احیای قلبی ریوی سریع، بقای عمر را در کودکان بهبود می‌بخشد

قزوین - ایرنا - کارشناس کودکان مرکز بهداشت شهرستان تاکستان گفت: احیای قلبی ریوی سریع باعث بهبود بقای عمر کودکان می‌شود اما تعداد زیادی از نیازمندان احیا، این مساله را با کیفیت بالا دریافت نمی‌کنند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سمیه طاهرخانی با بیان اینکه برخلاف بزرگسالان، ایست قلبی در شیرخواران و کودکان، شایع نبوده و ایست قلبی به طور معمول ناشی از علت‌های اولیه قلبی نمی‌باشد، تاکید کرد: در پی ایست تنفسی، نیازمند به احیا هستیم.

به گفته وی، ایست قلبی، کمتر رخ می‌دهد اما ایست تنفسی اولیه، ظرف دقایقی کوتاه باعث ایست قلبی می‌شود.  

کارشناس کودکان مرکز بهداشت شهرستان تاکستان با بیان اینکه باید علاوه بر افزایش، کیفیت عملیات احیای انجام شده توسط افراد حرفه‌ای، افراد غیرحرفه‌ای نیز که احیا را آموزش می‌بینند باید افزایش پیدا کند، تاکید کرد: عملیات احیای سریع و موثر می‌تواند منجر به برگشت موفق خود به خودی گردش خون و زنده ماندن کودک آسیب دیده با وضعیت عصبی سالم شود.

طاهرخانی با اشاره به اینکه این عملیات در صورتی که با کیفیت انجام شود، می‌تواند تا میزان ۷۰ درصد شانس بقای فرد را افزایش دهد، اظهار داشت: همچنین انجام به موقع و صحیح عملیات احیا علاوه بر نجات جان افراد به میزان قابل توجهی از صدمات و ناتوانی‌های ناشی از سوانح و بیماری‌ها را می‌کاهد.

این کارشناس بهداشت اضافه کرد: احیای قلبی ریوی پایه از اساسی‌ترین و حیاتی‌ترین مهارت‌هایی هستند که کارکنان سیستم بهداشت و درمان و همچنین سایر افراد جامعه باید آن را آموزش ببینند.

کارشناس کودکان مرکز بهداشتی شهرستان تاکستان ادامه داد: بیماری‌های عفونی، ناهنجاری، انسداد تنفسی، غرق شدگی و برق گرفتگی بیشترین عواملی هستند که باعث اختلال تنفس در کودکان می‌شود و بیشترین شانس برای زنده ماندن، ارگان‌های حیاتی بدن به خصوص مغز در صورت ایست قلبی و تنفسی، سه تا چهار دقیقه است که در این فرصت باید به طور سریع اقدامات اولیه برای نجات مصدوم صورت پذیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها