجه کرده و جلوه‌های دقیق‌تری از آن را برای ما به تصویر می‌کشد.

رییس سازمان سینمایی افزود: هیچکس منکر نقش جشنواره سینما حقیقت در ارتقای فیلمسازی به ویژه در حوزه مستند نیست. خوشبختانه در حوزه مستند ظرفیت‌های بالایی در منطقه داریم و سینمای مستند ایران و این جشنواره جلوه‌گری بیشتری را در این دوره خاص (پاندمی کرونا) داشته که اتفاق خوبی است.

وی درباره تفاوت این دوره از جشنواره با دوره‌های گذشته گفت: در این دوره زمانی خاص ما برای برگزاری جشنواره‌های سینمایی با دو گزینه مواجه بودیم، اولین روش این بود که بگوییم کرونا است، پس تمام رویدادها تعطیل شوند. اما روش دیگر که همکاران ما انتخاب کردند، این بود که در زیست کرونایی که با آن درگیریم، مدل جدیدی را برای برگزاری جشنواره‌ها تجربه کنیم.

رئیس سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از ستاد برگزاری چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت تاکید کرد برگزاری آنلاین ظرفیتی است که پس از دوران کرونا هم می‌توان از آن استفاده کرد.

انتظامی ادامه داد: از این جهت برگزاری آنلاین در شرایط کنونی تجربه‌ای شد که حتی در دوره نبود کرونا هم، ظرفیت‌های مکمل برای بیشتر دیده شدن آثار و ارزیابی دقیق آنها برای مخاطبان گسترده‌تر را از دست ندهیم. به این صورت امکان نمایش بیشتر آثار برای عزیزانی که در تهران نیستند، هم فراهم می‌شود.

معاون سابق مطبوعاتی وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی درباره تاثیر سینمای مستند در رفع نیازهای جامعه توضیح داد: سینمای مستند جنبه واقع‌گرایانه دارد و تاثیر مستقیم‌ روی سیاست‌گذاران، ذی‌نفعان مشترک و مردم می‌گذارد. به این خاطر که مخاطب در ژانرهای مختلف تولید مستند به طور مستقیم با یک پدیده مواجه می‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در سینمای مستند، پژوهش مقدم بر مولفه‌های دیگر است، مخاطب با یک بسته کامل مواجه می‌شود. قطعا اگر از زاویه مردم نگاه کنیم، مستندها علاوه بر ارتقای بینش افراد، منجر به این می‌شوند که افراد رفتار خود را اصلاح کنند. اگر از جنبه سیاست‌گذاران به این حوزه نگاه کنیم، تاثیر سینمای مستند در اصلاح سیاست‌ها کاملا مشخص است.

انتظامی درباره اینکه آیا برگزاری آنلاین جشنواره سینماحقیقت می‌تواند زمینه را برای آنلاین کردن دیگر رویدادهای سینمایی همچون جشنواره ملی فجر فراهم کند، گفت: چند ماه پیش درباره این موضوع در سازمان سینمایی بحث شد که ما با وجود کرونا و برگزاری رویدادها در این زمان چه واکنشی داشته باشیم. قرار شد نهایت بهره‌برداری را از فضای مجازی بکنیم.

رییس سازمان سینمایی بیان کرد: اگرچه تحریم بودیم و شرایط سختی را سپری می‌کنیم، فرصت‌سازی‌هایی کردیم که موجب خشنودی است. خواسته من از همکارانم در دبیرخانه‌های چند جشنواره سینمایی این بود که به صورت انتزاعی بخش‌های مختلف جشنواره را ببینند و از این ظرفیت‌ها نهایت استفاده بشود.  

به گزارش ایرنا، چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» به دبیری محمد حمیدی مقدم، از ۲۵ آذر آغاز شده و تا  ۲ دی آنلاین برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

سرخط اخبار فرهنگ