تمام جلسات دادرسی زندان تبریز الکترونیکی است

تبریز-ایرنا- معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری آذربایجان‎شرقی گفت: در راستای اجرای پروژه راه‌اندازی دادرسی الکترونیک بر بستر ویدئوکنفرانس، در حال حاضر تمام جلسات دادرسی در زندان مرکزی تبریز به‌صورت بدرقه الکترونیکی رسیدگی می‌شود.

مجید فراهانی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: به ‌منظور تسریع در رسیدگی و تسهیل در اجرای احکام و در راستای تأکیدات رئیس قوه قضائیه فاز اول دادرسی الکترونیک در آذربایجان شرقی مورد بهره برداری قرار گرفته است و به تدریج تمامی شهرستان ها تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: ابتدا مقرر شد تا ۷۰ درصد زندان‌های آذربایجان شرقی الکترونیکی شود که در حال حاضر صددرصد جلسات دادرسی در زندان تبریز به ‌صورت بدرقه الکترونیکی رسیدگی می ‌شود و سایر شهرستان ها نیز برای استفاده از این قابلیت مجهز شده اند.

وی با بیان اینکه از ابتدای آذر ماه امسال تعداد ۶۰۰ مورد بدرقه الکترونیک در آذربایجان شرقی انجام‌ شده است، اضافه کرد: البته در این خصوص پرونده‌هایی همچون قتل و صلح و سازش به‌ صورت فیزیکی برگزار می‌ شود.

فراهانی گفت: در راستای اجرای دادرسی الکترونیک در استان، زندان‌ها و دادگستری‌های حوزه‌های قضایی شهرستان‌های مراغه، مرند، اهر، جلفا، میانه، سراب و هشترود به تجهیزات الکترونیکی مجهز شده و بدرقه‌ها به ‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در روش‌های قبل هزینه‌های بدرقه برای زندان سرسام‌آور بود اما با الکترونیکی شدن دادرسی‌ها هزینه‌ها به صفر رسیده است، گفت: با اجرای دادرسی الکترونیکی مخاطرات جاده‌ای و اقدامات صورت گرفته برای فراری دادن متهمان نیز غیرممکن شده است.

فراهانی با اشاره به بحران کرونا و ضرورت تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها و کاهش اطاله دادرسی، اضافه کرد: در شرایط کنونی بهترین روش برای تسریع در مراحل دادرسی و تأمین سلامت زندانیان و همکاران قضایی و پیشگیری از دیگر مشکلات، اجرای دادرسی الکترونیک است، به ‌طوری‌ که در بدرقه فیزیکی بین استانی حدود یک ماه زمان به طول می‌انجامید اما از این طریق ظرف یک ساعت دادرسی لازم معمول می شود.

وی به حداقل رساندن ایاب و ذهاب شهری و برون‌شهری و مستندسازی‌های صوتی و تصویری را از فواید طرح مزبور عنوان کرد و گفت: در راستای اجرای هرچه بهتر این طرح با پیگیری‌های دادگستری آذربایجان شرقی، ارتباط زندان‌های استان برای افزایش سرعت بر روی بستر فیبر نوری برقرار شده است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی اظهار داشت: از طریق مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه و با تمام محدودیت‌ها، تجهیزات لازم خریداری و در اختیار دادگستری‌ها قرار گرفته و تمام نکات امنیتی برای اجرای طرح توسط معاونت فناوری اطلاعات لحاظ شده است.

فراهانی پیش بینی کرد هر ماه تعداد ۲ هزار جلسه دادرسی به ‌صورت ویدئوکنفرانس در زندان های آذربایجان شرقی انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها