افزون بر یک تن زعفران کشاورزان تربت‌حیدریه خریداری ‌شد

تربت‌حیدریه- ایرنا- رییس اداره تعاون روستایی تربت‌حیدریه گفت: با پایان زمان طرح خرید حمایتی زعفران که از ۱۱ آبان امسال آغاز شد و تا ۳۰ آذرماه ادامه داشت در مجموع هزار و ۸۸ کیلوگرم زعفران کشاورزان این خطه خریداری شد.

نسرین شیبانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان ۳۰۰ کیلوگرم نگین و بقیه پوشال مرغوب بودند و طبق دستورالعمل ابلاغی، زعفران نگین کیلویی ۱۳۰ میلیون ریال و زعفران پوشال مرغوب نیز کیلویی ۱۱۰ میلیون ریال از کشاورزان خریداری ‌شد.
وی با بیان این که امسال تنها همین ۲ نوع زعفران از کشاورزان خریداری ‌شد افزود: پارسال ۱۱ تن و ۶۰۰ کیلوگرم زعفران از کشاورزان منطقه خریداری شد اما از آنجا که امسال سیاست سازمان در راستای حمایت از خُرده مالکان بود لذا از هر کشاورز تنها ۱۰ کیلوگرم تحویل گرفته شد و لذا میزان زعفران تحویلی نسبت به پارسال بسیار پایین بود.
رییس اداره تعاون روستایی تربت‌حیدریه در ارتباط با نحوه تسویه حساب با کشاورزان نیز گفت: ۳۰ درصد بهای محصول تحویلی از کشاورزان به زودی و مطابق با چک لیست ارسالی توسط اداره تعاون روستایی شهرستان، به طور مستقیم به حساب زعفرانکاران واریز خواهد شد.
شیبانی افزود: ۷۰ درصد باقیمانده قیمت محصول نیز به مدت سه ماه نزد تعاون روستایی امانت خواهد ماند اما کشاورزان می‌توانند قبل از انقضای این مدت با پرداخت پول سازمان و هزینه‌های مترتب بر آن، ‌تمام محصول خود را باز پس گیرند و آن را با قیمت دلخواه در بازار به فروش برسانند.
وی ادامه داد: در غیر این صورت بعد از گذشت سه ماه، ۷۰ درصد باقیمانده محصول زعفران هم  به مالکیت تعاون روستایی در خواهد آمد و وجه آن نیز بعد از تامین اعتبار توسط این نهاد به زعفرانکاران پرداخت می‌شود.
از مجموع نزدیک به ۹۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۸۰۰ هکتار آن یعنی معادل ۱۲ درصد به شهرستان تربت‌حیدریه اختصاص دارد.
بیش از ۱۲ هزار نفر بهره‌بردار کشاورزی که معادل ۷۹ درصد نیروی کار تربت‌حیدریه است در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمین‌های کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.
یکی از شاخص‌ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده ‌زعفران است که میزان کشت آن هشت هزار و ۸۰۰ هکتار با میانگین تولید چهار کیلوگرم در هکتار و با تولید سالانه ۳۵ تُن است.
در استان خراسان رضوی ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند و هم اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر-روز مشغول کار هستند و در کل، ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می‌آید.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها