شاخص اصلی بورس لندن سقوط کرد

لندن – ایرنا – شاخص اصلی بورس لندن موسوم به فوتسی ۱۰۰ روز دوشنبه بر اثر رشته تحولات مربوط به شناسایی گونه جهش یافته ویروس کرونا، بسته شدن مرزهای اروپا به روی مسافران انگلیس و همچنین ابهامات ناشی از برگزیت سقوط کرد.

به گزارش ایرنا، منابع خبری گزارش دادند که شاخص فوتسی ۱۰۰ و ۲۵۰ امروز ۱.۷ درصد از ارزش سهام خود را از دست داد و نرخ برابری پوند انگلیس در مقابل یورو و دلار هم به ترتیب ۱ و ۱.۶ درصد کاهش یافت.

ممنوعیت‌های پرواز به مقاصد اروپایی باعث شده تا ارزش سهام شرکت های هواپیمایی سقوط کند. سهام دو غول هواپیمایی «آی ای جی» که مالک شرکت بریتیش ایرویز است و ایزی جت ۹ درصد کاهش یافت.

سهام ایرفرانس کی‌ال‌ام هم در معاملات اولیه به میزان ۱۰.۲ درصد و گتلینک نیز ۵.۷ درصد افت پیدا کرد. همچنین سهام شرکت فرانسوی «ای‌دی‌پی» به میزان ۴.۸ درصد و سهام گروه هتل داری فرانسوی «آکور» نیز به میزان ۴.۴ درصد کاهش یافت.

به دنبال شناسایی گونه جهش یافته از ویروس کرونا در انگلیس و افزایش نگرانی‌ها از شیوع شدیدتر این بیماری همه‌گیر درسایر نقاط جهان، بسیاری از کشورهای جهان پروازهای ورودی و بالعکس از انگلیس را به حالت تعلیق درآوردند.

سازمان جهانی بهداشت از مقامات انگلیس خواسته است تدابیر سختگیرانه تری برای جلوگیری از گسترش این نوع ویروس جهش یافته بکار گیرند.

مت هنکاک وزیر بهداشت انگلیس هفته پیش خبر داد که گونه جدیدی از ویروس کرونا که سرعت سرایت بیشتری دارد در جنوب شرقی این کشور شیوع یافته است. اعضای دولت انگلیس در پی شناسایی این گونه جمعه شب جلسه مخفیانه‌ای تشکیل دادند تا درباره تشدید محدودیت‌های کرونایی برای مهار این ویروس تصمیم‌گیری کنند.

ابهامات درباره آینده همکاری‌های تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا در دوره پسابرگزیت هم از دیگر چالش‌هایی است که بازار بورس لندن با آن دست و پنجه نرم می‌کند. کمتر از دو هفته دیگر دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به پایان می رسد و دو طرف هنوز موفق به انعقاد توافق تجارت ازاد نشده‌اند.

نمایندگان دوطرف در تلاش هستند تا پیش از موعد ۳۱ دسامبر درباره آینده همکاری‌های تجاری بایکدیگر توافق کنند. تاکنون چندین بار مذاکرات به بن بست رسیده و مهلت آن تمدید شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار جهان