۱۰ قطعه سهره گرفتار در دام صیادان زنجانی در دامان طبیعت رها شدند

زنجان - ایرنا - رییس منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان گفت: ۱۰ قطعه سهره رها شده از دام صیادان متخلف از سوی محیط‌ بانان به دامان طبیعت سرخ آباد پرگشودند.

غلامرضا عباسی، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: صیادان متخلف به منظور سودجویی، دست به زنده گیری این پرندگان نغمه خوان و زیبا زده بودند که قبل از ترک منطقه در دست قانون گرفتار آمدند.

وی اظهار داشت: این صیادان پرنده در اراضی شهر ارمغانخانه واقع در منطقه حفاظت شده سرخ آباد بدون داشتن مجوز از اداره کل حفاظت محیط زیست، مبادرت به زنده گیری این تعداد سهره معمولی کرده بودند که توسط محیط‌بانان که مدام در حال رصد و پایش مناطق تحت حفاظت و مدیریت این اداره کل هستند دستگیر شدند.  

عباسی با بیان اینکه حضور به موقع محیط بانان مانع از صید بیشتر این پرندگان شد، افزود: از این ۲ صیاد خاطی که بومی منطقه بودند، یک رشته تور زنده‌گیری و یک عدد قفس نگهداری پرندگان و ۲ سهره تربیت شده، کشف و ضبط و متخلفین دستگیر شده نیز پس از تشکیل و تکمیل پرونده به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی تحویل شدند.  

رییس منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان گفت: متخلفین آگاه باشند مبلغ جریمه هر قطعه پرنده سهره، سه میلیون ریال است که در صورت دستگیری باید آن را به عنوان ضرر و زیان به طبیعت، به حساب محیط زیست پرداخت کنند و نوع و میزان جریمه به لحاظ جنبه عمومی جرم نیز بسته به رای و نظر قاضی پرونده دارد.    

عباسی از صیادان و شکارچیان غیرمجاز خواست هشدارهای حفاظت محیط زیست زنجان را جدی گرفته و دست از تهدید گونه های حیات وحش این استان بردارند چراکه در صورت مشاهده تخلف و دستگیری، برابر قانون و مقررات با آنان رفتار خواهد شد.

وی افزود: از شهروندان، روستاییان و دوستداران محیط زیست و حیات وحش استان زنجان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف موضوع را به نزدیکترین واحد محیط زیست استان اطلاع دهند تا ماموران یگان حفاظت برای دستگیری شکارچیان خاطی و غیرمجاز اقدام کنند.  

به گزارش ایرنا، سهره معمولی و طلایی در تمام مناطق استان زنجان به وفور یافت می شود و اغلب نیز این پرندگان در مسیر رودخانه ها که دارای تراکم درخت بیشتری هستند مشاهده می شوند.  
سهره،  پرنده ای کوچک جثه و اندکی کوچکتر از گنجشک خانگی با اندازه ۱۲ سانتیمتر، دم چنگالی شکل و منقار مخروطی و نسبتا باریک بوده و پرواز این پرنده موجی و رقص مانند است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها