تعامل مناسب دستگاه های اجرایی در گیلان باعث مهار کرونا شد

رشت - ایرنا - فرمانده سپاه قدس گیلان گفت: تعامل و انسجام بسیار مناسب دستگاه های اجرایی، سپاه و بخش های مردمی در گیلان منجر به موفقیت استان در مهار کرونا و مدیریت شرایط بحرانی آن طی ماههای اولیه شد.

سردار محمد عبدالله پور روز دوشنبه در تشریح اقدامات سپاه قدس گیلان در راستای مقابله با کرونا و طرح غربالگری سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارهای بزرگ با وحدت و همدلی انجام می شود و به طور قطع، این اتحاد پیروزی و موفقیت را به ارمغان می آورد.

وی افزود: گرچه گیلان در زمینه زیرساخت های حوزه درمان ضعیف است و تامین اجتماعی فقط یک بیمارستان و آن هم در مرکز استان دارد اما در بحران کرونا با وحدت و همدلی، علیرغم ضعف ریرساخت ها اقدامات شایسته ای انجام شد و با توجه به اینکه گیلان یکی از اولین استان های درگیر این بیماری بود و شرایط آن از وخامت زیادی برخورد بود،  اما در سایه این تلاش ها در مجموع امروز تلفات گیلان نسبت به سایر استان ها کمتر است.

وی ادامه داد: طبق آمار وزارت بهداشت حدود ۸۵ درصد از فوتی های کرونا را افراد مسن تشکیل می دهند و گیلان با وجود آنکه از مسن ترین استانهای کشور است اما تلفات این بیماری نسبت به جمعیت آن،  پایین تر از اکثر استان های کشور است که این امر نشانگر اقدامات شایسته ای بود که توسط مسئولان گیلان آن هم با اتحاد و همدلی انجام شد.

حضور ۶۱ هزار نیرو از سپاه قدس گیلان برای مقابله با کرونا

فرمانده سپاه قدس گیلان در ادامه به اقدامات ۱۰ ماهه این نهاد در کنار سایر بخش های دست اندرکار برای مهار کرونا اشاره و بیان کرد: با شکل گیری سپاه در کشور این نهاد هماره در مدیریت بحران های مختلف در کنار بخش های مربوطه حضور داشته  به دلیل تجارب ارزشمند گذشته، در بحران کرونا نیز موفق عمل کردیم.

وی اضافه کرد: هم اینک بیش از ۵۱ هزار نیروی بسیجی در قالب ۱۷ هزار گروه در طرح غربالگری در گیلان فعال هستند و حدود ۱۰ هزار نیرو نیز در حوزه پشتیبانی فعالیت می کنند که بر این مبنا در مجموع بیش از ۶۱ هزار نیروی سپاه قدس گیلان از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در این حوزه به مردم خدمات می دهند.  

سردار عبدالله پور خاطرنشان کرد: نخستین کار ما در این حوزه با توجه به ناشناخته بودن این ویروس،  روحیه دادن به مردم بود زیرا بویژه در ماههای نخست وحشت عجیبی بین مردم ایجاد شده بود و یگان های و نیز گردان های مختلف ما و بسیجیان وارد عمل شدند و از روز اول تاکنون در خدمت مردم هستند.

وی تصریح کرد: در اوایل شیوع این ویروس در استان با توجه به کثرت بیماران شاهد کمبود و محدودیت شدید کادردرمانی بویژه پرستاری بودیم از اینرو نیروهای داوطلب ما به کمک کادر درمانی شتافتند و مددرسان آنان شدند.

وی افزود: در همان ایام با توجه به کمبود اقلام بهداشتی مثل ماسک و مواد ضدعفونی و غیره به این حوزه نیز ورود کرده و در کنار کارگاه های گروه های جهادی و حضور نیروهای بسیجی و داوطلب برای تولید این اقلام، تلاش کردیم در همکاری با بخش های اجرایی مشکلات برخی از واحدهای تولیدی این حوزه را رفع نموده و تا این کارگاه ها به چرخه تولید بازگردند.

وی گفت: در بخش گندزدایی نیز ما با کمک همه ظرفیت نیروهای نظامی و انتظامی و در یک همدلی خوب توانستیم در نهایت همه مناطق گیلان را گندزدایی کردیم.

انجام کامل فتوای رهبر معظم انقلاب در تدفین جان باختگان کرونا در گیلان

فرمانده سپاه قدس گیلان در ادامه با اشاره به اجرای طرح های غربالگری و مشارکت موثر سپاه بیان کرد: در تعامل با دانشگاه علوم پزشکی گیلان در طرح اول غربالگری ابتدا شماره تلفن هایی به مردم ارایه شد که از طریق طرح سئوالاتی افراد بیمار و یا مشکوک به کرونا شناسایی می شدند، چنانکه ظرف یک هفته حدود ۷۰ درصد مردم با شماره های داده شده تماس گرفته و در طرح غربالگری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: پس ازآن بیماران،  شناسایی و تحت مراقبت قرار گرفتند.

وی تصریح کرد : مشکل تدفین  جان باختگان کرونایی از جمله مباحث جدی بود که در ابتدا تعدادی از طلبه ها به این کار وارد شدند تا بر تدفین نظارت کنند و با توجه به فتوای رهبر معظم انقلاب که فرمودند حتی المقدور افراد فوت شده از کرونا را غسل دهید، طی هماهنگی و همکاری مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و سایر مسئولان گیلان این کار انجام شد.

سردار عبدالله پور تصریح کرد: گرچه دوران سختی بود و حتی با کمبود سردخانه مواجه شده بودیم  اما با کمک مسئولان ارشد استانی و کشوری ،  سه سردخانه سیار نیز راه اندازی شد و برای دفن متوفیان نیز به فتوای رهبر معظم انقلاب به طور کامل عمل کردیم و جزو محدود استان های در کشور بودیم که این فتوا را انجام دادیم.

انجام موفقیت آمیز طرح غربالگری شهید سلیمانی در گیلان 

وی در ادامه اجرا و مشارکت موثر در انجام طرح غربالگری شهید قاسم سلیمانی را از دیگر اقدامات این مجموعه عنوان و ذکر کرد : برای اجرای این طرح در گیلان نخست با توجه به وجود پایگاه های مقاومت و بسیجیان، کل جغرافیای استان را به ۲ هزار و ۷۶ پایگاه تقسیم کردیم و هر پایگاه نیز افراد منطقه خود را تحت پوشش قرار دادند.

وی خاطرنشان کرد: در هر شهر، پایگاه های مذکور نیروهای بسیجی تحت پوشش خود را آموزش دادند و با پیشنهادی که مطرح شد، تمامی آنها با لباس مخصوص علوم پزشکی به مردم مراجعه می کنند و با کمک دانشگاه علوم پزشکی ۲۵۰۰ تب سنج تهیه شد و طرح به اجرا درآمد.

غربالگری ۶۰۵ هزار خانوار گیلانی تا کنون 

فرمانده سپاه قدس گیلان افزود: همچنین تاکنون به ۶۰۵ هزار خانوار از حدود ۸۵۰ هزار خانوار موجود در گیلان مراجعه شده و برای هر خانوار نیز یک مسئول کرونا را مشخص کردیم که چند شماره تلفن اصلی برای اعلام بیماران به آنها معرفی شده تا در صورت نیاز با شماره های مذکور تماس گرفته تا افرادی که علایم بیماری دارند،  مورد پیگیری و مداوا قرار گیرند.

وی ادامه داد: تا کنون در قالب این طرح یک هزار و  ۴۱۶ خانوار به دلیل داشتن بیمار،  قرنطینه شده اند که از این تعداد ۵۶۲ خانوار منبع درآمد ماهانه نداشتند و طی برنامه ریزی انجام شده به این خانوارها بسته های معیشتی و نیز کمک های نقدی اهداء می شود.

سردار عبدالله پور بیان کرد: افرادی که می توانند در قرنطینه خانگی بمانند باید مدت درمان خود را در خانه سپری کنند اما افرادی که مایلند در مراکز درمانی، دوران نقاهت را سپری نمایند با کمک و هماهنگی سایر دستگاه های گیلان مجموعه های هتلی را آماده شده که تاکنون بیش از چهار هزار تخت مهیا شده و هم اکنون نیز تعدادی از بیماری برای درمان خود در این مراکز حضور دارند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیش بینی ها تا اول دهه دی ماه بیش از ۹۰ درصد خانوارها در گیلان غربالگری می شوند و هم اینک نیز طرح غربالگری در شهرهای مختلف استان از ۵۴ تا ۹۵ درصد انجام شده و برای آگاهی و همیاری مردم در طرح رسانه ها نقش موثری دارند.

فرمانده سپاه قدس گیلان همچنین طرح مواسات و کمک های مومنانه را از دیگر حوزه هایی دانست که سپاه در این ایام به آن وارد شده و با مشارکت گسترده مردم اقدامات خوبی هم انجام گرفته است.  

وی اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۹۶ میلیارد تومان پول نقد و کمک های غیر نقدی تامین شده و در قالب بسته های معیشتی بین نیازمندان توزیع شده است که حدود ۶۰ درصد از این مبلغ کمک های مردمی و خیرین بوده است.      

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها