طرح‌ بازآفرینی شهری اردستان بعنوان الگوی کشوری اجرا می‌شود

کاشان - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: طرح‌های بازآفرینی شهری در شهرستان اردستان به عنوان الگوی کشوری فعالیت مشترک وزارت راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اجرا می‌شود.

به گزارش ایرنا، مهدی عبوری روز دوشنبه در حاشیه بازدید از طرح‌های بازآفرینی شهری زواره، مهاباد و اردستان در جمع خبرنگاران افزود: با اقدام مشترک ۲ وزارتخانه‌ راه و شهرسازی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، طرح‌های مصوب با محوریت شرکت بازآفرینی شهری ایران و مدیریت شهری مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا مکان‌هایی که دارای راسته، مسجد، آب‌ انبار، حسینیه و خانه تاریخی هستند برای بازید گردشگران داخلی و خارجی بهسازی و نوسازی می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تمامی این امور مستلزم ارایه طرح از سوی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردستان و تصویب آن در ستاد بازآفرینی است.

عبوری افزود: مدیریت ستاد بازآفرینی در شهرستان‌ بر عهده فرماندار و شهردار و در استان استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی به ترتیب به عنوان رییس و دبیر است و در ستاد ملی نیز تصویب طرح‌ها بر پایه اقدام مشترک انجام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تسهیلات بافت‌های تاریخی یادآور شد: دولت برای نوسازی به صورت خودمالکی سه نوع تسیهلات ۴۰ میلیون تومانی به ترتیب با نرخ سود چهار، ۹ و ۱۸ درصد به عنوان ودیعه مسکن در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر پرداخت می‌کند و در صورتی که طرح‌ها به صورت انبوه‌ساز باشد این تسهیلات با صلاحیت حرفه‌ای افزایش می‌یابد و محدودیتی برای تامین آن وجود نخواهد داشت.

عبوری ادامه داد: برای احیای بافت‌های فرسوده و تاریخی که هم‌پوشانی دارند نیز اعتبار و تسهیلات کم‌بهره از تبصره ۱۸ صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران درباره بدهی از محل ماده ۱۶ قانون نوسازی بابت ۵۰ درصد سهم دولت در تخفیفاتی که بابت صدور پروانه در بافت فرسوده پرداخت می‌شود، توضیح داد: این بدهی‌ها تا پایان سال ۹۶ پرداخت شده و فقط مربوط به سال‌های ۹۷  ۹۸ است که در حال انجام و رایزنی با سازمان برنامه‌ریزی و بودجه هستیم.

وی درباره تامین قیر بافت‌های فرسوده نیز توضیح داد در سال ۹۹ اعتباری برای قیر پیش بینی نشده بود اما اخیرا مجلس طرح دو فوریتی را به تصویب رساند، درشورای نگهبان تایید شد و دولت نیز به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرده و در صورت تخصیص اعتبار همانند سال گذشته توزیع خواهد شد.

عبوری در بخش دیگری خاطر نشان کرد: کاروانسرای تاریخی کنار مسجد جامع شهر اردستان به مرکز عرضه صنایع دستی و محصولات این شهرستان تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: این کاروانسرا که مربوط به دوره قاجار و مالک آن معدل‌ السلطان است به پیشنهاد مسوولان اردستان بازسازی و بهسازی خواهد شد.

وی وجود بافت تاریخی منحصر به فرد و ارزشمند را از جمله ویژگی‌های اردستان عنوان و اضافه کرد: مردم و مالکان بخش خصوصی این شهرستان اقدام‌های خوب و با اررشی را آغاز کرده‌اند که باید حمایت شوند.

عبوری ادامه داد: طرح‌هایی نیز از سوی شهرداری‌های زواره، مهاباد و اردستان با محوریت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در دست اقدام است.

به گفته وی، با بهسازی و ترمیم بازار و حسینیه مرکزی بزرگ شهر زواره موافقت و قرار شد میراث فرهنگی و شهرداری طرح‌های اجرایی را تهیه کنند تا با نظارت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان اجرا شود.

وی اضافه کرد: برای بافت فرسوده مصوب شهر زواره  نیز ۳۵۰ تن قیر درخواست شده بود که این موضوع در اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان بررسی و پس از تایید، نسبت به تامین قیر کوچه‌ها و خیابان‌های قرار گرفته در بافت مصوب فرسوده یا سکونت‌گاه غیررسمی اقدام خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: این وزارتخانه در شهر مهاباد از توابع شهرستان اردستان نیز برای مرمت و بهسازی خانه‌های تاریخی که در مالکیت شهرداری و فضای عمومی قرار دارد و می‌خواهند آنها را به فرهنگسرا، سفره‌خانه، خانه محله و یا کتابخانه عمومی تبدیل کنند، کمک خواهد کرد.

در کل کشور ۱۴۸ هزار هکتار بافت فرسوده، تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد که پنج میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در این بافت ها وجود دارد و جمعیت حدود ۲۰ میلیون نفر در این مناطق زندگی می کنند.

شهرهای اردستان، زواره و مهاباد به ترتیب ۶۱، ۲۴ و ۴۵ هکتار بافت فرسوده دارند.

۶۷ اثر تاریخی ثبت ملی، یک اثر جهانی، ۲ بافت تاریخی و ۷۸ محوطه باستانی در اردستان وجود دارد.

شهرستان افزون بر ۴۲ هزار نفری اردستان با داشتن سه بخش مرکزی، زواره، مهاباد و سه شهر اردستان، زواره و مهاباد در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی مرکز استان اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها