حمایت از طبیعت‌گردی جامعه محور در خلیج گواتر

تهران - ایرنا - مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از اجرای پروژه حمایت از طبیعت‌گردی جامعه محور در خلیج گواتر و خور باهو به منظور توانمندسازی جوامع محلی برای بهره‌مندی از مزایای اقتصادی طبیعت‌گردی و جلب مشارکت آنها در حفاظت از تالاب خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی ارواحی با اشاره به نهایی شدن برنامه مدیریت جامع تالاب خلیج گواتر و خور باهو افزود: اکنون این برنامه مراحل بررسی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه شهرستان تازه تأسیس دشتیاری را طی می‌کند که در اولین فرصت توسط این شورا مصوب و برای اجرا به دستگاه‌های دست‌اندرکار ابلاغ خواهد شد. 

وی ادامه داد: برای پشتیبانی از اجرایی شدن برنامه مذکور طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با همراهی و مشارکت سازمان منطقه آزاد چابهار، اداره‌ کل حفاظت محیط ‌زیست استان سیستان و بلوچستان و اهالی روستای گواتر اقدام به اجرای یکی از اقدامات اولویت‌دار برنامه مدیریت جامع کرد که در این اقدام، طبیعت‌گردی جامعه‌محور و استفاده از پتانسیل‌های گردشگری تالاب برای بهره‌برداری خردمندانه و حفاظت مشارکتی هدف قرار گرفته بود. 

ارواحی افزود: آموزش راهنمایان محلی طبیعت گردی برای آشنایی با ویژگی‌های اکولوژیکی تالاب و ارائه آن به طبیعت‌گردان، تجهیز ساختمان پرنده‌نگری تالاب به امکانات مورد نیاز از جمله تلسکوپ‌های پرنده‌نگری و راه‌اندازی بازارچه محلی برای انتفاع مستقیم جوامع محلی از مزایای اقتصادی طبیعت گردی از جمله اقداماتی بود که در این پروژه انجام شد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: امید است با توسعه اقدامات مشابه همراه با اجرای مشارکتی برنامه مدیریت جامع تالاب خلیج گواتر و خور باهو، شاهد حفاظت بیشتر از این زیست بوم ارزشمند و بهره‌برداری خردمندانه از مواهب آن در سطح منطقه باشیم. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جامعه