۸ مورد اهدای عضو سال جاری در اصفهان انجام شد

اصفهان- ایرنا- مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان گفت: هشت مورد اهدای عضو از افراد مرگ مغزی در این استان از ابتدای سال تا پایان آذر انجام شد درحالیکه این آمار در مدت مشابه سال‌های گذشته حدود ۴۰ مورد بود.

مریم خلیفه‌سلطانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اهدا و پیوند عضو در زمان حاضر در استان متوقف نیست اما به دلیل شرایط خاص ناشی از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ یافتن موارد مناسب برای اهدای عضو از افراد مرگ مغزی بسیار مشکل شده و تعداد بسیار کمی در مقایسه با سال های گذشته به اهدای عضو منجر می شود.

وی اظهارداشت: در موارد بسیاری وقتی فرد مرگ مغزی دارای شرایط اهدای عضو را می یابیم در مراحل پایانی متوجه می شویم که به ویروس کرونا مبتلا شده است که دیگر تحت هیچ شرایطی امکان برداشت عضو از او وجود ندارد.

به گفته وی به طور معمول افرادی که دچار مرگ مغزی می شوند مدت طولانی در بیمارستان بستری هستند و به همین دلیل احتمال بیشتری درباره ابتلای آنها به ویروس کرونا وجود دارد.

خلیفه سلطانی با بیان اینکه از این افراد ۲۵ عضو بدن شامل کلیه، کبد و یک قلب به بیماران دیگر، پیوند زده شد، اضافه کرد: امید است با بهبود وضعیت جامعه و کاهش شیوع کرونا در ماه های آینده شاهد اهدای عضو بیشتری در استان باشیم.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان با اشاره به این که حدود ۴۰۰ نفر در این استان در فهرست انتظار پیوند کلیه هستند، تصریح کرد: بر اساس طرح جدیدی که برای پیوند عضو در دست اجراست مقرر شده که از این پس اطلاعات دقیق بیماران نیازمند پیوند عضو در سامانه کشوری و متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد شود و اولویت دهی برای پیوند عضو از این طریق این سامانه صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هنوز این طرح در مرحله ورود اطلاعات قرار دارد، گفت: اجرای این طرح باعث می شود تا اولویت دهی برای پیوند عضو، عادلانه تر انجام شود.

اعضای قابل اهدا از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده‌ها، لوزالمعده(پانکراس) و کلیه‌هاست؛ علاوه براین، برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون بیش از یک میلیون و یکصد نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شدند و تعداد جان باختگان کرونا به بیش از ۵۳ هزار نفر رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها