۱ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۸
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84155984
۰ نفر

برچسب‌ها

ادامه واکنش ها به حمله راکتی در منطقه سبز بغداد

بغداد – ایرنا- واکنش های داخلی در عراق به حمله راکتی یکشنبه شب(دیشب) به منطقه «سبز» در مرکز بغداد که سفارت آمریکا و شماری از ساختمان های مهم حکومتی عراق در آن قرار دارد، امروز ادامه یافت.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عراقی، «هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» عراق در بیانیه ای اعلام کرد: ما حمله به مراکز دیپلماتیک را که با شلیک بی هدف و ارعاب غیرنظامیان در بغداد همراه شد، محکوم می کنیم.
این بیانیه افزود: این عملیات راکتی تحت هر بهانه ای که باشد، توجیه پذیر نیست و دستگاههای امنیتی باید وظیفه خود در حفظ امنیت و اعمال قانون را انجام دهند.
ریاست اقلیم کردستان عراق نیز امروز در بیانیه ای اعلام کرد: تکرار و تداوم این نوع از حملات به مراکز دیپلماتیک و نمایندگی کشورها با منافع عراق و حاکمیت این کشور در تضاد است و همچنین مغایر با قوانین بین المللی و به تبعات بدی منجر می شود و روابط عراق با کشورهای دیگر را در معرض خطری واقعی قرار می دهد.
این بیانیه افزود: دولت وظیفه دارد که امنیت و سلامت مراکز دیپلماتیک کشورها را حفظ کرده و حافظ جان و مال شهروندان باشد.
این بیانیه خواهان "اتخاذ همه اقدامات لازم برای جلوگیری از تکرار این حملات و یافتن مجریان و محاکمه و مجازات آنها شد".
در همین حال، «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق مسئولیت مقاومت عراق در حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را رد اما در عین حال تاکید کرد که حمله به پایگاههای نظامی آمریکا «حقی مشروع» است.
الخزعلی در توییتی نوشت: تصمیم هیات هماهنگی مقاومت عراق، هدف قرار ندادن سفارت آمریکا است اما هدف قرار دادن پایگاههای اشغالگر آمریکایی حقی تضمین شده براساس شرایع آسمانی و قوانین زمینی است و از این حق برای آزادسازی کشور خود و انتقام خون شهیدان خود کوتاه نخواهیم آمد اما زمان پاسخ هنوز نرسیده است ولی دور نیست.
سفارت آمریکا در بغداد یکشنبه شب در بیانیه ای اعلام کرد که خسارت جزئی به مجتمع سفارت وارد آمده اما کسی آسیب ندیده است.
این بیانیه از مسئولان عراقی خواست تا جلوی تکرار این حملات را بگیرند.
هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.
خبرنگار ایرنا یکشنبه شب از منطقه الکراده شاهد حمله راکتی به سمت سفارت آمریکا در منطقه سبرز و واکنش سامان های موشکی مستقر در این سفارت بود. بر اساس این گزارش شلیک راکت ها و واکنش سامانه های موشکی سفارت آمریکا به آن باعث رعب و ترس شدیدی در بین مردم منطقه شده است.
به گفته عراقی ها، سفارت آمریکا همانند سفارتخانه های سایر کشورهای جهان در بغداد کارکرد عادی و دیپلماتیک ندارد بلکه آمریکا با استقرار سامانه های موشکی و نیروهای نظامی خود، این سفارت را به یک پایگاه نظامی تبدیل کرده که امنیت شهروندان بغداد و عراق را تهدید می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =