یکم دی ماه و مهمترین اخبار کرونایی استانها

استانها- ایرنا -یلدای ۹۹ نیز با تمامی دغدغه ها و پس از اعمال محدودیت ها سپری شد و مردم در حالی با بدرقه لحظات پایانی پاییز به استقبال اولین روز زمستان سال رفتند که به دلیل شیوع ویروس کرونا، متفاوت ترین یلدا را در زندگی خود تجربه کردند.

طولانی ترین شب سال برای همه ما ایرانیان یادآور سنت ها و آئین هایی بود که با گردهمایی معنا پیدا می کرد و تازه کردن دیدار، توصیه شده ترین رسم این مناسبت بود. اما امسال به خاطر شرایط ویژه ای که در آن قرار داریم، خردمندانه ترین کار، عدم برگزاری گردهمایی و دیدار توصیه شد.

خطر اپیدمی دیگری از ویروس کرونا موجب شد تا مسوولان وزارت بهداشت در این زمینه تمهیدات لازم را در نظر گرفته و از ایجاد پیکی دیگر از این ویروس شاخدار به دلیل برگزاری دورهمی‌های خانوادگی به خصوص در مناطق سردسیر و شمالی کشور احساس خطر کردند.

در هفته ای که گذشت، هر چه به این شب به یادماندنی نزدیکتر می شدیم دغدغه مسوولان نیز بیشتر و تمهیدات لازم برای دوری از دورهمی های خانوادگی که عامل ۵۱ درصد ابتلا به کرونا است، اتخاذ و در دستور کار قرار می گرفت.

اما مردم ما با این محدودیت ها آشنا بودند و در محدودیت های قبل سربلند و همراه دولت پیش رفتند و امیدواریم که خبرهای خوش نزولی بودن شیوع ویروس کرونا بعد از شب یلدا نیز ادامه داشته باشد.

مردم در حالی این شب به یادماندنی را پشت سر گذاشتند که خبرنگاران ایرنا  از نقاط مختلف کشور با وجود شیوع ویروس کرونا،  پرتلاش در عرصه اطلاع رسانی حاضر شده و از زوایای مختلف به این ویروس شاخدار پرداختند و با تمام تلاش اطلاع رسانی کردند.

بر اساس این گزارش، محدودیت ها در فعالیت کسب و کارها و ترددهای شبانه در سراسر کشور و البته بسته به شرایط کرونایی هر شهر و استان، دستاوردهای مثبتی را برای نظام سلامت به همراه داشت که همان نزولی شدن تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی و مرگ و میرهای ناشی از بیماری کووید- ۱۹ بود اما همچنان مسئولان ستادهای استانی مقابله با کرونا نسبت به شکنندگی این آمار هشدار داده و از مردم می خواهند تا زمان شرایط پایدار و دسترسی به دارو و درمانهای اطمینان بخش و مورد تایید وزارت بهداشت ،از مهمانی ها، دورهمی ها و هر رفتاری که سلامت مردم را به مخاطره می اندازد، بطور جدی خودداری کنند.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا سیستان و بلوچستان در این زمینه گفت: هم‌اینک وضعیت زاهدان و زابل از زرد به نارنجی تغییر یافته بنابراین الزامات و محدودیت‌های حوزه هشدار نارنجی باید در این شهرها از طریق دستگاه‌های اجرایی و اصناف انجام شود.

عباسعلی ارجمندی اظهارداشت: وضعیت شهرهای سیستان و بلوچستان کماکان شکننده بوده و به گونه‌ای نیست که از ویروس کرونا گذر کامل اتفاق افتاده باشد.

وی افزود: تمامی مراسمات آیینی و تجمعات تعطیل بوده و محدودیت‌های وضعیت نارنجی مجدد در این شهرها اعمال می‌شود.

از قشم نیز خبر می رسد که موج سوم کرونا در این جزیره کنترل شد و مدیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان در این زمینه گفت: تعداد افراد بستری در بخش کووید ۱۹ بیمارستان پیامبر اعظم (ص) بیش از ۶۰ درصد کاهش داشته است و بیش از ۲۷ روز است که فوتی کرونایی نیز در این شهرستان ثبت نشده است.

دکتر حمیدرضا بهزادی افزود: در ۱۰ ماه گذشته آمار بیماران بستری کرونا در قشم به حداقل رسیده است که این مهم با همت مردم و کادر درمان تحقق یافت.

در آذربایجان غربی نیز وضع به همین منوال است و بنا به گفته رییس کارگروه اطلاع‌رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در این استان؛ آمار بستری‌شدگان کرونایی در استان به کمتر از ۷۰۰ نفر رسید.

علی احمد آقاپور افزود: تعداد بستری‌شدگان مربوط به بیماری کووید ۱۹ در استان به ۶۶۴ نفر رسید که یک‌هزار نفر کمتر از روزهای اوج در اواخر آبان امسال است.

وی ادامه داد: طی ۲۴ ساعت گذشته با ابتلای ۱۴۴ نفر دیگر، حدود ۵۰ نفر در مراکز درمانی بستری شدند که با احتساب این آمار، تعداد کل بستری ها به ۶۶۴ نفر رسید.

شیب نزولی شیوع کرونا در زنجان نیز ادامه دارد و خبرهای حاکی از این است که یک‌هزار و ۴۰۰ کرونایی از بیمارستان‌های تامین اجتماعی این استان ترخیص شدند.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان در این زمینه گفت: از زمان شیوع کرونا تا کنون یک‌هزار و ۶۱۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های تامین اجتماعی استان بستری شدند که از این تعداد حدود یک هزار و ۴۰۰ نفر بدون مشکلی خاص ترخیص شدند و اکنون ۵۵ بیمار نیز بستری هستند.

دکتر علی محمدی افزود: از زمان شیوع کرونا تاکنون ۹۱ بیمار کرونایی در بیمارستان های تامین اجتماعی زنجان فوت شدند که ۵.۳ درصد مبتلایان را شامل می شود و در این میان همه مرگ و میرها به جز ۲ مورد همه بالای ۶۵ سال سن و دارای بیماری های زمینه ای بودند.

وی اضافه کرد: ۲ مورد از مرگ و میرهای کرونایی در سنین پایین تر و  افراد دارای  بیماری زمینه ای بودند که خدمات ارائه شده از قبیل نحوه درمان این بیماران مورد تایید مراکز صلاحیت دار قرار گرفت و در زمان حاضر با توجه به محدودیت ها و شرایط اعمال شده پس از مدتی سیر نزولی بیماری را در استان و بیمارستان های تحت پوشش شاهد هستیم.

اما وضعیت در استان سمنان شکننده است و کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان باارائه آخرین آمار شیوع این ویروس در استان اعلام کرد: ۴۷ مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر شنبه تا ظهر روز یکشنبه شناسایی شد و مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تا به امروز به ۲۰ هزار و ۱۴۴ نفر رسید.
بنابر این گزارش، ۱۲۸ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند.
طبق اعلام این کمیته، موارد بهبودی و ترخیص بیماران کووید ۱۹ در این استان به ۶ هزار و ۶۶۴ نفر رسید.

آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز نشان می‌دهد که در ادامه سیر نزولی شیوع کرونا در این استان، طی شبانه‌روز گذشته مجموع مبتلایان بستری به ۲۹۹ نفر رسیده که ۲۰۴ نفر کمتر از بالاترین رکورد است.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، پس از حدود ۲ ماه همه‌گیری گسترده در موج سوم شیوع کرونا در استان اردبیل، روند کاهشی ابتلا به این ویروس آغاز شده و اثرات مقررات سخت‌گیرانه و قرنطینه سه هفته‌‏ گذشته در استان، در روند کاهش میزان ابتلا و فوت مبتلایان به کووید.۱۹ به تدریج قابل مشاهده است.

با تثبیت وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل پس از یک دوره اوج ۲ ماهه، طی شبانه‌روز گذشته، علاوه بر جان‌باختن چهار فرد بیمار، ۴۵ فرد جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری شدند که ۶۸ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده است.

خبرهای رسیده از استان البرز نیز حاکی از نارنجی بودن این استان است و گفته می شود ۴۲۹ بیمار بدحال در بیمارستان های استان تحت درمان هستند و اگر روند کاهشی استمرار یابد وارد وضعیت زرد خواهد شد.

دکتر محمد فتحی رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت : از این تعداد ۳۸ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان البرز پذیرش و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته اند.

به گفته وی، مجموع بستری شدگان کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز در استان البرز  به ۲۸ هزار و ۱۱۶ نفر رسیده است.

این روند در استان چهار محال و بختیاری نیز ادامه دارد و رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی شهرکرد در این زمینه اظهار داشت که اکنون کاهش چشمگیر بیماران مبتلا به این ویروس در استان گزارش شده به طوری که تعداد بیماران بستری به کمتر از ۱۰۰ نفر رسیده است.

مجید شیرانی افزود: در روزهای پایانی آبان‌ماه تعداد بیماران بستری در بخش‌های ویژه کرونا در استان به حدود ۳۵۰ نفر می‌رسید که این تعداد در حال حاضر به ۹۸ بیمار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در اوج شیوع کرونا در استان در آبان‌ماه تعداد بیماران مبتلا به کرونا که در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری بودند نیز به حدود ۱۰۰ نفر می‌رسید که این تعداد نیز کاهش چشمگیری پیدا کرده و به ۱۸ نفر رسیده است.

جانشین ستاد استانی مقابله با کرونای آذربایجان‌شرقی نیز اعلام کرد: در زمان حاضر ۹ شهرستان استان از نظر شیوع کرونا در وضعیت زرد قرار دارند.

علیار راستگو افزود: شهرستان های اسکو، چاراویماق، ورزقان، خداآفرین، هوراند، هشترود، بستان آباد، شبستر و هریس از نظر وضعیت کرونایی زرد هستند و بقیه شهرستان های استان نیز از نظر شیوع کرونا در وضعیت نارنجی هستند.

اما موضوعی که مورد  تاکید قرار گرفته اینکه محدودیت های کرونایی در شهرستان های زرد و نارنجی آذربایجان شرقی تا پایان همه گیری این بیماری ادامه دارد و این موضوع به همه فرمانداری ها و  دستگاه ها ی اجرایی آذربایجان شرقی ابلاغ شده است. 

تازه ترین آمار وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران گفت: با فوت ۱۹۱ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی این بیماری در کشور به ۵۳ هزار و ۸۱۶ نفر رسید.

سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (اول دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۱۵۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و ۹۹۱ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به یک میلیون و ۱۶۴ هزار و ۵۳۵ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه ۸۹۴ هزار و ۳۶۶ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند گفت : همچنین ۵۵۱۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۷ میلیون و ۹۷ هزار و ۵۵۶ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: هم اکنون بر اساس آخرین تحلیل ها، ۲۰۵ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۴۳ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونا نداریم.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۷۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت هشتمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس و فرانسه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها