تولید شیشه جام به بیش از ۷۳۹ هزار تن رسید

تهران- ایرنا- بررسی آمار واحد های تولید کننده شیشه جام( تخت) حاکی از عملکرد ۷۳۹.۲ هزار تنی است در دوره هشت ماهه امسال که افت ۳.۹ درصدی را نسبت به مدت مشابه ثبت کرد.

گزارش روز دوشنبه ایرنا برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت حاکی است، تولید هشت ماهه شیشه جام سال گذشته رقم ۷۶۸.۸ هزار تن را نشان می دهد.
باستناد گزارش های رسمی وزارتخانه یاد شده، اکنون ظرفیت تولید شیشه جام در کشور به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده که یک‌میلیون و ۵۰۰ هزارتن تولید واقعی است.

تولید ۱.۶ میلیون تن 

 آمار های عملکرد تولید شیشه جام گویای ثبت رقم یک میلیون و ۶۳۰ هزار تن در سال ۹۸ است و نسبت به رقم یک میلیون و ۶۲۹ هزار تن عملکرد سال ۹۷ تفاوت معناداری نداشت.

سال ۹۳ میزان تولید شیشه جام رقم یک میلیون و ۲۲۱ هزار تن را نشان می دهد که تاپایان سال گذشته نزدیک به ۳۵ درصد رشد در این بخش بدست آمده است.

استانهای عمده تولید شیشه جام 

بررسی وضعیت تولید شیشه جام در سطح کشور نشان می دهد که استانهای قزوین، یزد و مرکزی به ترتیب بیشترین سهم از ظرفیت یک میلیون و ۷۰۰ هزار تنی را به خود اختصاص داده اند و پیش بینی شده امسال تولید ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ داشته باشد.

جایگاه ایران در بازار صادرات 

براساس آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران و باستناد گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، کشورمان در جدول صادرات شیشه جام در سال ۲۰۱۹ رتبه بیست و هشتم با سهم ۰.۶ درصد از کل را به خود اختصاص داد، ضمن اینکه سال قبل از آن نیز در این جایگاه قرار داشت.

داده های سازمان توسعه تجارت نشان می دهد ارزش صادرات شیشه جام در سال ۹۸ به رقم ۵۷.۴ میلیون دلار رسید.

صادرات شیشه جام در سال ۱۳۹۱ برابر با ۵۵ میلیون دلار ثبت شد، اما در سال ۹۵ با دستیابی به ارزش ۶۶.۹ میلیون دلاری نسبت به سال ۹۴ که ۴۸ میلیون دلار بود، بالاترین رشد به میزان ۳۹ درصدی را در این بخش ثبت کرد.

به گزارش ایرنا، امروز ایران با استخراج متوسط ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از پنج هزار و ۴۰۰ معدن فعال که سهم ۶۰ تا ۶۵ درصدی آن به مصالح ساختمانی اختصاص دارد، رتبه پانزدهم جهان را از لحاظ ذخایر شناسایی شده به خود اختصاص داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

سرخط اخبار اقتصاد