ایران به دنبال تاسیس مرکز پیشگیری از آسیب‌های ورزشی

تهران- ایرنا- رییس آکادمی ملی المپیک گفت: پس از برگزاری نخستین نشست مجازی بین‌المللی پیشگیری از آسیب‌های ورزشی از سوی ایران، به دنبال اخذ مجوز از کمیته بین‌المللی المپیک هستیم تا دوازدهمین کشور تاسیس کننده این مرکز (پیشگیری از آسیب‌های ورزشی) باشیم.

رضا قراخانلو روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت:  نخستین وبینار بین‌المللی پیشگیری از آسیب‌های ورزشی  چندی پیش به میزبانی آکادمی ملی المپیک و با حضور چهار استاد برجسته جهان و ۱۹۰ شرکت کننده داخلی و خارجی برگزار شد که پیش‌تر کمیسیون علمی و پزشکی کمیته بین‌المللی المپیک از سال ۲۰۰۹ و با همکاری مراکز آموزشی، پژوهشی و کلینیکی معتبر در سرتاسر جهان، اقدام به تاسیس مراکز تحقیقاتی پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و ارتقاء سلامت ورزشکاران کرده است.

وی افزود: پروفسور «لارس انگبرستن» مسئول فعالیت‌های علمی کمیته بین‌المللی ‌المپیک و یکی از موسسان مرکز تحقیقاتی آسیب‌های ورزشی اسلو، پرفسور «اورت ورهاگن» رییس مرکز پیشگیری از آسیب‌های ورزشی آمستردام، پرفسور «تیم میر» استاد دانشگاه سارلند و پزشک تیم ملی فوتبال آلمان و دکتر «کاترین استیفن» از مرکز تمرینات کمیته ملی المپیک و پارالمپیک نروژ چهار سخنران برتر در این وبینار بودند.

رییس آکادمی ملی المپیک ادامه داد: پیشگیری از وقوع آسیب‌های ورزشی و حفظ سلامتی ورزشکاران یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و برنامه‌های کمیته بین‌المللی المپیک است که از سال ۹۸ دپارتمان پیشگیری از آسیب‌های ورزشی جهت خدمت‌رسانی به قهرمانان ایرانی در آکادمی ملی المپیک تشکیل شد.  پیش از این فیفا به سمت راه‌اندازی دپارتمان پیشگیری از آسیب‌های ورزشی در فوتبال بود. اهمیت این حوزه فنی، اقتصادی و مهارتی است.

قراخانلو اضافه کرد: کمیته بین‌المللی المپیک تاکنون به ۱۱ کشور دانمارک، نروژ، آمریکا، کانادا، کره‌جنوبی، قطر، هلند، آفریقای جنوبی و استرالیا مجوز تاسیس مرکز پیشگیری آسیب‌های ورزشی را داده که این مراکز به ورزشکاران نخبه در راستای پیشگیری از آسیب، خدمات می‌دهد و ایران هم به دنبال دوازدهمین کشور در راه‌اندازی این مرکز است.

وی درباره برنامه آکادمی المپیک برای المپیکی‌ها گفت: دپارتمان مختلف در این مرکز برای ارایه خدمات به ورزشکاران المپیکی فعال هستند.

رییس آکادمی ملی المپیک همچنین درباره شیوع کرونا و نقش آن در برنامه‌های این مرکز  توضیح داد: برنامه اجرا نشده در آکادمی المپیک نداریم و در شرایط کرونا تمام دوره‌های آموزشی برگزار شده است و برخی برنامه‌ها هم با تاخیر انجام شد.

افتتاح طرح توانمندسازی مدیریتی ورزش زنان

قراخانلو به مهمترین برنامه این مرکز در حوزه زنان اشاره کرد و افزود: یکی از راهبردهای ما در این آکادمی توجه به حوزه زنان است که توانستیم دوره عالی بدنسازی زنان و دوره روانشناسی را برگزار کنیم و هفتم دی ماه امسال طرح توانمندسازی مدیریتی ورزش زنان با حضور معاون توسعه ورزش زنان و نایب رییس کمیته ملی المپیک افتتاح می‌شود که محور این کار معاونت توسعه ورزش زنان است و  از بین ۱۵۰ زن که توسط فدراسیون‌ها به آنها معرفی شدند ۵۰ نفر وارد مرحله مصاحبه شدند.  تلاش داریم با این قیبل اقدامات زنجیره توجه به زنان کامل‌تر شود.

کرونا و اخلال در تکمیل هشت طرح ورزشی تاریخ شفاهی 

رییس آکادمی ملی المپیک درباره آخرین وضعیت تاریخ شفاهی ورزش ایران گفت: هشت طرح ورزشی در مرحله اول و دوم در حالی فعالیت خود را دنبال کرد که کرونا روند آن را مختل کرد. به عنوان نمونه در کشتی تمام کارها انجام شده و باید مستندسازی شود که به دلیل کرونا متوقف شده است.

قراخانلو ادامه داد: قرار بود در  شهریورماه امسال  از ۱۰ جلد کتاب رونمایی شود که اکنون سه ماه به تاخیر افتاد و امیدواریم تا پایان سال کار به جایی برسد که در بهار سال آینده بتوان رونمایی کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار ورزش