۱۲ واحد گلخانه‌ای در مهاباد به مرحله تولید رسید

مهاباد- ایرنا- مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: ۱۲ واحد گلخانه‌ای بزرگ و کوچک مقیاس در این شهرستان به مرحله تولید رسید.

سعید کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۹ واحد بزرگ مقیاس و سه واحد کوچک مقیاس از مجموع واحدهای گلخانه‌ای مهاباد در زمینه تولیدات صیفی‌جات (خیار و گوجه)، گل‌شاخه بریده و گل گلدانی فعالیت می‌کند.

وی اضافه کرد: به واحدهای گلخانه‌ای که مساحت کمتر از ۳۰۰ مترمربع داشته باشند، کوچک مقیاس اطلاق می‌شود و مجوز فعالیت آنها توسط اداره جهاد کشاورزی و واحدهای با مساحت بیشتر از این مقدار بزرگ مقیاس گفته می‌شود و مجوز آن باید توسط نظام مهندسی کشاورزی اخذ شود.

مسوول واحد باغبانی جهادکشاورزی مهاباد گفت: میزان واحدهای گلخانه‌ای تولید شاخه گل این شهرستان سه هزار شاخه در روز و در واحدهای گلخانه‌ای صیفی‌ نیز ۳۲ کیلوگرم در هر متر مربع تعیین شده است.

وی با اشاره به برنامه توسعه واحدهای گلخانه‌ای در مهاباد افزود: در واحدهای بزرگ مقیاس هم اینک ۳.۵ هکتار گلخانه جدید در مرحله اخذ پروانه و دریافت تسهیلات بانکی قرار دارد و جهاد کشاورزی از راه‌اندازی واحدهای کوچک مقیاس بویژه در مناطق روستایی حمایت می‌کند.

کریمی اظهار داشت: یک شهرک گلخانه‌ای به مساحت ۱۳ هکتار در مهاباد در حال راه اندازی است که ۶.۵ هکتار مساحت مفید دارد و تاکنون ۲ هکتار آن به مرحله تولید رسیده است.

وی اضافه کرد: کشت گلخانه‌ای به عنوان یکی از پیشران‌های توسعه در اقتصاد آذربایجان ‌غربی مطرح بوده که افزایش سهم آن در بخش کشاورزی توام با کاهش ۱۰ برابری مصرف آب و افزایش چندین برابری تولید است.

وی افزود: در کنار فراهم بودن بستر صادرات و تولید در استان، صرفه جویی در مصرف آب و نهاده های کشاورزی، سالم سازی محیط کشت، دارا بودن استاندارد لازم در کنار کاهش هزینه های تولید و خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی از علل توجه بهره برداران و مسوولان به کشت های گلخانه‌ای است.

کریمی گفت: ارائه تسهیلات با نرخ سود پایین برای احداث و توسعه گلخانه‌ها، قرار دادن بذر و کود یارانه‌دار در اختیار گلخانه‌داران و تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه گلخانه‌ها اقدامات مهم برای توسعه صنعت گلخانه‌ای است.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد زراعی و باغی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها