شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جمهوری آذربایجان از ۲۰۰ هزار نفر گذشت

باکو - ایرنا - ستاد عملیاتی هیات دولت جمهوری آذربایجان برای مقابله با ویروس کرونا طی گزارشی مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور را ۲۰۲ هزار و ۸۸ نفر اعلام کرد .

بنا به گزارش روز دوشنبه این ستاد، ۱۳۹ هزار و ۷۷۹ نفر از مجموع مبتلایان به این ویروس درمان شده و دو هزار و ۲۱۰ نفر نیز جان خود را از دست داده اند .

ستاد عملیات هیات دولت جمهوری آذربایجان شمار مبتلایان به کووید -۱۹ در ۲۴ ساعت اخیر در این کشور را دو هزار و ۹۶۱ نفر و نیز تعداد جان باختگان را ۳۵ نفر اعلام کرد .

جمهوری آذربایجان به تازگی به دنبال افزایش قابل توجه موارد ابتلای روزانه به کووید-۱۹ دور جدید قرنطینه سراسری و اعمال محدودیت‌های سخت در این کشور اعمال کرد .

در قالب این محدودیت‌ها، سیستم پیامک الکترونیکی دریافت مجوز سه ساعته شهروندان برای خروج از منزل دوباره اعمال می‌شود.

همچنین تا ۱۸ ژانویه (۲۹ دی ماه) ورود و خروج از شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان و ۱۶ شهر و شهرستان دیگر این کشور از جمله "سومقایت"، "گنجه"، "مینگچویر"، "شیروان"، "آبشرون"، "لنکران"، "ماسالی"، "جلیل آباد"، "شکی"، "زاقاتالا"، "قوبا"،  "خاچماز"، "یولاخ"، "برده"، "بیله سوار" و "اسماعیلی" منع می‌شود.

طبق تصمیم ستاد عملیاتی هیأت دولت فعالیت رستوران‌ها، غذاخوری‌ها، چایخانه‌ها و واحدهای بازرگانی به غیر از فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها تعطیل می‌شوند و این واحدهای خدماتی و بازرگانی فقط می‌توانند خدمات برخط را انجام دهند.

برای حضور در مراسم دفن نزدیکان درجه ۱ فوت شده نیز متقاضی باید ضمن تماس با پلیس منطقه، از طریق تماس تلفنی برای شرکت در مراسم یاد شده اجازه بگیرد.

ستاد عملیاتی هیأت دولت برای مقابله با کرونا اعلام کرده است که این مقررات به مدت پنج هفته اعمال می‌شود و تا زمانی که نیاز باشد، مجدد تمدید خواهد شد.

در یک ماه اخیر موارد ابتلای روزانه به ویروس کووید-۱۹ و نیز مرگ مبتلایان کرونا در جمهوری آذربایجان افزایش قابل توجهی داشته است و با جمعیت ۱۰ میلیون نفری این کشور، روزانه ابتلای بیش از چهار هزار نفر به کووید-۱۹ به ثبت رسیده است .

مسوولان بهداشتی جمهوری آذربایجان روند افزایش موارد ابتلای به کووید-۱۹ در این کشور را نگران کننده خواندند و بر ضرورت رعایت جدی شهروندان به مقررات بهداشتی تاکید کردند.

در زمان حاضر استفاده از ماسک در فضای باز و بسته اجباری شده و متخلفان تا ۱۰۰ منات (۶۰ دلار) جریمه می‌شوند.

همچنین بر اساس تصمیم ستاد عملیاتی هیأت دولت، شنبه و یکشنبه روزهای تعطیل هفته فعالیت وسایل نقلیه عمومی متوقف می‌شود.

در قالب محدودیت‌های رژیم قرنطینه، مدارس و دانشگاه‌ها در سراسر جمهوری آذربایجان تعطیل شده و بنا به تصمیم ستاد عملیاتی هیأت دولت، تنها ۳۰ درصد کارکنان همه نهادهای دولتی موظف شدند به صورت حضوری در محل کار حاضر باشند و مابقی باید فعالیت خود را برخط انجام دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =