رشد نرخ باسوادی در کهگیلویه و بویراحمد ۶۵ درصد است 

یاسوج- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: رشد نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در این استان پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۶۵ درصد بوده است. 

هادی زارع پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۲۸ درصد بود در حالی که این میزان هم اینک به حدود ۹۳ درصد رسیده است.   

وی افزود: بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کهگیلویه و بویراحمد ۹۲.۷ درصد است. 

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اول تا هفتم دی ماه هر سال به عنوان هفته سوادآموزی نامگذاری شده و امسال نیز نخستین روز آن به نام سوادآموزی و رسانه است. 

زارع پور عنوان کرد: فعالیت های سوادآموزی سال جاری در کهگیلویه و بویراحمد با پوشش چهار هزار و ۵۰۰ نفر در سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم سواد در حال انجام است. 

وی ابراز داشت: این فعالیت ها با مشارکت ۱۲ مؤسسه و تشکل مردم نهاد و انعقاد تفاهم نامه همکاری با ۲۳ دستگاه اجرایی کهگیلویه و بویراحمد انجام می شود. 

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اینک ۸۰۰ آموزش دهنده و ۶۶ معلم با حوزه سوادآموزی این استان همکاری می کنند. 

زارع پور اظهار داشت: امسال ۱۲۰ نفر از سوادآموزان کهگیلویه و بویراحمد از آموزش کامپیوتر ستفاده می کنند. 

وی افزود: ۲ هزار و ۲۰۰ سوادآموز دوره های سوادآموزی و انتقال کهگیلویه و بویراحمد امسال در طرح خواندن با خانواده و ۶۵۰ نفر نیز در طرح حلقه های کتابخوانی با رعایت نکات بهداشتی شرکت خواهند کرد.  

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: امسال با مشارکت ستاد اقامه نماز این استان طرح نماز کلید بهشت برای آموزش احکام عملی نماز با پوشش ۲ هزار و ۶۶۴ سوادآموز استان اجرا می‌ شود. 

زارع پور عنوان کرد: طرح پیوند سواد و زندگی در ۶ مرکز یادگیری محلی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج، دنا، عشایر، گچساران، بهمئی و چاروسا برای آموزش مهارت های شغلی در کنار سوادآموزی در حال اجرا است. 

وی ابراز داشت: طرح توسعه سواد دختران و زنان عشایر کهگیلویه و بویراحمد با شرکت ۴۰۰ نفر در چاروسا، دیشموک، مارگون، لوداب، دنا و دهدشت در حال اجرا است. 

زارع پور گفت: طرح شتاب بخشی به سوادآموزی در دهدشت، لنده، بهمئی، چاروسا و دیشموک که نرخ باسوادی ساکنان آنها کمتر از میانگین کهگیلویه و بویراحمد است، اجرا می شود. 

وی اظهار داشت: مسابقه کتابخوانی با عنوان «سردار دل ها» از کتاب سرباز وطن در آستانه سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی برای سوادآموزان کهگیلویه و بویراحمد برگزار خواهد شد.  

زارع پور افزود: ۱۶ مرکز یادگیری محلی هم اینک در کهگیلویه و بویراحمد فعال بوده و ۸۵۰ سوادآموز استان نیز در این مراکز از انواع آموزش های مهارتی استفاده می کنند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها