استاندار ایلام:پرستاران ایثارگری خود در مقابله با کرونا را اثبات کردند

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام با اشاره به اقدامات و فعالیت های پرستاران و کادر درمان استان در مقابله با کرونا، گفت: این قشر زحمت کش ایثارگری خود را در مقابله به کرونا نشان دادند.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز دوشنبه در مراسم تجلیل از پرستاران استان اظهار داشت: پرستاران و کادر درمان ایثارگری را به معنای واقعی در مقابله با کرونا نشان دادند و در این شرایط سخت مدیون پرستاران هستیم.

وی رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را به نوعی قدردانی از ایثارگری‌های پرستاران و کادر بهداشت و درمان دانست و تاکید کرد: مردم و مسوولان باید قدردان زحمات و تلاش های کادر درمان و پرستاران باشند.

استاندار ایلام یادآور شد: استان ایلام در بحث همه گیری کرونا شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشت و ایلام یکی از اولین استان هایی بود که درگیر کرونا شد.

سلیمانی دشتکی با اشاره به همکاری بسیار خوب مردم استان در ابتدای همه گیری کرونا گفت: پویش های بسیار خوبی در استان شکل گرفت از جمله نه به چهارشنبه سوری، نه به سفرهای نوروزی، نه به حضور در طبیعت، نه به دید و بازدیدها، نه به سیزده بدر و بسیاری دیگر از پویش هایی که برای جلوگیری از همه گیری بیماری کرونا صورت گرفت، که این مهم در مهار و کنترل بیماری اثرگذار بود.
وی اضافه کرد: بهبود نسبی شرایط در این مقطع باعث شد مردم پروتکل های بهداشتی را کمتر رعایت کنند و این غفلت باز هم ما را دچار مشکلاتی در حوزه کرونا کرد و متاسفانه آمار بستری ها و مرگ و میرها در استان بیشتر شد.

استاندار ایلام افزود: افزایش آمار مبتلایان به کرونا باعث ایجاد محدودیت هایی در استان شد که منع تردد بین استانی و شهرها و تعطیلی بازار از جمله این محدودیت ها بود که در این راستا بیشترین و سخت ترین فشاری که در حوزه کرونا به استان وارد شد، در آبان ماه امسال بود که متاسفانه بستری، ابتلا  و مرگ و میرهای بسیاری در استان به ثبت رسید.

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: متاسفانه در این ایام بالغ بر ۶۸۰ نفر از هم استانی های عزیز جان خود را از دست دادند و چهار نفر  از کادر درمان نیز در استان شهید شدند که یاد و خاطره همه درگذشتگان را گرامی میداریم.

وی افزود: تاکنون بیش از ۲۳ هزار نفر در استان مبتلا به کرونا شده اند که در مقایسه با جمعیت استان آمار بسیار بالایی است.

استاندار ایلام ‌یکی دیگر از بزرگترین مشکلات در مبارزه با بیماری کرونا را ناقلان بدون علامت عنوان کرد و گفت: این افراد در ظاهر سالم هستند ولی ناقل بیماری بوده  و باعث گسترش و همه گیری  کرونا می شوند.

وی اظهار داشت: مشکلی که در بحث همه گیری کرونا داریم دورهمی ها، شب نشینی ها، دید و بازدیدها و حضور در مجالس شادی و عزا و یا سفر دسته جمعی افراد در طبیعت به همراه خانواده است که این عامل نیز در شیوع و گسترش بیماری کرونا نقش داشته است.

استاندار ایلام با عنوان این مطلب که ‌زبان ما برای تشکر از پرستاران عزیز و کادر درمان قاصر و ناتوان است، گفت: به شخصه شاهد بودم که در همین آبان ماه بیش از ۵۰۰ نفر بستری در بیمارستانها داشتیم و در این زمینه بیشترین فشارها در مرکز استان و بیمارستان شهید مصطفی بود که در این میان کادر پزشکی و پرستاران عزیز چون دوران دفاع مقدس در خط مقدم فداکاری بودند.

‌وی افزود: ایثارگری ها و جانفشانی های کادر درمان و پرستاران و پزشکان در این مدت برای نجات جان بیماران بی نظیر بود و در این تلاش ها تعداد بسیاری از کادر درمان پزشکان و پرستاران و حتی بسیاری از مدیران و معاونین دانشگاه علوم پزشکی استان به بیماری کرونا مبتلا شدند.

استاندار ایلام با عنوان این مطلب که تلاش‌های بسیار زیادی برای پشتیبانی از کادر درمان و پرستاران هم در زمینه تامین تجهیزات و امکانات لازم و هم در بحث ابنیه و سازمان ها و پرداخت معوقات، حقوق و مزایای کادر درمان صورت گرفته است، گفت: ما در این راه پیگیری های بسیاری با وزیر بهداشت درمان و معاونین ایشان و همچنین دوستان سازمان برنامه و بودجه انجام و ماحصل آن این بود که ما قسمتی از اعتبارات جاری و عمرانی استان را به حوزه بهداشت و درمان اختصاص بدهیم.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: همچنین ‌پیگیری های بسیار خوبی نیز از طریق سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص اعتبارات به حوزه بهداشت و درمان ازجمله اختصاص و جذب ۱۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی استان صورت گرفت.

وی افزود: طی چند روز گذشته نیز تصمیمات خوبی برای حوزه بهداشت و درمان و خصوصاً پرستاران صورت گرفت که در بحث پرداخت معوقات این عزیزان اقدامات بسیار خوبی در نظر گرفته شده و همین طور اعلام شد که حقوق پرستاران از دی ماه حدود ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت که البته این اقدامات در برابر ایثارگری ها و جانفشانی کادر درمان و پرستاران عزیز ناچیز است.

به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم استاندار ایلام از تعدادی از پرستاران نمونه استان به نمایندگی از جامعه پرستاری تقدیر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها