تعدادی از پیشنهادات نمایندگان در کمیسیون انرژی تصویب شد

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از تصویب چند پیشنهاد نمایندگان برای بودجه ۱۴۰۰ در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مالک شریعتی نیاسر درباره نشست روز یکشنبه کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه رییس جمهوری، پیشنهاد شد تا سقف یک میلیون بشکه صادرات نفت خام در روز، سهم صندوق توسعه ملی ۲۰ درصد شود و منابع حاصل از صادرات بیش از سقف یک میلیون نیز به صندوق توسعه ملی واریز شود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: سررسید مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۲/۵ میلیارد دلار است که در صورت پرداخت این بدهی، دولت در عمل از  فروش روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز درآمد خواهد داشت.

وی به دیگر پیشنهاد اعضای کمیسیون اشاره کرد و افزود: پیشنهاد حذف جز (۲)بند (ب) لایحه بودجه مطرح شد که بر اساس آن دولت مجاز به پیش فروش نفت با اولویت پیش فروش داخلی یا انتشار اوراق مالی است و کف این درآمد بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان بود که باتوجه به تعیین سقف یک میلیون بشکه برای فروش نفت عملا این عدد خیلی بیشتر می شود که  اما در جلسه امروزکمیسیون با پیشنهاد حذف این بند موافقت شد و پیشنهاد دیگری جایگزین شد.

وی ادامه داد: پیشنهاد دیگری که به تصویب کمیسیون رسید  بهره‌مند شدن استان بوشهر از منابع حاصل از سهم فروش گاز به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان بود که در سال ۱۴۰۰ علاوه بر استان بوشهر، استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان نیز از این سهم برخوردار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =